27 Temmuz 2010 Salı

O da Geldi Geçti / Özgür Can Özcan

Galatasaray'ın 87/88 kuşağı üzerine konuşacak çok konu var. Temelini Galatasaray'lı isimlerin oluşturduğu, Türk futboluna büyük hizmetler etmesi beklenen kuşak. Hatta bu jenerasyon genç takımlarda da Abdullah Avcı yönetiminde çok önemli işler yapmıştı. Sonra ise bu futbolcuların yüzde 80'i bugünlerde kayıp. Özellikle Galatasaray'lı olanlar yaprak dökümü misali dağılıyorlar. Gittikleri takımlarda genelde Süper Lig'in aşağısında olan liglerde oynuyor. Bunun son örneği de Özgür Can Özcan oldu. Hakan Şükür'ün ''Özgür Can benim veliahtımdır'' dediği günleri hiç unutmuyorum. Gerçi kim Hakan Şükür'ün veliahtı olarak gösterilse, o potansiyelin yüzde %5'ine bile ulaşamadı. Özgür Can da bu potansiyele ulaşamayan isimlerden birisi.

İlk olarak Hagi, Özgür Can'ı A takıma çıkarmıştır. 2005 yılında Arda, Aydın Yılmaz, Uğur Uçar, Ferhat Öztorun gibi isimler A takımla idmanlara çıkmaya başlamışlardı ama şans bulanı pek olmadı. Özgür Can da bu futbolculardan birisiydi. Bir sonraki yıl ise Gerets, Özgür Can'a birkaç maçta da olsa şans vermişti ama Özgür Can genelde paf takımında boy göstermeye devam etti. Sonra Uğur Uçar ile beraber Kayserispor'a kiralık verildiler, her iki futbolcu da bu takımda çok olumlu işler yaptı ve Kalli takımın başına geldiğinde de yeniden A takımda yerlerini aldılar. Hazırlık kampı iyi geçti derken ise Uğur Uçar sakatlanana kadar ilk 11'de yerini aldı ama Özgür Can sezon içerisinde sadece 1-2 maçta boy gösterebildi ve Sakaryaspor'a kiralık gönderildi. Rijkaard da ilk sezonunda hazırlık kampında Özgür Can'ı denemesine rağmen kadroda düşünmedi ve bu sefer Çaykur Rizespor yolu tutuldu. Çaykur Rizespor'da da Özgür Can'ın iyi bir sezon geçirdiğini söyleyemem. Hatta çok sorunlu bir dönem yaşadı, idmanlarda taraftarlar bile bu futbolcuyu kovaladı. Şimdi ise Özgür Can'ın 250 bin lira karşılığında Adanaspor'a satıldığı açıklandı.

22 yaşına geldi ve artık kendini göstermesi adına son bir fırsat var. Yoksa dibe doğru gidişatı tüm hızıyla devam edecek. Adanaspor'da bu arada Galatasaray'ın 87/88 jenerasyonunu toplamaya devam ediyor. Bu o jenerasyondan transfer ettikleri üçüncü isim oldu. Bu durum da o futbolculara ne kadar güvendiklerinin göstergesi. Özgür Can Özcan uzun boylu, güçlü fizikli ama bir o kadar da ağır bir futbolcu. Yıllar içerisinde de futbolu gelişim göstermedi. Umarım kendini bulur, potansiyelini bizlere gösterebilir.

2 yorum:

  1. Bir patlama yaşanmıştı paf takımda o yıllarda..Eğer Galatasaray'ın şu 87/88 jenarasyonu amacını bulsaydı.Şuan çok farklı bir Galatasaray görüyor olurduk herhalde.

    YanıtlaSil
  2. ben adanada iyi işler yapabileceğine inanıyorum özgürcan'ın göreceksiniz iyi yerlere gelecek

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir