14 Ağustos 2010 Cumartesi

Rijkaard da Delirir / Sivasspor 2-1 Galatasaray

Rijkaard'ın son zamanlardaki açıklamalarına baktığımızda takımı Türkiye şartlarına göre modifiye ettiklerini belirtiyor. Neill ve Cana transferleri de bu yüzden gerçekleşti. Takım iyi mi modifiye oldu bilmem ama Rijkaard'ın da Türkiye şartlarına uygun modifiye olduğunu söylemeliyiz. Üzerinde oluşan baskı duygusu artık Rijkaard'ın daha fevri hareket etmesine neden oluyor. Oysa bizim beklentimiz Rijkaard'ın bizleri değiştireceği yönündeydi. Modern futbol anlayışını ve felsefesini Galatasaray'a empoze edecekti, bizler de güzel günleri bekleyecektik. Bu konuda iyi de sabrettik, hatta hala sabrediyoruz ama ortada bir değişiklik yok. Peki bunda Rijkaard mı suçlu, tabii ki hayır. Elbette onunda hataları var, kadro yanlışları var, bunlardan yazı içinde bahsedeceğiz ama Rijkaard'ı bu ülkeye uygun değiştiren zihniyeti Galatasaray yönetimi aşıladı. Israrla transfer yapmamaya devam ediyorlar ve eldeki malzemeyle ancak bu kadar oluyor. Bu zihniyet devam ettikçe, bu tip mağlubiyetler çok alacağız ama geçtiğimiz sezon olduğu gibi suni bir çıkış yapmaktansa, ilk maçta yenilmek belki de bazı taşları yerine koyar. Şahsen görünen köye gitmek istemem, özellikle de Galatasaray yönetimini kendime kılavuz almam. Geçtiğimiz sezonun sonlarına doğru oynadığımız Sivasspor maçıyla bu maç aynı tabloda geçiyorsa, söylenecek birşey yok.

Sağ Kanat ?

Kağıt üzerinde 4-3-3 oynuyoruz ve bu sistemin odak noktasının orta saha olduğunu iyi biliyoruz. En azından bunu geçtiğimiz sezondan bu yana tecrübe etmeye devam ediyoruz. Ama o kötü orta sahaya rağmen ayakta kalmayı başardıysak, bunu kanat futbolcularına borçluyduk. Bugün ise baktığımızda sağ tarafın Ali Turan ve Emre Çolak'a emanet edildiğini görüyoruz. Önceliği Ali Turan'a verelim. Belli ki stoper olmasına rağmen, takıma sağ bek alternatifi olarak geldi. Ama gösterdiği etkinin Caner Erkin'in sol bek hallerinden bir farkı yok. Hücuma çıktığında bütün pasları boşa harcadı, işin savunma kısmında ise tamamen yokları oynadı. Neill'in bu kadar kötü performans göstermesinin bir sebebi de Ali Turan'ın açıklarını kapatmaya çalışması oldu. Hadi onu geçtim, sağ açık olarak Emre Çolak çok yanlış bir tercih. Emre'nin kanatta oynamak adına hiçbir özelliği uymuyor. Emre Çolak'ı ya 4-3-3 orta sahasının ofansif yüzünde ya da 4-2-3-1'in beyni olarak kullanabilirsin. Ama sağ veya sol kanata koyduğunda ise bu adam yokları oynar. Rijkaard en başta yapması gerekeni, maç 2-1'e geldikten sonra yaptığı için de hücumda verimli olma duygumuz sıfıra indi. En başta Kewell ve Arda'nın kanatlarda, Batdal veya Baros'un da santrafor olarak başlaması gerekiyordu.

Arda Turan ?

İkinci yanlış ise bu. Israrla söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim. Orta sahaya iki tane box to box tipinde adam alınmazsa, Arda Turan mutlaka orta sahada oynamalı. Yoksa Cana'lı, Ayhan'lı, Sarp'lı orta sahadan hücum bekleyemezsin. Bugün Arda'nın kötü performansından bahsediyorsam, onun sol kanatta kitlenmesi yüzünden. Sivasspor, dirençli ve sert bir takım. Çok yetenekli bir defansif kurguları olmasa bile, sertlikleriyle rakibi geri planda tutabiliyorlar. Böyle bir sistem karşısında da iyi bir beyine ihtiyaç var. Bu beyinin Ayhan Akman olmadığını gördük. İyi bir beyinle hücum organizasyonları gelmeyince de Kewell da etkisiz oldu, Emre Çolak yokları oynadı, kısaca bütün takım hücum anlamında yine sınıfta kaldı. Ayrıca Mustafa Sarp'ın attığı gole bakalım. Arda Turan maçın başında kurulmaya başlayan baskıda serbest oyuncu gibi hareket etti ve sağ taraftan yaptığı ortayla gol geldi. Ayrıca bir baskıdan da bahsediyoruz, bunun altını çizmek lazım. Yani bu kadro yapısıyla, Arda'yı sol tarafta kitlemek Galatasaray'da domino etkisi yapmaya devam edecektir.

Neill de Kötüyse Fazla Umut Bağlamamak Lazım

Neill'in kötü oynadığı maç sayısı oldukça azdır ve nadir olarak kötü olduğu maçlardan birisini oynadık. Bu kötü performansta Servet'le uyumsuzluğu, Ali Turan'ın açıklarını kapatmakla da uğraşması etkili oldu ama çok fazla hatalar yaptı. Onun esas görevi Galatasaray savunması ne durumda olursa olsun, o bölgeyi organize etmek ama Mehmet Yıldız'ı durduralım derken, kanatlardan ve Ceyhun Eriş kaynaklı ataklardan çok fazla hatalar yaptık. Doğal olarakta etkili pozisyonları kalemizde gördük. Sanki bu savunma hattıyla yola devam edemeyecek mişiz gibi bir his var içimde. Neill'in yanında Hakan Balta oynasa, sol beke Çağlar Birinci'yi çeksek daha derli toplu bir savunmaya ulaşabiliriz. Çünkü Hakan Balta'nın da sol taraftan {bu sistemde} gösterdiği hücum performansı tartışılır.

Biraz da Sivasspor

Sivasspor, en başarılı dönemlerinde de bu taktikle oynuyordu. Yani dirençli, mücadeleci bir takım ve hücumda Mehmet Yıldız'ın getirdikleriyle gol arayan bir yapı. Geçtiğimiz sezon Muhsin Ertuğral göreve geldiğinde ise farklı bir sistem denedi, başarısız oldu. Mesut Bakkal takımın başına geldiğinde de eski sisteme döndü ama bulduğu Sivasspor'un yetenekli futbolcu sayısı azalmıştı. Tabii Mehmet Yıldız'ın takıma dönmesiyle de en azından sistemlerini doğru uygulamaya başladılar. Bu maçta da bunu yaşadık. Mehmet Yıldız, gücü sayesinde durdurulması güç bir futbolcu ama Makukula'yı durduran Neill'in Mehmet Yıldız'ı da durdurmasını bekliyordum. Fizik gücü bulunan futbolculara karşı Neill ayakta kalıyor ama Neill, Mehmet Yıldız ile uğraşırken Ceyhun Eriş kaynaklı her atak etkili oldu. Sivasspor, kanatlardan da hızlı gelerek açık alanda resmen şov yaptı. Maç öncesinde Mehmet Yıldız statik oynar, onu durdurunca iş biter düşüncesinin oluşması doğal ama bu futbolcunun orta sahaya kadar gelmesi, bir noktadan sonra da kendi pas organizasyonlarıyla arkadaşlarını hücuma çıkarması bütün ezberleri bozmuş olmalı. Yine de çok yetenekli bir takım olmadıklarını, hatta savunma konusunda mücadele gücü dışında da etkin olmadıklarını söylemek lazım.

Söylenecek çok şey var aslında. Aykut'un alışık olduğumuz gibi çıkmayarak yediği golden tutun, 1-0 öne geçtikten sonra oynadığımız futbola kadar eleştiriler getiririz. Umarım bu maç iyi bir mesaj olmuştur ve hafta içerisinde beklenen transferlere sonunda kavuşuruz. Yoksa bu yapıyla, daha çok bu tip maçları yazarız.

SİVASSPOR: 2 - GALATASARAY: 1

Stat
: 4 Eylül

Hakemler
: Mustafa Kamil Abitoğlu, Mustafa Emre Eyisoy, Selçuk Kaya

Sivasspor
: Ramoviç, Abdurrahman, Sedat, İvanovs, Hayrettin, Kadir, Mehmet Nas, Bruno Zita (Dk. 78 Sedat Yeşilkaya), Ceyhun, Cihan Yılmaz (Dk. 86 Uğur Kavuk), Mehmet Yıldız (Dk. 90 1 İbrahim Şahin)

Galatasaray
: Aykut, Hakan Balta, Neill, Servet, Ali Turan, Lorik Cana (Dk. 73 Milan Baros), Mustafa Sarp, Ayhan, Emre Çolak (Dk. 61 Mehmet Batdal), Arda (Dk. 78 Barış Özbek), Kewell

Goller
: Dk. 7 Mustafa Sarp (Galatasaray), Dk. 43 Bruno Zita, Dk. 60 Cihan Yılmaz (Sivasspor)

Sarı kartlar
: Dk. 18 İvanovs, Dk. 69 Abdurrahman (Sivasspor), Dk. 43 Gökhan Zan (yedek oyuncu), Dk. 62 Ali Turan, Dk. 64 Lorik Cana, Dk. 88 Milan Baros (Galatasaray)

6 yorum:

 1. Klübün kasasında para yok transfer o yüzden yapılamıyor.

  YanıtlaSil
 2. Rijkaard'a hatası var diyen taş olur ! Böyle yönetimin ben ... !!!

  YanıtlaSil
 3. ya allah aşkına rijkaard napsın. sahada futbolun f'sinden anlamayan futbolcular topluluğu. Geçen sene ocak ayında transfere şimdiden başladık deyip ligin başlamasına rağmen transfer yapamayan yönetim. Bu takım bugün bu hallere düştüyse suç yönetimde ve futbolculardadır.Bu kadarda ruhsuz oynanmaz be kardeşim.

  YanıtlaSil
 4. rijkaard ne yapsın.. adamın elindeki ortasaha bu ,forvet rotasyonu bu....yönetim yine transferde geç kaldı inşallah inamoto gibi adamlar getirip taraftarı deli etmezler..

  YanıtlaSil
 5. maçı izlemedim, güzel yazın için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. 2 tane hazırlık ve transfer dönemi, 50 küsur maç ardından sorulması gereken soru:
  rijkaard ne yapsın mı?
  arkadaşlar rijkaard aşığı olarak sonuna kadar yönetimin zamanında ona oyuncu vermemesini savunurum, elinde kadronun yetersiz olmasından dolayı ligi 3. bitirmesini savunurum, oynattığı futbolun eldeki hamurdan dolayı kötü olduğunu savunurum ama; bir takım bu kadar kötü korner, duran top organizasyonu yapıyorsa, bir takım hala çok basit bir şekilde duran top organizasyonundan gol yiyorsa burada sorulması gereken soru diğerlerinden sonra:
  ne yaptın rijkaard olmalı.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir