9 Haziran 2010 Çarşamba

Ermal Kuqo Galatasaray' da

Beklenen bir hamleydi aslında ama insan söz konusu bizim basketbol şubesi olunca emin olamıyordu. Sabah evden çıkarken Salsa' da gördüm daha sonra da bir abimizden duyunca mutlulukla başladım güne.

Yıllardır Efes' ten oyuncu alacağız diye beklentiyle geçerdi transfer sezonlarımız. Bu sene ise henüz ilk hamleyi Efes' ten bir oyuncu kaparak gerçekleştirdik. Belki bir Kaya, Kerem Gönlüm, Ömer Aşık' ı kadromuza katmadık ama piyasadaki yerli kalitesini düşününce çok çok iyi bir hamle yaptığımızı söyleyebiliriz.

Ermal kısa sürede taraftarın en sevdiği oyuncular arasına adına yazdıracaktır. Taraftar ruhuyla oynayan oyuncuları çok sever. Hele bir de Ermal gibi post bölgesinde Türkiye' nin en iyilerinden biriyse bu adam sevgi kat be kat artar. Hala eksikleri var Ermal' in ama sırtı dönük topu aldığında bu konuda yerli rakibinin çok az olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ermal' in bizi tercih etmesindeki en büyük etken şüphesiz Oktay Mahmuti. Kariyerinin en iyi yıllarını geçirdiği koçla tekrar çalışacak. Ermal' in geçen senelerdeki istatistiklerine bakıp ona göre olumsuz eleştirilerde bulunanlar Ermal' in istediği süreleri bir türlü bulamadığını ve Efes Pilsen' e de sezon başında katılmadığını göz önüne getirsin lütfen. Bu yıl onu çok iyi tanıyan bir koçla 25-30 dakika arası süreler alıp çok iyi işler çıkaracak umarım.

Ermal' in transferiyle beraber pota altında imza atılan iki isim Rancik ve Ermal oldu. Mike' ın durumu hakkında net bir bilgi yok henüz. Artık stratejimiz çok önemli. Ermal ve Rancik' in yanına artık savunmada pis işleri yapabilecek bir uzun mutlaka olmalı. Sade Ermal ve Rancik' le o bölgeyi geçiştirmek intihar olur bence. Pota altı sertliği çok önemli. Şimdi yönetimden bu tarz bir hamle bekliyorum.

Sportif Cümleler olarak Ermal Kuqo' a Galatasaray' ımıza hoş geldin diyor. Kupalar kaldrıdığı bir sezon diliyoruz.

5 yorum:

 1. wilkinson ve f.solak ile iyi 4lü rotasyon gelir diye düşünmekteyim. tabi oktay hoca wilkinson'ı size ve sertlik olarak yetersiz bulabilir ama o da geçen sene ruhu ile oynayarak ne kadar iyi bi isim olduğunu gösterdi. tabi bundan sonraki transferlerde önemli. yedek bir türk pg gene evren ayarında bi türk oyuncu eklemesi gerekli bence. üstüne bi de b.yarangüme gibi 3-4 numarada bi opsiyon ile iyi bi takım olabilir diye düşünmekteyim...

  YanıtlaSil
 2. Fatih Solak' ın takımda kalacağını düşünmüyorum. Kalsa da hiçbir katkısı olmaz zaten. Mahmuti, basketbolu daha iyi bilen, topu eline alınca eli ayağına dolaşmayan, nerde duracağını bilen bir uzun isteyecektir kanımca.

  YanıtlaSil
 3. Devekuşu gibi; ne deve ne kuş! 5 numara için kısa, 4 numara için hantal. Adam yokluğundan "iyi oyuncu" payesi alıyor. Ayrıca alçak posttan şutu da yok ki, kısa bir pivot için olmassa olmazdır. Pick & Roll'u hem savunamaz hem oynayamaz. Ha hırslıdır, canını dişine takar o ayrı. Pota dibinde sertliği arttıracaktır ama esaslı bir 5 numara (Wilkinson ince, Solak kazma) bulamazsak Türkiye'de final hayal...

  YanıtlaSil
 4. Abi çok acımasız eleştiriler oluyor. Zaten Ermal direk ilk beşin vazgeçilmezi olarak düşünülmüyordur. Benchten gelip 25-30 dakikada maksimum katkı verecek Ermal' den daha iyi bir adam var mı? Bence çok sınırlı. Post bölgesinde sırtı dönük topu aldığında Ermal' den daha iyi bitiren var mı? Sınırlı hatta daha iyisi yok bence.

  Zaten ilk senemizde final şampiyonluk beklentilerine girmek biraz hayalcilik olur. Tabiki taraftarız, tarafız takımımızı en iyi yerlerde görmek isteriz. Buna da koçumuz ve basketbol karakterimizle 1-2 sene içinde ulaşacağız umarım.

  YanıtlaSil
 5. @ Berkan,

  25-30 dk oynayan adam "ilk beş" tir zaten, yedek değil (Avrupa'da toplam 40 dakika bu oyun, NBA olsa ok). Fiyatı konusunda herhangi bir açıklama yok ancak "ucuz" olduğunu sanmıyorum, dolayısı ile ilk 5 için alındı orası kesin (bir mucize olup da kulüp ilaveten 2-3 milyon € koymazsa). Tek silahı dediğin gibi alçak postta arkası dönük alıp zorlamak, o da hook-shot ya da ne bileyim bilek hareketi ile dönerek filan değil kıçıyla ittirerek! FB-Ülker serisinde 2.15'lik uzunlara karşı yapabilseydi Ergin Ataman onu oynatırdı zaten! Bu durumda tek alternatif içeriye pas verebilen Yugoslav tarzı bir point-guard almak oluyor ki kendisini efektif kullanabilelim. Mahmudi bilir oraları ama hala emin değilim. ABD'li drive eden bir guard ile oynayacaksak uygun adam değil bence (en azından lig finali için). Bana sorsan illa yatırım yapacaksak Furkan'ı alırdım misal. Hem genç hem uzun hem de çabuk. Olur da belki NBA'e satardık?
  taraftar olarak da elbette final isteyeceğim, zaten bir FB bir Efes, başkası da yok ki ortada?

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir