28 Haziran 2010 Pazartesi

Çipli Futbol Topuna Doğru

Teknolojinin birgün insan hayatını tamamen ele geçireceği bir gerçek. Hatta Matrix'in bile gerçek olacağına inananlardanım. Elimizde de şu günlerde sadece futbol kaldı ve teknolojinin onu da ele geçirmesi yakın. Almanya - İngiltere maçında da bu golün verilmemesi teknolojiyi bir adım daha öne çıkartmış durumda. Büyük ihtimalle çipli top dedikleri olay piyasaya çıkacaktır, ondan sonra da görüntüye göre hakemin karar vermesi. Yani hatanın oranı en aza inecek ve insani unsurlar azalacak. Ama bu gol de görünmeyecek gibi değil be kardeşim! Çizgiye çarptı tartışmalarını anlarım ama bariz golden öte birşey bu. Eğer maç 2-1 bitseydi olay bu kadar kolay bitmeyecekti.

2 yorum:

  1. Çipli topa falan hiç gerek yok...saha kenarında bi görevli olucak pozisyonların tekrarını aynı anda izleyip olası yanlış kararlara müdahale edecek...Sanırım teknoloji bunun için müsait ?

    YanıtlaSil
  2. Hem cipli top teknolojisi 2006 beri kullanilabilir durumda (Frauenhofer Institut yapimi), hem 4. hakem replay tusuna basip sonradan karar verme ihtimali de var. Önemli olan o degil, hele hele cipli topa aslinda gerek yok. Herkez futbolun ozaman biteceginden korkuyor ama hic de öyle degil. Bakin futbol 90 dakika, tabiki basketbol maci gibi her saniye durmamasi lazim... akan bir spor cünkü... Yinede söyle birsey düsünülebilir: 90 veya 120 dakikada her iki teknik direktörün 1 veto hakki var (challenge right). O hakkini ya birinci dakikada kullanir yada hic kullanmaz. Örnegin 89 dakikada ofsaytdan bir gol olmussa ve hakem bunu vermis ise, tekrardan izlettirebilsin ve gol karari geri alinsin! Okadar basit aslinda! Bu ne futbolu öldürür nede sporun güzelliginde giderir, tam tersine, fair play diye bagiran fifa ve uefa daha cok adalet saglamis olur.
    bilem sizin fikriniz nedir?

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir