14 Ağustos 2010 Cumartesi

Guti Hz. / Bucaspor 0-1 Beşiktaş

İki senedir Galatasaray'ın 4-3-3'ü uygulayabilmesinden konuşuyoruz ama bu orta saha hattıyla bunun gerçekleşemeyeceği bir gerçek. Sivasspor maçında da Galatasaray'ın oynamaya çalıştığı 4-3-3'ü izledik ama kim 4-3-3'ü doğru olarak uyguladı dersek, ibreyi Beşiktaş'a döndürürüz. Guti, Ernst ve Necip ile 4-3-3 oynanır. Her üç futbolcu da oyunun iki yönünde hakimler, ayrıca orta sahanın içerisinde Guti gibi bir karakterin de olması çok farklı özellikleri de beraberinde getirir. İkinci yarının hemen başında Bobo'ya yaptığı asist gibi. Tek topla, bir anda takımını golle karşı karşıya getiriyor. Hücumda da Quaresma, Nihat ve Bobo gibi hareketli, teknik ayakları bulundurmakta ayrı bir avantaj. Sonra kulübeye bakıyorum, Beşiktaş'ın Delgado ve Tabata gibi isimleri de kulübede oturtma lüksü var. Onlarda maçın herhangi bir anında, bütün seyri değiştirecek isimler. Bu da Schuster'in oynatmak istediği hücum futbolunun en büyük avantajı. Yani elindeki malzeme sistemine uygun, Rijkaard'ın yaşadığı dezavantajları pek yaşamaz.

Yine de işler güllük gülistanlık değil elbette. Bucaspor gibi yeni kurulan ve zamana ihtiyaç duyan bir ekip karşısında da kendilerini garantiye alacak skoru bulamadıkları için, geçtiğimiz maçlarda olduğu gibi müthiş tehlikeler yaşamasalarda, heyecanlar yaşandı. Özellikle Bucaspor, Mendy'i oyuna aldıktan sonra hızlı ataklarla etkili oldu. Üstelik 10 kişi kalmalarına rağmen, Beşiktaş'ın üzerine gelmekten çekinmediler. Ama takımın yeni olması, henüz organizasyon anlamında yetersiz kalmaları golle buluşma şanslarını azalttı. Eğer bugün Bucaspor yerine daha oturmuş bir takım olsaydı, Beşiktaş için işler rahat olmazdı. Buna rağmen Beşiktaş, maçın genelinde {belki de sıcağın etkisi} fazla zorlamayan, tempo aramayan bir yapıdaydı. Sürekli söylenen, Beşiktaş iki gol yese bile üç gol atabilir felsefesi gerçekte olabilirdi. Biraz da bu futbol maçın geneline ve şartlara bürünmüş bir futboldu. İşin özü Beşiktaş üç puanla başladı, Guti'si ile gövde gösterisi yaptı, Necip Uysal'ı ile de gelecek benim mesajını verdi.

BUCASPOR: 0 - BEŞİKTAŞ: 1

Stat
: Atatürk

Hakemler
: Barış Şimşek, Serdar Diyadin, Mehmet Metin

Bucaspor
: Carlos, Onur, Ediz, Orhan Ak, Mulemo, Musa Aydın (Dk. 58 Mendy), Ragıp (Dk. 78 Tomas), Leko (Dk. 64 Sercan), İbrahim Dağaşan, Erkan, Emre Aktaş

Beşiktaş
: Hakan, Erhan, Zapotocny, Ferrari, İbrahim Üzülmez, Quaresma (Dk. 90+2 Tabata), Ernst, Guti (Dk. 80 Delgado), Necip, Nihat, Bobo (Dk. 84 Nobre)

Gol
: Dk. 46 Bobo (Beşiktaş)

Sarı kartlar
: Dk. 28 Musa Aydın, Dk. 52 Mulemo, Dk. 53 Leko, Dk. 58 Ediz (Bucaspor), Dk. 35 Guti, Dk. 81 Ferrari, Dk. 86 Zapotocny (Beşiktaş)

Kırmızı Kart: Dk. 75 Ediz (Bucaspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir