6 Mayıs 2010 Perşembe

Edouard Cisse {Beşiktaş & Fink İlişkisi}

Malum, Marsilya 18 yıl aradan sonra şampiyon oldu. Öncelikle kutlamak gerekiyor. Çünkü Marsilya halkı bunu sonuna kadar haketti. Fransızları sevmem ama Marsilya, Fransa'dan olmadığı için bu takıma karşı sempati dozajım oldukça yüksek. Bu arada Deschamps'a da bir alkış. Bildiğiniz gibi hakettiği değeri alamayan 11'imin teknik direktörü olmuştu. Bana göre Juventus ve Monaco'da da kraldı ama Marsilya'ya kazandırdığı bu şampiyonluk daha başka bir efsanevi hikaye oldu.

Ama benim konum, Marsilya'nın şampiyonluğundan ziyade Edouard Cisse denen adam.

Cisse, Beşiktaş forması giydiği günlerde çok beğendiğim ama asıl kalitesini Ernst'in takıma katılmasından sonra gösteren bir futbolcuydu. 2 sezon boyunca bu takımda oynadı ve geçtiğimiz sezon yaşanan şampiyonlukta payı büyüktü. Ama otoriteler geçirdiği 1.5 seneye ve Ernst'in mükemmeliyetçiliğine öyle kapılmıştı ki, Cisse'nin uçup gitmesine ses çıkarmadılar. Hatta altyapıyı hazırlayıp, şampiyon olunan sezonun devre arasında Fink'le anlaşılmıştı bile. Fink'e lafım yok aslında. Mücadelesini gösteriyor, elinden geleni yapıyor ama kapasite bir yere kadar. Cisse ile Fink karşılaştırılamaz bile. Nitekim Beşiktaş orta sahasının durumu ortada. Geçtiğimiz sezon Ernst'in gelişi Cisse'yi bir adım yukarı taşımıştı ama Cisse'nin gidişi Ernst'i iki adım aşağıya çekti. Sözleşmesi bittiği için bedavaya yolcu olunan Cisse'nin yerine bedava gelen Fink ise doğal olarak bu açığı dolduramadı. Ama Cisse'nin ben Ernst'den önce bile iyi bir futbolcu olduğunu düşünüyordum. Adamın zaten iyi bir kariyerinin olmasının yanında, top tekniği falan da süperdi. Defansif orta saha olmasına rağmen ekstra işler yapmaktan asla kaçınmadı. Ama Beşiktaş'ın kötü durumu Cisse'yi de kötü göstermeyi başardı. Kısacası Cisse'nin takımdan ayrılması son derece yanlış bir operasyon oldu.

Şimdiye bakarsak, 18 yıl aradan sonra şampiyon olan Marsilya'da şampiyonluğun en büyük pay sahiplerinden birisi Cisse oldu. Hem de tek ön libero oynadığının altını çizmek lazım. Yani yanında bir Ernst yoktu ama takım işini yapınca, Cisse'de kalitesini ortaya koyuyor. Zaten France Football dergisinde de kapak olarak imzasını atmış oldu. Bu arada Beşiktaş'tan da Fink'in gönderilmesi gündemde. Çünkü bu sezon takımda herhangi bir fark yaratmadı. Gitmesinden daha doğru bir durum oluşamaz ama bu adam uğruna Cisse'nin harcandığını düşününce insan üzülüyor.

5 yorum:

 1. tam bir kaçan balık büyük olurmuş hikayesi. Cisse'yi Beşiktaş'ta oynarken de beğenmezdim, şimdi tekrar dönecek olsa yine istemem. Nasıl unutuldu bilmiyorum ama ağır,hantal ve tembel bir futbolcuydu. Sorumluluk almaktan kaçınır, arkalarda gizlenirdi. Fink sınırlı yeteneğiyle kanatlara kaçıyor,şut atıyor, adam kovalıyor. Yeterli değil ama Cisse'den daha faydalıydı bence..

  YanıtlaSil
 2. Cisse özellikle Ernst'in gelişinin ardından inanılmaz faydalı bir futbolcuydu. Düz bir ön liberodan ziyade, teknik, pas yapan, akllı bir futbolcuydu. Fink de çabalıyor ama Cisse çok daha önemli bir futbolcu. Geçen sezonun ikinci yarısındaki Beşiktaş orta sahası ile bu seneki Beşiktaş orta sahası arasında fark ortada. Tek değişim Fink & Cisse.

  Bugün ise Marsilya'da tek ön libero oynamasına rağmen müthiş işler yapan, France Football'ın bile kapağına eklediği, Deschamps'ın en gözde isimlerinden birisi durumunda. Cisse bedavaya gitti, Fink bedavaya geldi. Bence fark ortada.

  YanıtlaSil
 3. cissenin takip ettiğim kadarıyla tek libero oynadığını hatırlamıyorum.

  Stéphane MBIA
  cisse
  Lucho

  bu üçlü beraber oynuyor,cisse ve mbia dm lucho da cm.zorlasan en fazla 2ye düşer ön liberolar.

  YanıtlaSil
 4. basının gazına gelinmiş bir yazı olmuş. şu an beşiktaş taraftarına cisse desen %80 i aman abi kalsın der. o adamın bize ne karın ağrısı çektirdiğini biz biliriz. bugün gelse yine istemem. adam marsilyada yararlı olmuştur o ayru, ama beşiktaşta karın ağrısıydı.

  YanıtlaSil
 5. Ben Cisse gittiğinde de bunları yazıyordum, Ersnt'le birlikte oynamaya başladığı dönemde de bu adamı övüyordum. Benim düşüncelerim bunlar, eskiden de aynıydı yani :)

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir