5 Temmuz 2010 Pazartesi

Kaçan Balık #2; Arne Friedrich

Dünya Kupası böyle birşey. Büyük beklenti duyulan isimleri yerle bir de edebiliyor, fazla beklenti duyulmayan isimleri de göklere çıkartabiliyor. Turnuvanın bir aylık süresi içinde, herhangi bir futbolcu göstereceği müthiş performanslar sonucunda bir anda kral olabilir. Bunların örneğini geçmiş yıllarda çok yaşadık. Dünya Kupası sayesinde bir anda göklere çıktılar, inanılmaz transferler yaptılar ama çoğu yeniden eski değerlerine geri döndü. Bu yüzden Dünya Kupası'ndan futbolcu görüp onu transfer etmek bence büyük kumar. Ama bazı futbolcular da var ki, geçmiş yıllarda müthiş bir istikrar yakalamıştır ama turnuva öncesinde performansları hakkında büyük soru işaretleri oluşur. Çünkü kariyerleri giderek düşme noktasına gelmiştir ve bir çıkış noktası ararlar. Tabii bu çıkış noktasını bulmak için doğru takımda, doğru sistem içerisinde de olmak gerekiyor.

İşte bu çıkış noktasını Arne Friedrich yakaladı. Yıllardır Alman Milli Takımı'nda forma giyiyor, Hertha Berlin'le de uzun yıllar önemli başarılara imza attı ama son zamanlara baktığımızda bir düşüş trendinin içerisindeydi. Zaten Hertha Berlin de küme düştü ve Friedrich, Dünya Kupası öncesinde serbest kaldı. Bu yüzden de Dünya Kupası'nın Friedrich için ayrı bir önemi oluştu, o da yakaladığı çıkışla Almanya'nın yarı finale kalmasında en büyük faktörlerden birisi oldu ve Wolfsburg ile sözleşme imzaladı. Wolfsburg için de çok önemli bir transfer olduğunu söylemek gerekiyor.

Bu noktada ise Friedrich tıpkı Hitzlsperger'de olduğu gibi kaçan büyük balık oluyor. Hadi Hitzlsperger bayağı bir düşüş içerisinde, Alman Milli Takımı'na falan da giremedi ama Friedrich'i stoper arayışında olan kulüplerimizin mutlaka düşünmesi lazımdı. Turnuva öncesinde olmasa bile bu çıkışı gördükten ve futbolcunun Wolfsburg'la anlaştığını öğrendikten sonra rahatlıkla üç büyüklerimizden birinde de forma giyebilirdi. Özellikle Fenerbahçe açısından Bilica yerine çok isabetli bir transfer olabileceğini düşünüyordum. Ya da Galatasaray eğer stoper alacaksa ve büyük paralar ödemek istemiyorsa, Friedrich yine isabetli bir transfer olabilirdi. Futbolcu 31 yaşına gelmiş, tecrübenin doruğunda ve çok kontrollü bir isim. Az hata yapıyor, bire birde çok iyi, rakip futbolcuların şut atacakları anı iyi seziyor ve topun önüne kendini atıyor, pas tekniği fena değil. Yani bir stoperde arayacağınız çoğu özellik futbolcuda mevcut ve bonservisi de elindeydi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir