25 Temmuz 2010 Pazar

Hazırlık Maçı / Galatasaray 2-0 KSK Hasselt

Her sene aykırı bir forma çıkarıyoruz, geçtiğimiz sezonun da aykırı rengi mor olmuştu. Pek güzel anılarımızın olduğunu söyleyemeyiz, ya da mor formayı tabulaştıran bir futbolcu da olmadı ama iyi bir formaydı. İlerleyen yıllarda mor formayı da elbette hatırlarız ama Hasselt ile oynanan hazırlık maçında bu formayı son kez giydik. Mor forması olanlar için hüzünlü bir veda olmuş olmalı. Hasselt maçı da kampın son hazırlık maçı olmasının yanında, OFK Belgrad maçının da bir bakıma provası olması açısından önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden geçtiğimiz hazırlık maçlarının aksine ilk yarıda farklı, ikinci yarıda farklı bir 11 denenmedi. Özellikle savunmada oynayan futbolcular mümkün olduğu kadar bir arada tutularak OFK maçı öncesinde savunma kurgusu belirlendi gibi. Ayrıca Rijkaard'ın farklı denemelere gittiğini de söyleyebiliriz.

Mesela ilk defa sağ kanatta önde Sabri Sarıoğlu, arkasında ise Ali Turan vardı. Bu iki futbolcunun sağ beki taşımasını bekliyoruz ama bu sezon Sabri'nin sağ önde de oynayacağı maçlarıda görebiliriz gibime geliyor. Gerçi Sabri kariyerinin ilk yıllarındaki sağ açık performansından uzak ama Ali Turan'ın bu sağ bek performansı da Sabri'ye forma garantisi vermiyor. Ali Turan'ı Hakan Balta ile kıyasladığımda da bu sisteme daha uygun bir bek olduğunu düşünüyorum. Hakan Balta stoper olarak iyi izlenim veriyor, özellikle pas konusunda iyi olması onun ekstrası ama bek oynarken hücumun akıcılığı yönünde en büyük engellerden birisi. Onun aşırı kontrollü oynaması önünde oynayan futbolcuyu savunma anlamında rahatlatıyor ama hücum konusunda yalnız bırakıyor.

Ayrıca Cana gün geçtikçe kendini bulmaya başladı. Takımı tanımaya başladıkça liderlik özelliklerini ön plana çıkarmaya başladı ve uzun zamandır görmediğimiz orta sahadan etkili pas atma olayını da görmeye başladık. Maçta 2-3 tane gollük pası vardı. Tabii Galatasaray'ın kilit noktası ise Arda'nın ortada oynayarak, yarattığı hücum organizasyonlarında pozisyonlar geliyor. Arda'nın oynaması bir anda kanatların da etkili kullanılması demek. Çünkü Serdar Özkan ve Sabri kendi pozisyonlarını yaratmaktan ziyade, onları iyi yönlendiren futbolcuyla daha etkili olabiliyorlar.

Son olarak Rijkaard'ın bu maçta santraforsuz günlere karşın yine bir 4-6-0 denemesi yaptığını gördük. Mehmet Batdal'ın yerine Musa Çağıran girdiğinde bu sistem dönüldü ama Arda da oyundan çıktıktan sonra Galatasaray sadece defanstan atılan uzun toplara yapılan koşularda pozisyona girme girişiminde bulundu ama başarısız oldu. Bu sistemi de oynamak için daha iyi orta saha futbolcularına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Hasselt maçıyla ilgili uzun uzun konuşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum, çünkü yine zayıf bir rakiple oynanan maçtı ama son olarak Galatasaray'ı görmek açısından olumlu geçti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir