23 Haziran 2010 Çarşamba

Evine Dön Fransa {DK Günlüğü #12}

Başlık Fransa ama girişi Arjantin'den yapalım. Çünkü onca zorluğa, eleştirilere rağmen geldikleri Dünya Kupası'nda harikalar yaratıyorlar. Bir bakıma Maradona'nın gövde gösterisini izliyoruz. Yunanistan karşısında da çok rahat bir futbolla kazanmasını bildiler. Benim anlamadığım olay ise Arjantin rahat oynadı falan ama Yunanistan neden bu rahatlığı verdi. Üstelik Nijerya - Güney Kore maçının tam istedikleri ortamda geçtiğini bilerek. Oynanan futbola, mücadeleye baktığımda galibiyete ihtiyacı olan taraf Arjantin gibiydi. İleride bir tek Samaras kalmış, yine boyuna defansla falan Yunanistan kazanmak istedi ya da ne istedi bende bilmiyorum. Galibiyet, gol atmak adına tek bir çabalarını göremedim. Arjantin ise kadrosunda yaptığı hafif rotasyonla beraber, daha rahat bir maça çıktı, pas trafikleri ile rakibin başını döndürdüler ve ikinci yarının ortalarında Messi'nin solo performanslarına başlamasıyla golleri buldular. Güney Kore - Nijerya karşılaşması ise inanılmaz bir çekişme içerisinde geçti. Grupta çok az şansı bulunan Nijerya eğer bir gol daha atabilseydi, 3 puanla şu an gruptan çıkmış olacaktı. Oynadığı ilk maçta çok övdüğümüz Güney Kore'nin ise futbolunun giderek düştüğünü söyleyebiliriz ama Yunanistan karşısında aldıkları galibiyet onları ikinci tura çıkarmayı başardı.

Fransa için ise diyebileceğim tek söz ''evine dön'' olacak. Turnuvanın en sevimsiz takımı olarak gelmişlerdi ama son yaşananlardan da sonra bu sevimsiz halleri rekor seviyeye ulaştı. Takım içerisinde kimsenin kimseyi taktığı yok, onu geçtim teknik direktör bile yok. Yani koskoca Fransa ne hallere düştün diyesi geliyor insanın. Güney Afrika karşısında bile kazanamadılar, çok kötü bir futbol sergilediler. Bir bakıma Fransa'nın elenmesine seviniyorum. Uruguay ve Meksika'ya ise beraberlik yetiyordu ama oynanan futbol kora kor bir mücadeleydi. Her iki taraf kazanmak için sahaya çıktılar ve Uruguay galip ayrıldı. Meksika cephesinde hücumcuların Lugano & Victorino duvarına çarpması Uruguay'e liderlik getirdi.

Böylece Uruguay - Güney Kore, Arjantin - Meksika eşleşmeleri oluştu.

1 yorum:

  1. Her iki takım da alnının akıyla çıktı bu işten, elleriyle buraya gelip pişkinlik yapanlara da çok iyi bir ders oldu bu.. Bana sorarsanız eğer bu iki avrupa takımı olsaydı sonuç kesin beraberlikti..

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir