4 Temmuz 2010 Pazar

Marcus ''Tulio'' Tanaka

Japon piyasasına her zaman girmek lazım. Özellikle de endüstriyel futbolun her yanımızı sardığı bir dönemde o ülkeden bir futbolcu almanın yaratacağı piyasa değeri inanılmaz. Ama her zamankinin aksine bu sefer Japonya'dan ihtiyaca yönelik transferlerde yapılabilir. Çünkü çok iyi bir Dünya Kupası geçirdiler ve futbollarıyla beni kendilerine hayran bıraktılar. Sanki Tsubasa ruhu üzerlerine düşmüşçesine bir görüntüleri vardı. Tek eksikleri ise iyi bir Hyuga'ydı ama onun dışında pasa dayalı, göze hoş gelen futbollarını asla unutmayacağım.

Ama bu takım içerisinde de en beğendiğim futbolcu, Marcus ''Tulio'' Tanaka oldu. Kendisi Brezilya asıllı Japon futbolcu. Bir bakıma Tabata'nın farklı bir şubesi ama futbol anlamında onun çok üzerinde olan bir isim. Bu turnuvanın en iyi savunmacılarından birisi olmayı başardı ve özellikleri benim stoper tanımımı değiştirdi. Ben Lucio'ya, Pique'ye falan hücumcu stoper derdim. Duran toplarda falan ileri çıkıp etkili olmaları bir yana, teknikleri sayesinde de hücumlarda ileri çıkıp etkili oluyorlardı. Ama Tanaka, neredeyse bütün hücumların içerisinde ve bir bakıma gizli santrafor misali rakip kalede etkili oluyor. Japonya'nın sisteminden mi, futbolcunun özelliklerinden mi geliyor bilmiyorum ama çok farklı bir stoper tanımı izletti. Hücuma çıktığında da savunmada boşluk yarattığını falan hiç görmedim. Bu teknikle rahatlıklar orta saha veya forvet olarakta oynayabilir. Zaten kariyerinde de sadece stoper değil, birçok mevkide oynadığını görüyoruz. Ayrıca topu oyuna iyi sokan, mücadeleci, hırslı ve daha önemlisi lider özellikleri üst seviyede olan bir isim. Yanında oynayan futbolcuları da derleyip, toparlıyor sürekli arkadaşlarını yönlendiriyor ve her an takımın içerisinde bir isim. Kariyerine baktığımda da sürekli Japonya'da oynadığını görüyorum ve bu futbolcunun şimdiye kadar Avrupa'ya açılmaması çok garibime gitti. Şimdi ise 29 yaşında ama herşey geçmiş değil. Bu adamın mutlaka transfer yapacağını düşünüyorum ve Avrupa'da boy gösterecektir, göstermelidir. Bu tip savunmacılara yeni futbol düzeninde oldukça ihtiyaç var.

İlla bir Tsubasa karakterine benzetmek gerekirse onun için Misugi derim. Tabii Misugi'nin daha sağlıklısı. Çizgi filmi izleyenler bilirler, Misigu kalp rahatsızlırıyla falan çok uğraşıyordu. Ama son 20 dakikada da olsa oyuna girip fark yaratan futbolculardandı. Kendi okul takımında orta sahanın ortasında oyun kurucu gibi oynardı ama Japon Milli Takımı'nda stoper oynuyordu. Görevi ise savunma hattını yönetmekti. Tanaka'da da ben bunu gördüm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir