9 Temmuz 2010 Cuma

LeBron James Miami Heat' de

Endüstriyel sporun en büyük simgesi LeBron James sonunda kararını verdi ve iki yıldır insanların kafasını kemiren ''acaba nereye gidecek'' soruları da bitmiş oldu. Tabii bu kararla birlikte barlarda Cavs taraftarları hüznü, Heat taraftarları ise sevinci temsil ediyorlar. Söylemek gerekirse ben LeBron'un Heat'i tercih edeceğini tahmin etmiyordum. Benim kafamda ya Cavs'da kalır, ya da Knicks yolunu tutar düşüncesi vardı. Ama LeBron çok büyük bir ego. İlla büyük şehir, illa yüzük peşinde olduğundan bana göre biraz daha kolay yolu tercih ederek Heat yolunu tuttu. Şimdi Heat'in şampiyonluğun en büyük adaylarından birisi olduğunu söyleyebiliriz ama salary dengesi de biraz bozuldu. Şimdi bunu düzeltelim derken kadronun ayarı biraz bozulacak ve bu üçlünün yanına eklenecek parçalar ne düzeyde olacak göreceğiz. Yine de söylemek gerekirse NBA tarihini çok uzun yıllardır böylesine üç büyük oyuncuyu {en iyi seviyelerinde} bir arada görmemişti. Bu bile büyük heyecan verici bir durum.

Ama yukarıda dediğim gibi. LeBron çok büyük bir ego. Kendisine henüz şampiyonluk kazanmadan kral diyen bir isim. Elbette çok büyük bir isim, hatta kimine göre şu an NBA'inde en iyi oyuncusu ama ego onu birgün öldürecek. LeBron bildiğiniz gibi hangi takıma girse bir numaralı opsiyon olacaktı. Ama Miami, Wade'nin çöplüğü. İlk sezon şampiyonluk için mücadele vereceklerdir ama ilerleyen zamanlar bu egoların çarpışması haline gelebilir. Acaba bundan sonra ilk opsiyon LeBron mu yoksa Wade mi olacak görebiliriz. Bu açıdan da Miami tercihi büyük kumar oldu ama Bulls'a gidipte Jordan'ın gölgesi altında yaşamaktan da iyidir diyorum. Şimdi ise Pat Riley'e kadroyu toparlamak için büyük iş düşüyor ama kendisinin büyük kurt olduğunu unutmayalım. Bu üçlüye takım içerisinde kalmayı da öğretecektir, gerekli hamleleri de yapacaktır. Bakalım böylesine üç star bir arada şampiyonluğa mı, yoksa egoların savaşına mı doğru ilerleyecekler. Şunu da söylemek lazım, parayı tercih eder, büyük şehir diyenlere de LeBron aslında güzel bir cevap vermiş oldu.

Boston'da bu arada Jermaine O'Neal ile anlaşmaya varmış. Öncelikle Semih Erden için kötü haber geldiğini söylemek zorundayız. Perkins'in Aralık ayına kadar sakat olmasından dolayı Semih Erden istediği süreleri bulabilirdi ve kendisini göstermek adına önemli bir fırsatı vardı. Hem de yaz liginde beklenilen düzeyde olmamasına rağmen. Ama Jo'nun gelmesi Semih'in süresini azaltacağı gibi, geçtiğimiz yıl Rasheed'den beklenilenlerinde bu sene karşılanmak istendiğini gösteriyor. Yani Jo çok önemli bir hamle oldu ama Boston'un big-three si oldukça yaşlandı. Bu sezon NBA finali oynamalarını, hatta konferans finali oynamalarını zor görüyorum.

Bu arada LeBron da kadroya katılınca Miami'nin kadroda rahatlatma adına yaptığı ilk hamle Beasley'i elden çıkarmak oldu ve o da Timberwolves'e gitti. Potansiyel anlamında büyük ama karakter anlamında büyük soru işareti bir isim. Ayrıca basketbolu da beklenen ölçüde gelişmedi. Şimdi Wolves'de kendisine daha büyük bir şans geldi ve kendisini daha iyi ifade etme ortamı var. Wolves'in ilerleyen yılları düşünen genç ağırlıklı kadrosunda önemli bir parça olabilir.

3 yorum:

  1. Öncelikle LeBron maksimum kontrata imza attı, bu bakımdan şehir farkı yok. Sponsorların büyük şehirde daha çok para, küçük şehirde daha az para vereceği varsayımına ben pek inanmıyorum. Bu açıdan fazla sıkıntı çekmeyecektir. Ayrıca Miami'nin "küçük şehir" olarak da tanımlanamayacağını düşünüyorum. Nüfus olarak tatmin edeceği gibi salsa ve rom da cabası...

    YanıtlaSil
  2. abicim, benim cok eski bir arkadasim nyknicks taraftari, hasta fanatik hemde, ama ona ragmen, bana gelip derki gel yankees macina goturim seni, bosver bizim baseball takimimiz basketbolumuzdan daha ii der her zaman. maclarina tvden bakardik, adamlarin arka koltuklar ve salonun yarisi nerdeyse bos. ii bir sehir olabilir ama carmelo anthony bile gelmez sadece new york sehrinde die kalitesiz bir takima. facebookta ohiolularin profillerine bakin siz nasil kufrediyorlar ama.

    YanıtlaSil
  3. abicim, benim cok eski bir arkadasim nyknicks taraftari, hasta fanatik hemde, ama ona ragmen, bana gelip derki gel yankees macina goturim seni, bosver bizim baseball takimimiz basketbolumuzdan daha ii der her zaman. maclarina tvden bakardik, adamlarin arka koltuklar ve salonun yarisi nerdeyse bos. ii bir sehir olabilir ama carmelo anthony bile gelmez sadece new york sehrinde die kalitesiz bir takima. facebookta ohiolularin profillerine bakin siz nasil kufrediyorlar ama.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir