26 Haziran 2010 Cumartesi

Şah Mat; Daum & Fenerbahçe

Fenerbahçe ve Daum arasında yaşananlar tam bir satrançtı. Her iki tarafta hamlelerini ustalıkla yaptılar, birbirlerini sürekli denediler, müthiş bir strateji mücadelesi ortaya çıktı ama kazanan bu durumda Fenerbahçe oldu. Tabii bu mücadeleyi yaratan en başta yaptığı yanlışlarla Fenerbahçe oldu. Bu yüzden kazananın tam olarak onlar olduğunu da söylemek güç. Ligin son haftasında takım şampiyonluğu kaçırdı diye Daum'u göndermek zaten hataydı, sonrasında ise bu adamı çok daha yüksek ücretlere getirmek başka bir hata. Ara dönemde de Zico ile yolların devam etmemesini falan da hiç saymıyorum. Diğer branşlarda ekiplerini profesyonellerden kuran ve başarılar kazanan Fenerbahçe'yi ne kadar övüyorsam, futbol anlamında da o kadar kötü yönetildiklerini söylemek lazım. Daum, Zico hatta Aragones'in faturası Fenerbahçe'ye maddi ve manevi anlamda yüklü oldu. Şunu da söylemem lazım, Daum boşuna Köln'e gelme çünkü para için bu takımı satman asla unutulmayacak. İşte sen bu yüzden karakteri noksan, dini imanı para olan bir teknik adamsın. İşte Fenerbahçe'yi de en çok bu noktada eleştiriyorum. Daum tuzağına düşmemeleri gerekiyordu.

Şimdi ise doğru bir hamle gerçekleştirerek takımın başına Aykut Kocaman'ı getiriyorlar. Fenerbahçe'nin geleneklerini bilen, çalıştırdığı takımlarda oynattığı futbolla, futbol bilgisi ve karakteriyle çok örnek bir insan. Aykut Kocaman'ın varlığı bile Fenerbahçe üzerinde oluşmuş antipatiyi biraz da olsa kırmaya yetecektir. Ayrıca taraftarlarında ne olursa olsun sabredeceği, bağrına basacağı bir isim. Bu yüzden Aykut Kocaman hamlesi çok doğru ama madem teknik direktör olacaktı, neden sportif direktör oldu tarzında eleştiriler gelebilir. Fenerbahçe, Aykut Kocaman'ı sportif direktör yaparken Türkiye'nin pek alışık olmadığı bir durumu gerçekleştiriyordu. Ama sportif direktörlük kavramının tanımı pek yapılamadı, teknik direktörle ilişkisi tam olarak oturtulamadı ve sportif direktörlük olayı Fenerbahçe için başarısızlıkla sona erdi. Şimdi Fenerbahçe'nin neler yapacağını, takımın hangi noktaya geleceğini, nasıl bir futbol tarzı yaratılmaya çalışacağını göreceğiz. Aykut Kocaman deyince hemen akıllara pas futbolu, hızlı futbol geliyor. Ankaraspor'da çalıştığı dönemde de sürekli pasa dayalı bir futbolu vardı. Emre Belözoğlu, Mehmet Topuz ve Özer Hurmacı gibi kaliteli orta saha futbolcularıyla bu pas organizasyonunu uygulamak kolay olacak. Buna rağmen takıma iyi bir sağ açık ve santrafor da transfer edilmek zorunda.

1 yorum:

  1. daum bu ayrılıkta sözleşmeden doğan hakkını almak için sonuna kadar uğraştı haklı olarak.sonuçta ne kadarını alabildi bilinmez ama fenerbahçeye iyi bir kazık attığı kesin. bu yaşananlar da fenerbahçeye yakışmadı, yönetimin beceriksizliği devam ediyor halen. şimdi aykutu getirecekler, ankarasporda iyi oynatıyordu takımını, ama fenerbahçede ne olur bilemeyiz. bildiğimiz şu var, sene sonunda fenerbahçe şampiyon olamazsa hatta sene içinde şampiyonluktan uzaklaşırsa aykutu hemen yollarlar. kendi evladı olduğundan (!) yollamakta kolay olur tabi..

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir