14 Ağustos 2010 Cumartesi

4 in 1


Başlığa bakınca ne bu diyebilirsiniz, hemen söyleyelim konuuz Galatasaray Erkek Basketbol Takımının dört tane Ümit Milli Takım oyuncusunu kadrosuna katması. Bu transferlerin Galatasaray' a neler katacağını kısaca değerlendirmeye çalışacağız.

Göksenin, Sertaç, Melih ve son olarak da İlkan. Galatasaray geleceğini bu gençlere emanet ediyor. Yeniden yapılanma sürecinde, Oktay Mahmuti önderliğinde doğru hamleler art arda geliyor. Ligde alınabilecek yerli oyuncular çok sınırlı. Belli bir seviyenin üstündekileri de Efes Pilsen veya Fenerbahçe Ülekr kapmış duumda zaten. Bu durumda yapılacak en önemi şey potansiyelli oyuncuları bulup bunlardan yıldızlar yaratmak. Ömer-Semih ve Oğuz Fenerbahçe Ülker' e geldiklerinde kaç yaşındaydılar? Yıllar önce Fenerbahçe Ülker' in yaptığı ''genç yerli açılımı'' nı bu sene Galatasaray yaptı. Bakalım Fenerbahçe' de tutan aşı, Galatasaray' da da aynı etkiyi gösterecek mi?

Doğrusunu söylemek gerekirse bu gençler içinde Sertaç ve İlkan yıldız potansiyeli daha yüksek ouncular. Eğer ki beklenen gelişmeyi kaydedebilirlirse Galatasaray pota altı ligin en sağlam pota altı olmaya aday. Burda en bğyğk iş oyunculara üşüyor. Galatasaray bu gençlerdeki potansiyeli gördü ve onlara uzun süreli(beşer yıllık) kontratlar imzalattı. Bu gençler de kendilerine duyulan güveni boşa çıkarmamalı ve sonuna kadar çalışığ ligimizdeki elit uzunların arasına girmelidir ve inanıyorum ki gireceklerdir.


Melih ise umut bağladığımız şutörlerden. Yıllardır yeni Serkan Erdoğan' ımız bu çocuk olacak diyoruz. Kendisine güveni, kritik anlarda eli titremeden topu potaya gönermesi çok önemli özellikleri ancak yine de bazı eksikleri var. Statik bir şutör olmamalı, önce bu özelliğini değiştirmeli ve de oyunun diğer kısımlarına da katkı verebilmeli. İşte bunları gerçekleştirdiği zaman aradığımız oyuncu olacaktır.

Göksenin ise alt yapımızdan yetiştirdiğimiz bir oyuncu. Yıllar sonra umarım alt yapımızdan yetişen bir oyuncu parçalı formamızı terletir. Bu yazz düzenlenen Türkiye Gençler Şampiyonası' nda turnuvanın yıldızıydı. Hiç izleyemedim ama kağıt üzerinde turnuvanın yıldızıydı. Ümit Milli Takım maçlarında ise ne yazık ki beklediğimiz performansı göremedik. Göksenin de çok çalışması gereken bir oyuncu. Sorumlulukların farkındadır umarım ve taraftarın alt yapıdan oyuncu beklentisine yanıt verir.

Ben Galatasaray için geleceğin aydınlık olduğunu düşünüyorum. Çok doğru hamleler yapıldı. Kadroya ne çok tecrübesiz ne de çok yaşlı diyebiliriz. Müthiş bir sentez oluşturuldu. İş artık oyuncularda. bu güveni boşa çıkarmayıp taraftara büyük mutluluklar yaşatmalarını diliyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir