19 Ağustos 2010 Perşembe

Daha İyi Bir Neill İçin; Hakan Balta & Çağlar Birinci

''Onun için bütün futbolculara ihtiyacımız var. Çağlar'ın sakatlığı olmayıp sağlam olmuş olsaydı, şu anda çok işimize yarayacaktı.''

Rijkaard, Karpaty maçı öncesinde basın toplantısında bu cümleyi kullandı. Buradan da geçtiğimiz sezonun son bölümünde olduğu gibi Servet'in ıskartaya çekilip, Hakan Balta'nın tekrar stopere döneceği cevabını çıkarıyorum. Tamam orta sahamız iyi durumda değil, özellikle de işin hücum tarafında. Ama Cana henüz hazır olmadığından, agresif özelliklerin de üst seviyeye çıkamadığını düşünüyorum ve bu savunmamızı da oldukça bozuyor. Bu durumda bütün yük Neill ve Servet'in üzerine kalıyor. Servet Çetin de eski günlerinden uzaklarda olduğu için, Galatasaray savunması her an topun ağzında. Neill de ne yapsın, hem Servet'in açıklarını kapatayım hem de Sivasspor maçında da gördüğümüz gibi iyi durumda olmayan Ali Turan'ın sağ kanadını kapatayım derken çok kötü bir performans gösterdi. Bu yüzden Neill'i rahatlatmak gerekiyor, her maç ondan esktra işler de beklemek çok yanlış. Savunmayı toparlamak, bir yandan uyumsuzlukları bertaraf etmek, topu oyuna iyi sürmek derken yıpranma payı büyür. En önemlisi de Servet Çetin'le çok uyumsuz olduğu gerçeğidir.

Aslında Servet Çetin, Meira ile de uyumlu bir ikili olamadı ama Meira beklenileni veremediğinden o sezon Servet Çetin bir anda kahraman oldu. Ama sistem değişip, daha fazla top tekniğine ihtiyaç duymaya başladıkça da kel görünmeye başladı. Neill transfer olduktan sonra boşuna Emre Güngör ve Hakan Balta'yı Neill'in partneri olarak izlemedik. Emre Güngör sık sakatlıklar falan derken kendini bulamadı ama Hakan Balta dediğimiz futbolcunun top tekniği gayet iyi. Bu da sol bek oynamanın, hatta orta saha bile oynayabilmenin nimetidir. Hakan Balta daha kontrollü, ne yaptığını bilen, soğukkanlı ve fizik güç anlamında iyi durumda olan bir isim. Bu açıdan Neill'le beraber iyi ikili olacaklarını düşünüyorum.

Bütün bu özelliklerine rağmen de bu sistemde onun kontrollü yapısı, hızlı olmayan halleri bek olarak iyi durumda olmamasına yol açıyor. Sağ taraftan Sabri Sarıoğlu sürekli hücumların içine girmesine rağmen, Hakan Balta bir o kadar kontrollü ve hücumlarda yer almıyor. Bu durum da belki savunma anlamında onun önünde oynayan sol kanatı rahatlatıyor ama hücumda da bir o kadar yalnız bırakıyor. İşte bu yüzden Çağlar Birinci'yi transfer ettik diye düşünüyorum. En azından Çağlar Birinci hücumu daha çok seven, hızlı, tempolu ve şut özelliği de çok iyi durumda olan bir futbolcu. Gerçi Hakan Balta'yı stopere çekip, Çağlar Birinci'yi sol tarafa aldığımızda sol bek anlamında alternatifler azalıyor ama olsun. Görünen köy malesef bu ve Rijkaard'ın da bu yüzden Çağlar olsaydı şu an çok işimize yarardı dediğini düşünüyorum. Bu arada Çağlar Birinci için de elimizde olan referansların en güçlüsü Milli Takım'ın ABD kampı. O kampın en iyi isimlerinden birisi olmasının yanında, Denizlispor'da olduğundan çok daha iyi bir görüntü vermişti. Yani etrafında kaliteli futbolcularla kendi performansını bir üst seviyeye çıkaran yapısı var. Hakan Balta'nın da sol iç stoper olduğunda, kendi bek özelliklerinden de faydalanarak o bölgede önemli bir uyumun sağlanacağını düşünüyorum.

3 yorum:

 1. ben 2 alttaki postaki gibi yine gallas dicem. tabi A.Sezgin beni duymacak ama olsun :)

  YanıtlaSil
 2. peki sakatligi ne zaman bitecek, takimda gorecegimiz tarihle ilgili ongorunuzu paylasirsaniz sevinirim, tesekkurler.

  YanıtlaSil
 3. başlığa okusam bile sırf başlığı için katılmakla beraber şunları söylemek istiyorum

  Çağlar'a karşı önyargım var sırf 4 futbolcuya bedel olduğu için ama daha erken inşallah o önyargımı siler inşallah yatmaya gelmemiştir ve aynen dediğin gibi hakan-neill ideal tandem ikikisidir rijkaardın sisteminde ikiside aklıyla oynayan adamlardır çünkü rijkaard'da bunu düşünüyor fakat ah şu sakatlıklar şampiyonluklar kaçırmamızın bir sebebide o

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir