29 Ağustos 2010 Pazar

Barcelona'da Oynama Hayalleri Parçalanan Adam; Zlatan Ibrahimoviç

Inter'in seri şampiyonlukları, hani Juventus'un devre dışı kaldıktan sonra yaşanan süreç. Büyük paralarla gerçekleştirilen transferler ve bu sayede gelen lig şampiyonlukları. Tabii takımın da en değerli futbolcusu Ibrahimoviç. Juventus küme düştüğünde ilk ayrılanlardan birisi olmuştu ama bu durum için kendisini suçlayamayız, çünkü yalnız o ayrılmadı. Sonuç olarak başlarda Adriano ile oluşan müthiş bir hücum gücü, sonra Adriano'nun kafa olarak farkı diyarlara gitmesiyle tek başına sırtladığı bir takım ama bir türlü gelmeyen Avrupa Kupaları'ndaki başarı. Bunun neticesinde de yine paraya kıyıp Mourinho'nun takımın başına getirilmesi ama ilk sezonda yine gelmeyen Avrupa başarısı. Böyle olunca da Ibrahimoviç ısrarla takımdan ayrılmak istediğini açıkladı ve Barcelona yolunu tuttu. Hem de 40 milyon avro + Eto'o karşılığında. Sonuç olarakta kimin kazançlı çıktığı ortada. Bugün Inter forması altında harikalar yaratan bir Eto'o ama Barcelona tarafından gözden çıkarılmış bir Ibrahimoviç.

Bana sorarsanız Dünya'nın en büyük santraforu ama Barcelona sisteminin kudreti Ibrahimoviç'in bütün yeteneklerini yedi bitirdi ve bu iş biraz da ego meselesi. Sonuçta Ibrahimoviç, yılların Serie A lideri ve Barcelona'da kaçıncı plana düştüğünü ben bile tahmin ediyorum. Bir de buna pas futboluna uyumsuzluk eklenince, geçtiğimiz sezon 16 gol atmasına rağmen başarısız bir sezon geçirdiğini söyleyelim. Ama bu adamı elden çıkarmakta zordu, çünkü büyük yatırımlar yapılmış ve Barcelona'ya kapak atan futbolcu kolay ayrılmak istemez. Guardiola'nın da ısrarla Ibra ile görüşmemesi, ona soğuk davranması derken beklenen ayrılık yaşandı. Ibrahimoviç, Barcelona'dan "Guardiola benim Barcelona'da oynama hayallerimi parçalayan kişidir'' dedi ve Milan yolunu tuttu.

Milan'ın futbolcuyu bir seneliğine kiraladığı ve 24 milyon avro'luk satın alma opsiyonunu elinde bulundurduğunu belirtelim. Yani Eto'o nun da fiyatını eklersek 60-65 milyon avro'luk bir adamın değeri bir anda 24 milyon avro'ya düştü. Guardiola tamam sistem olarak müthiş işler başarıyor, harika futbol oynatıyor ama gerçekleştirdiği transferlerde tam bir fiyasko. Chygrynskiy'i de aldıklarında önemli bir bonservis ödediler ama bir sezon sonra yarı fiyatına Shakhtar'a geri göndermek durumunda kaldılar.

Önce Inter cephesinden değerlendirmek lazım. Moratti, kısa bir zaman önce Ibrahimoviç'i birgün mutlaka Inter'e geri döndüreceğini söylüyordu ama ezeli rakibe gitmesine engel olamadı. Önce Adriano şimdi ise Ibrahimoviç. Adriano olayı daha trajik ama Ibrahimoviç'in de transferinin Inter açısından olumlu olmayacağını söyleyelim. Hepsinden önce artık rakipsiz değiller ve Benitez faktörünü de eklersek yıllar sonra şampiyonluğun en büyük adayı konumunu bile bana göre kaybettiler.

Milan'ın ise böyle bir heyecana ihtiyaç vardı. Takımın yıllar içerisinde yaşlanmasına seyirci kalındı ve bugün bu enkazın altından kalkamıyorlar. Ronaldinho'dan bu yana da gerçekleştirdikleri transferlere baktığımızda sürekli yaşlı, kendinden geçmiş futbolculara yönelmek ve bu futbolcularla da şampiyonluğa oynamak zorundalar. Çünkü Milan'dan bahsediyoruz, beklentileri küçük tutmak imkansız. Ama geçtiğimiz sezondan sonra da Milan taraftarlarının içerisinde fazla bir umut ışığı olmadığını düşünüyordum. Şimdi ise bir transferle şampiyonluğun en büyük adayı konumuna gelmelerinin yanında, Ronaldinho & Pato & Ibra hücum hattını izlemenin dayanılmaz keyfine ulaşacaklar. Ibra transferi Ronaldinho'yu da eski günlerine getirecektir, çünkü böyle bir heyecana ihtiyacı vardı. Hatta bu transferin Milan'dan çok Ronaldinho'ya yarayacağını söylemek lazım. Ama şunu da ekleyelim, bu transfer Ibrahimoviç açısından büyük bir düşüşü ifade ediyor. Bu yüzden kendisini yeniden kanıtlamak ve ben hala en iyi santraforum mesajını vermek zorunda.

2 yorum:

  1. o hala dünyanın en iyisi. Yaşlı bir ortasahaya rağmen bu sene bunu kanıtlayacaktır.

    YanıtlaSil
  2. Dedik dedik dinletemedik vaktinde biliyosun :)) sonradan açıldı aklı yavrum benim..

    ps: sana bi kıyak; http://4.bp.blogspot.com/_ekxQljElvu8/THqZS1mAbjI/AAAAAAAAJFs/8WsuS6UzCg8/s1600/ibra.jpg

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir