5 Temmuz 2010 Pazartesi

Ballack'lı Almanya / Ballack'sız Almanya

Almanya, Dünya Kupası'nda yarı finale kalınca tartışmalar bu konu üzerinde yoğunlaştı. Ballack'lı bir Almanya'nın mı yoksa Ballack'sız bir Almanya'nın mı daha iyi olduğu üzerinde yoğun tartışmalar var. Kimi kesim Ballack'ın iyiki olmadığını, eğer takımda olsaydı Almanya'nın hızının kesileceğini söylüyor. Hatta Schuster, Ballack olsaydı Schweinsteiger'in bu kadar iyi oynayamayacağını belirtti. Diğer görüş ise Ballack'ın Almanya adına önemli bir koz olduğunu ve bu turnuvada da olması durumunda Almanya'nın elinin çok daha güçleneceğini söylüyor. Benim görüşüm de aslında bu yönde. Khedira yerine Ballack'ın daha iyi olacağını düşünüyorum ama daha önemlisi takım içerisinde Ballack gibi bir lider her zaman lazım. Özellikle de Sırbistan ile oynanan karşılaşmayı gördüğümde...

Turnuva boyunca Almanya'yı çok övüyoruz ama Sırbistan karşısında da bir o kadar eleştirdik. Çünkü 1-0 geriye düşmenin ardından, takım 10 kişi de kalınca bir anda çözüldü, müthiş Almanya sistemi bir anda ilginç boyutlara geldi. Sahada futbolcular ne yapacaklarını bilemediler, herkes bir anda birbirine bakmaya başladı. O an bir liderin çıkıp, futbolcuları tekrar ayaklandırması çok önemliydi. Sanırım bu işi de Dünya üzerinde en iyi yapan futbolcuların başında Ballack geliyor. Bazı futbolcular doğuştan lider doğarlar ve Ballack da böyle bir isim. Borges'in de dediği gibi daha sert, otokratik bir lider. Liderliğin yanında, saha içerisinde bir teknik direktör misali futbolcuları yönlendirdiği de çok oluyor. Ona pas at, şut atma gibisinden direktifleri bile var. Ama Almanya yıllardır Ballack'a alışmış ve onunla olmayı daha çok seviyor. Bu açıdan sistemin de odak noktalarından birisi. Sırbistan karşısında da takım dağıldığında gözler Ballack'ı aradı ve bulamayınca işler istenilen gibi gitmedi. Lahm da daha demokratik bir lider olabilir ama takım içerisinde Ballack kadar sözünün geçeceğini düşünmüyorum. Liderlik olayı da biraz karizma işi ve Lahm da bu karizma pek yok.

Bir de işin sistem açısı var. Açık konuşmak gerekirse Khedira da futbolunun üzerine koyarak oynuyor. Schweinsteiger ile birlikte harika bir ikili oldular ve 4-2-3-1'in pis işleri diye tabir edebileceğim görevi Khedira'ya verilmiş. Bu da Schweinsteiger'i orta sahada Ballack rolüne soyundurdu ve daha rahat oynamasına yol açtı. Schweinsteiger'in de bu turnuvada değerinin oldukça üzerine çıktığını düşünüyorum. Ballack'lı bir orta sahada ise Schweinsteiger, Khedira'nın rolüne soyunacaktı, bu kadar rahat olamayacaktı. Daha çok koşan, rakibi bozmaya çalışan, yani pis işler onun üzerinde olabilirdi ama Ballack'ın iki yönlü futbolu, ekstra özellikleri ve gerek önünde gerekse arkasında oynayan futbolculara verdiği güven çok önemli. Bu yüzden Ballack olsaydı Almanya'nın hızının kesileceğine inanmıyorum, aksine daha güvenli ve sağlam bir takım olabilirdi. Yani Sırbistan karşısında olduğu gibi öyle bir an yaşanır, gözler yine Ballack'ı arar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir