26 Mayıs 2010 Çarşamba

Hakan Balta, Caner Erkin Arası Bir Bek; Çağlar Birinci

Makul bir ücretler bu transfer gerçekleştirilmiş olsaydı çok daha mutlu olurdum. Gelecek vaad ettiğini belirttiğimiz dört genç futbolcunun takas malzemesi yapılması, henüz işin başında transfere farklı bir gözle bakmamıza neden oldu. Çağlar Birinci öyle üst düzey, takımı alır uçurur dediğim bir isim değil. Ya da İsmail Köybaşı misali çok genç olsa, büyün potansiyel olsa yine sesimi çıkarmazdım. Ama bu futbolcu belirli bir ortalamanın üstünde olan, büyük takımlarda ancak alternatif olabilecek bir isim. Hakan Balta'dan daha iyi bir isim diyemem ama Hakan Balta'ya göre de ekstra özellikleri var. Sol bek olarak baktığımız Caner Erkin'den ise daha iyi performans gösterir diyebilirim ama yıllar içinde Caner'in yaşayabileceği gelişimi Çağlar Birinci zor yaşar. Bu futbolcu 24 yaşında, 1.80 boyunca güçlü bir bek. İki sezondur sürekli transfer gündeminde adı geçiyordu ama transferini ancak gerçekleştirebildi. Kendisi ayrıca Milli Takım'ın hazırlık kampında da bulunuyor ve Çek maçında gösterdiği performansı beğendim diyebilirim. Aslında en kötü ihtimalle Fenerbahçe'de Vederson'un yarattığı alternatif olanağı Çağlar, Galatasaray'da da sağlar. Ama şimdiden bu futbolcu alır bizi, uçurur falan diyemem. Bunun için hazırlık kampında neler olacak, Rijkaard'ın yaklaşımını görmemiz gerekiyor.

Çağlar Birinci'nin altyapı kariyeri Trabzonspor'da geçti. Çok küçük yaşlarda başladığı futbol macerasında Trabzonspor'da tutunamadı ve öncelikle Orduspor'a kiralık gönderildi. Sonrasında ise Bakırköyspor, Denizli Belediyespor falan derken Denizlispor'a transfer oldu ve bu futbolcunun adını ilk olarak orada duyduk. Gerçi Denizlispor'a geldiğinde de yine kiralık olarak dolanmışlığı var ama son yıllarda takımın en önemli isimlerinden birisi olmayı başardı. Ayrıca 2008 yılında burada gösterdiği performans sonrasında Milli Takım'a kadar yükseldi ve şimdilerde ise ABD kampında bulunuyor. Denizlispor küme düşmesine rağmen, takım içerisinde ender ayakta kalabilen isimlerden birisi oldu ve bu çıkışını Galatasaray'a transfer olarak ödüllendirdi.

Çağlar Birinci'ye Hakan Balta'ya baktığımız gibi bakabiliriz. Hakan Balta da transfer olduğunda hemen hemen Çağlar ile aynı yaşlardaydı. Ayrıca özellikleri de birbirine oldukça benziyor. Çağlar da sol bek ve stoper olarak oynayabiliyor, yani repertuarı yüksek olan bir futbolcu. Ama stoper özellikleri Hakan Balta'ya göre çok sıradan. Yani Çağlar'ı sırf stopersizlikten stoper oynatırım. Hakan Balta'nın ise oyun zekası ve top kullanma becerisi onu daha kaliteli bir futbolcu haline getiriyor. Ama Hakan Balta'nın eleştirdiğimiz yönü, bek olarak oynadığında çakılı futboluydu. Bu tarz mesela Kalli'nin sisteminde müthiş iş yapar ama Rijkaard'ın beklerden beklentileri çok daha farklı. Rijkaard, hücum ve hareket istiyor. Yani bekler sürekli hücuma katılacak, önlerinde oynayan isimleri sürekli besleyecek ve en önemlisi hücum presi yapacaklar. Çağlar Birinci de işte böyle bir oyuncu. Kendisi için bek oğlu bek diyebiliriz. Bu anlamda da Caner Erkin'e benzer. Yani hareketli oynar, hücum presini de yapar ama artısı bek oynamanın bütün özelliklerini beraberinde barındırır. Yine de süper, inanılmaz, bu adam bizi uçurur diyebileceğim bir futbolcu değil. Alternatif anlamında çok yararlı olacaktır, hırslı, mücadelesi sebebiyle kendisini sevdirmesi zor olmaz ama dört genç futbolcu ile takas edilmesi onun başlangıçta yaşayabileceği sorulara işaret. Çünkü kafalarda Semih Kaya, Serdar Eylik gibi isimler var. Gerçi Hakan Balta da transfer olurken Ferhat Öztorun ile takas olmuştu. O dönemde bunu çok konuştuk ama Hakan Balta futboluyla bu takas olayını çabuk unutturmuştu.

Kıscası almamız gereken bir futbolcuyu olmadık isimleri göndererek transfer ettik. Yine de olmuşla ölmüşe çare çok diyerek, Çağlar Birinci'nin Galatasaray'a hayırlı olmasını diliyorum. Mutlaka hırsı ve mücadelesiyle iyi işler yapacaktır, şimdiden üzerinde oluşan '' 2. Volkan Yaman olur'' yakıştırmasını da bir an önce atlatır. Bir ara aslında Volkan Yaman'ı da yazmak lazım. O da Milli Takım'a seçilmiş ama Çağlar'a göre daha genç yaşlarda Galatasaray'a gelen bir isimdi ama çok düz bir futbolcuydu. Çağlar'ın artısı repertuarı ve hırsı olacak.

Not: Dövmeli resim, Futbol ezilen halkların mutluluğudur blogundan...

5 yorum:

 1. Çağlar siradan bir takimda oynayan siradan bir sol bek.Galatasarayda oynamayacak bir kapasitesi yokdur.onun milli takima alinisini ben $oyle yorumluyorum. fatih terim milli takimin ba$ina geçdiginde turkiyedeki dengeleri saglamaya çali$di yardimcilari bile FBli BJKli TSli GSli .orta yollu bulmaya çali$di.oyunculari seçerken buyuklerden ,bir tanede trabzonlu olsun. koca anadoluda bir adam almami$iz deyip seçilen bir oyuncu terim gündemde olmayan adamlari cilalamayi sever.
  saolsun yonetimizde siradan bir oyuncuyu baya ucuza almis 4 tane gencimiz ve bir miktar para.jardellin lisbon transferi gibi biraz para bir kamyon oyuncu .lisbonla galatasarayin farki lisbon ya$li ve i$e yaramayanlari vermi$di. galatasaray ise 4 tane turkiyenin yildiz adayi ola bilecek oyunculari verdi.
  galatasaraylilar hazir olun seneye çok sinirli olacagiz :)
  nede olsa super oyuncular aliyoruz

  http://turkusev.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. ne çok seviyoruz eleştirmek için eleştirmeyi.. (pardon, "ele$dirmeyi")
  "yıldız adayı olabilecek oyuncular" göremiyorum ben bu 4 futbolcu arasında. O altyapıdan senede ismini duymadığınız kaç isim 2. 3. lige bedava veriliyor biliyor musunuz? Özgürcan'ı senelerce kiraladık ne oldu? Bırakalım. Belki biraz Serdar Eylik, gerisi traştır. Semih de gelecek vadediyordu ama maalesef dizinden talihsizlik yaşadı.
  Gidene ağlamayıp Jan Derks'in eserlerini bekleyelim görelim.

  YanıtlaSil
 3. @ozz anlamıyorum 1 yıl içinde jan beyden nasi bi eser bekliyosun ilk olarak yıldız adayı görmüyorum demişsin sonrada belki serdar eylik belki semih oda sakat kendinle çelişmişsin biraz yanlız bu yıldız adayı görme becerin eminin yönetimde de var.Ersun yanal isteseytik 1 milyon verip ardayı alıcaktık ama istemedik onun geleceğini düşündük demişti yani ardada opsyonlu olarak verilmişti ama şans eseri bu hale geldi şimdi bu gençlerde bişey göremiyenler ardada da görmedi arda gelincede ders almak yerine övünmeyi tercih etti

  YanıtlaSil
 4. bende senin gibi düşünüyorum,hatta semih antepe verildiğinde de çok sinirlenmiştim..ama sözleşme şartlarını bilmiyoruz bana kalırsa geri alma opsiyonlu sözleşmeler yapıldı sonuçta bizim gördüğümüzü onlarda görüyo.. bardağın dolu tarafına bakmaya çalıştım ya da dolu görmek için çırpındım :)

  YanıtlaSil
 5. çağlar bu sistemde stoper oynar. hucum özellikleri hakan baltadan iyi değil. Ama arda bu takımda kalacaksa ardanın performansını yükseltir. Neden derseniz Arda-hakan balta ikilisinin uyumundan da gördüğümüz gibi Arda basit oynayan bekler le çok daha başarılı oluyur.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir