6 Mayıs 2010 Perşembe

Dehanın Son Armadası

Manchester United tarihinin ve belki de futbol tarihinin en uzun süre görevde kalma rekoru sanırım Alex Ferguson'a aittir. Fergie, Aberdeen'i bırakıp Manchester United'a gittiğinde, henüz saçları ağarmamış, ama bugünkü tontonluğundan da izler barındıran bir adammış. Tam 23 buçuk sene önce, 1986'nın Ekim ayında Ferguson, Manchester United ile kendisini ömürlük bağlayan bir imza atmış. Oxford United isimli bir takımı 2-0 yenerek başladığı Manchester United kariyerinde son maç haftasonu Sunderland'i 1-0 yenerek devam ettiriyor. Son maç dediğim de asla bir bitiş değil, aksine artık daha hırslı bir Ferguson ile karşı karşıyayız. Zira bu seneden elde edilen tek şey Carling Cup namı diğer Lig Kupası.. Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e elendi Ferguson'un takımı, şimdi ligde de son maçlar öncesinde Chelsea'nin yalnızca 1 puan gerisinde. Dilim varmıyor ama ligdeki durumdan şampiyonluğun da malesef gittiğini çıkarabiliriz. Ferguson, Manchester United'da 23 senedir kurduğu sistemi bugün de devam ettiriyor. Onun kafasında bir takım oyunu var ve bu kurguya hep sadık kalmış. Bu sistemden gün gelmiş Cantona çıkmış Beckham girmiş, gün gelmiş Ronaldo çıkmış Nani girmiş. Yani onun oynatmak istediği keyifli futbol hiç değişmemiş.

Bu sezonun ortasında Ferguson'un emekliliğini isteyeceği yönünde söylentiler dolaşıyordu. Yukarıda Allah var ben o günlerde Jose Mourinho'nun Manchester United teknik direktörü olması hayallerini kurmaya başlamıştım bile. Zira Chelsea'ye gelmesi zordu, Arsenal Arsene Wenger'in takımıydı, e Liverpool'un da parası yetmeyecekti. Gitip Tottenham'da çalışmayacağına göre, Avrupa'da en sevdiğim iki şey, bir araya gelecekti. Bunun hayali bile beni heyecanlandırmaya yetiyordu. Gel gelelim sir açıklamasını yaptı ve hiç bir yere gitmeyeceğini söyledi. Hala arzulu bir şekilde görevinin başında olacağı yönündeydi bu açıklama. Üstteki fotoğrafta gördüğünüz futbolcular, Ferguson dehasının yalnızca bir kaç tanesi. Burada fotoğrafı olmayan kimbilir başka hangi isimler onun tezgahında bir madenden cevhere dönüştü.. Demin demiştik bu sezon bitti artık. Fergie yeni sezonun Manchester United'ını, belki de son armadasını kurmaya hazırlanıyor. Neville ve Scholes bir sene daha için ikna edildi. Giggs zaten bırakmıyor. Rooney ise takımın gizli kaptanı. Bu dörtlüye bir de Van der Sar gibi müthiş bir eldiven eklenince takımın kemik kadrosu hazır işte. Gelecek sezon Berbatov'un takımda olmayacağı söylentileri gelmeye başladı. Hatta bugün bir yerde Bursaspor'un Berbatov ile ilgilendiğini bile okudum sanırım. Manchester'dan bir gitse şu adam, cidden bayram edeceğim.

Neyse efendim konudan sapmayayım, Fergie'nin son takımının fragmanını bu sezon izledik. Kalede Van der Sar, geride Vidic, ortada Fletcher ve ileride Rooney fantastik dörtlü olarak gözüme çarpanlar. Giggs'i ise es geçeni Allah çarpar! Bakalım sir nasıl bir gelecek vaad ediyor kırmızılara..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir