9 Temmuz 2010 Cuma

Diamond League'de Türkiye Adına Bir İlk

Tamam Atletizm'de çok iyi değiliz ama son zamanlarda şampiyon atletler çıkarabiliyoruz. Geçmişte Süreyya Ayhan, Elvan, Bekele, Karin Melis Mey falan derken iyi atletlerimiz var. Ama en iyi zamanında bile Süreyya Ayhan bu Golden League yarışlarında yarışmazdı. Benim bildiğim bir atlet en iyi kendini yarışarak geliştirir ama bizim yarışçılarımız çok alakasız şampiyonalarda kendilerini hazırlıyorlar. Bu açıdan Bekele'yi Diamond League'de izlemek iyi oldu ve ikinci olarakta bir ilk başarmış oldu. Bu prestiji olmayan, Türkiye'nin Atletizm vizyonunda nerede olduğunu gösteren bir ilk olmuştur.

3000 metre fazla konuşan bir dal değil. Yani Olimpiyatlarda, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında böyle bir dal yok. Ama bu tip Diamond League {eski Golden League} veya prestijli diğer yarışlarda bu tip yeni dallar deneniyor. Mesela 300 metre yarışlarıda koşulmaya başladı. 300 metrenin yeniden piyasaya çıkmasının sebebi Usain Bolt ama 3000 metrenin sebebi ise önemli şampiyonalar öncesi atletlerin 5000 ve 10000 metre gibi dallara daha iyi hazırlanmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden oldukça önemli yarışlar olduğunu söyleyebilirim. Alemitu Bekele de Lozan'da 3000 metrede 8.35.19'luk derecesiyle hem kendisinin hem Avrupa'da yılın en iyi derecesini yaparak ikinci olması çok önemli bir olay. Öncelikle Avrupa'da yılın derecesini yapmak demek, Avrupa Atletizm Şampiyonası'na hazırım mesajı vermek demektir. Hedefin de madalya olduğunu düşünürsek, Bekele açısından iyi bir şampiyona geçebilir. Unutmadan 5000 metrede Elvan da yarışacak ve altın madalyanın en büyük adayı. Afrikalıların olmayacağını düşünüp, bol miktarda Afrika devşirmesinin olacağını düşünürsek Elvan ve Bekele'nin ilk üç için büyük şansı bulunuyor. Ayrıca Bekele'nin bu yarışda Defar'ı geride bıraktığının altını çizelim.

Usain Bolt da sakatlığının ardından ilk koşusunu yaptı ve 100 metrede 9.82'lik derecesiyle rahat bir birincilik aldı. Önemli atletler falan da zaten bu yarışta yoktu. Usain Bolt son anda 200 metre yerine 100 metrede yarışacağını açıklayınca sırf onun için bir 100 metre kadrosu kuruldu. Gerçi Bolt da önemli olanın sakatlığının ardından nerede olduğunu görmek olduğunu söylemişti. Anlaşılan iyileşmiş ve önümüzdeki yarışlarda 200 metrede de kendisini deneyecektir. Zaten bu yıl Dünya Şampiyonası'nın falan olmayacağını düşünürsek, Avrupa dışından olan atletler için iyi bir hazırlık yılı olmalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir