5 Ağustos 2010 Perşembe

İçi Boşalan Valencia'da, Mehmet Topal

Mehmet Topal, Valencia'ya transfer olduğunda çok sevinmiş ve bu transferin Türk futbolu açısından zirveye oturduğunu belirtmiştim. Zaten az sayıda futbolcumuz Avrupa'ya ihraç oluyor ve giden futbolcuların genellikle orta sınıf takımlara transfer olduğunu görüyoruz. Geçmişte Okan Buruk ve Emre Belözoğlu gibi isimler Inter'e gitmişlerdi ama yanlış planlama neticesinde çok kötü bir Avrupa kariyerleri oldu. Şimdi ise futbolcular daha bilinçli, planlamalar ona göre yapılıyor. Arda Turan işte bu yüzden hala Avrupa'ya yolunu düşürmedi, çünkü en uygun kuküp bekleniyor. Aynı şekilde Mehmet Topal'ı da isteyen çoktu ama o da beklemeyi tercih etti ve Valencia'dan da teklif gelince transferi gerçekleşti. Valencia çok büyük bir kulüp olmasının yanında, Mehmet Topal'ın kendisini gösterebilmesi ve geliştirmesi açısından çok önemli bir yer. Özellikle de bu son transferlerden sonra, adını daha fazla duyurabilir ama Valencia hangi noktada olur bilemiyorum.

Şu an geçmiş yıllarda olduğu gibi içi boşaltılmaya yüz tutmuş bir Valencia'dan bahsediyoruz. Yıllarca borçlarla uğraştılar ve bu yüzden en önemli futbolcularını gelen iyi tekliflere satmak zorunda kaldılar. Bu sezon başında ise David Villa, David Silva ve Marchena gibi takımın en önemli üç futbolcusu takımdan ayrıldı. Bu isimlerin yerine ise daha genç, potansiyel vaad eden futbolcular geldi. Aslında Valencia bu işi de iyi yapıyor. Geleceğe yönelik önemli yıldız adaylarını bulma konusunda çok iyiler ve genelde bu futbolcular geldikleri ücretin çok fazlasına takımdan ayrılıyorlar. Zaten bu kadar borç içerisinde sistem oturtulmasa, kulüp sürekli geriye giderdi ve bu borç adamı bir noktada boğardı. Bu durum Mehmet Topal açısından bir sorun oluşturmaz ama insan yine de Topal'ı David Villa, David Silva gibi futbolcularla izlemek isterdi.

Sonuçta o futbolcuların yıldız olduğu bir takıma gidiyordu ve oynadığı mevki takımın büyük ihtiyaç duyduğu en kritik alanlardan. Bakalım yıldızlarını kaybetmiş Valencia'da, Mehmet Topal kendi yıldızını parlatabilecek mi? Benim düşüncem Galatasaray'da pek anlayamadığımız, sürekli eleştirdiğimiz bu adamın günün birinde Tugay misali kendini kanıtlayıp, önemli işlere imza atacağı yönünde. Çünkü bu adam çalışmak istiyor, iki iyi maç çıkardığında havaya girecek bir futbolcu değil, tam anlamıyla görev adamı dedikleri cinsten. Zamanında otobüsle İstanbul'a gelip, Inamoto'nun bonusu misali sözleşme imzalatılan Mehmet Topal'ı en kral uçakla Valencia'ya gönderdik. Bu bile müthiş bir gelişim öyküsüdür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir