30 Nisan 2010 Cuma

Arda Turan'ın Kahraman Olması İstenmiyor Gibi

Son haftaların değişmez konusu Arda Turan. Gitmeli mi, kalmalı mı tartışmaları, kaptanlık tartışmaları, hatta yeteneklerinin sınanmasına kadar gündem maddelerimizin ilk sıralarında Arda Turan var. Önce şunu iyi bilmek gerekiyor; Arda Turan şu an en yetenekli Türk futbolcusudur ve geleceği en parlak olan isimdir. Türk futbolunda böylesine değerler kolay yetişmiyor. Genç Milli Takım'lara baktığımızda yıllardır müthiş başarılar yakalıyoruz, gençler arasında göze batan isimleri görüyoruz, kulüp altyapıları çeşitli turnuvalarda başarı elde ediyor ama iş üst seviyeye çıktığında herkes ortadan kayboluyor. Bu yüzden üst evreye geçiş dönemini başarıyla atlatabilen futbolcular takımlarında forma giyiyorlar ama Arda Turan gibi yetenekler ise Avrupa'da adını duyurabiliyorlar. Ama en yetenekli Türk futbolcusu dediğim Arda Turan'ın bile Barcelona, Manchester United, Inter, Real Madrid gibi kulüplerle adının geçmediğini görebiliriz. Bir alt klasman takımlar diyebileceğim {şu an yaşadıkları durumla} Liverpool, Juventus, Tottenham'la falan Arda Turan ismini duruyoruz. Aslında fazla takım ayırt etmeden yine de gitsin Avrupa'ya. Ülkemizden zaten Avrupa'ya futbolcu ihraç edemez durumdayız. Son dönemde Türkiye'den Avrupa'ya giden futbolculara baktığımızda en iyi isim Tuncay Şanlı ise varın halimizi düşünün.

İşin kırılma noktası ise şimdi başlıyor. Dün, Lig Radyo'da Gökmen Özdemir'den harika bir tespit dinledim. Tabii bu tespit haber & analiz karışımı oldu. Galatasaray yönetiminin Arda Turan'dan kahraman yaratmak istemediğini söyledi ve ellerinde Avrupa'ya gönderip iyi para kazanabilecekleri tek futbolcunun Arda olduğu için gitmesinden yana tavır sergilediklerini belirtti. Bu harika bir analizdir. Liverpool'dan Gerrard'ı ele alalım. Liverpool şu an ekonomik sorunlar yaşıyor ve kulüp sahipleri falan değişti. Bu bunalımda Torres'in bile elden çıkarılması gündemde. Liverpool taraftarı Torres'in satışını bile sineye çekebilir ama Gerrard'ın gitmesi söz konusu olduğunda şehri ateşe verirler. Çünkü Gerrard onların kahramanı. Aynı şekilde Roma, Totti'yi Real Madrid'e satmayı düşündüğünde neler olduğunu hatırlıyoruz. Kahramanları takımdan gönderemezsiniz ve bu yüzden Galatasaray yönetiminin Arda konusunda böyle bir düşüncesi olabilir. Arda'nın Metin Oktay'laşması onun kahraman olması anlamına gelecektir. Aslında olması gereken bu ve Arda'nın mutlaka takımda kalması gerekiyor. Ama şartlar Arda Turan'la sezon sonunda mutlaka yolların ayrılacağı yönünde.

Diğer bir nokta Rijkaard'ın Arda Turan hakkında düşüncelerine yönelik. Benim düşüncem Arda Turan'ın orta sahada oynaması durumunda daha verimli olduğudur. Bunu sezon başında gördük. Bir ara Arda'nın gol ve asist rakamları çıldırtıcı bir noktaya ulaşmıştı. Ama Elano'nun transferi sonrasında Arda'nın yeniden sol kanada geçmesi neticesinde bir karmaşa izledik. Arda & Elano aslında arkalarında iyi bir orta saha transferi durumunda çok etkili olabilir ama böyle bir izlenimin düşünülmediğini görüyorum. Giovani Dos Santos'un transferi bile bir bakıma Arda Turan'dan sonrası düşünülerek gerçekleştirildi. Rijkaard da Giovani ile devam etmek istiyor. Çünkü Barcelona günlerinde gördüğümüz forvet kanatlarının Messi, Ronaldinho gibi tempolu, uçan adamlardan kurulduğudur. Arda Turan'ın bu temposunun bende Rijkaard'ın sisteminde kanat oynaması durumunda düşük kaldığını düşünüyorum. Ama orta saha oynaması durumunda Elano'dan çok daha faydalı bir futbolcu. Liderlik özellikleri, kaptanlığı, sinerjisini falan hiç konuşmama gerek yok.

Arda'nın oynayarak piyasasını arttırması doğal denklem. Gerçi Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde olması, Türkiye'nin Dünya Kupası oynaması falan Arda açısından önemi büyüktü ama şu an geldiği noktayla beraber çoğu kesimin ilgisini çekmiş durumda. Ama bu ortamda Arda Turan değerinin altında Avrupa'ya transferini gerçekleştirecektir. Bu adam için 20 milyon avro'lar hayal olmayacakken, kazanacağımız 12 milyon avro bizi mutlu edecek gibi. Aslında Arda Turan'ın mutlaka 1-2 sezon daha Galatasaray'da kalması gerekiyor. Hala yapacakları var, gelişmesi gereken özellikleri var. Bekleyip görelim. Arda Turan'dan bir kahraman yaratılacak mı veya kahraman olmaması için büyük bir çaba mı sarfedilecek.

2 yorum:

  1. Bu yaştaki birine kaptanlık verirseniz olacağı buydu, kaptanlık bence daha tecrübeli birine verilmeli, adam kendini cristiano ronaldo zannedip sürekli çalım atmaya çalışıyor, Arda'ya gösterilen ilgi Bülent kaptana gösterilmemiştir bunu kınıyorum, bence gitmeli kendini bişey zannediyor.

    YanıtlaSil
  2. Benim tahminim Arda'nın yurtdışından maksimum 8-10 milyon € civarında bir teklif alabileceği yönünde. Bu durumda "keşke bir mucize gerçekleşse de Elano'yu verdiğimiz fiyata elden çıkarabilsek de Arda yuvada kalsa" diye geçiyor içimden. Bir de ne yazık ki sol forvette Caner yaşı ve fiyatı ile bir alternatif olabilir ancak Gio'nun fiyatını (sanırım 8 milyon €) karşılayabilmemiz için de Arda'nın satılması gerekiyor. Son söz: Gio&Elano go home!

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir