12 Ağustos 2010 Perşembe

Julio Baptista & Galatasaray

Baptista transfer hikayeleri aslında çok yeni değil. Bu futbolcu Roma'ya gitmeden önce de sürekli gündeme gelen ve transferi yüksel yıllık ücretinden dolayı gerçekleşmiyor denen bir isimdi. Nitekim 2010'a geldik ve yine futbolcunun yıllık ücreti konuşuluyor. Baptista'ya teklif yaptık mı, basının uydurması mı, gündemimizde mi bilmem ama bu futbolcu Galatasaray'a transfer olacaksa, santrafor alternatifinden çok o düşünülen 10 numaralı mevkiye gelecek bir futbolcu olacak. Çünkü böyle yüksek yıllık ücret alan bir futbolcuyu alternatif olarak kenarda bekletemezsin. Tabii Baros olmadığında santrafor kullanırsın ama böyle repertuarı geniş bir futbolcu da hücumun her bölgesinde oynar. Baptista'nın zaten ilk piyasaya çıktığında en büyük artısı buydu ama Sevilla'dan ayrıldığından bu yana o artıları pek fazla göremedik. Gündemde Rosicky var diyorlar ama Baptista gelse otomatikman Rosicky veya bu tarzda bir futbolcunun transferi suya düşerki, düştü zaten.

Baptista'yı transfer etmek, özellikle orta sahada oynatmak ne kadar doğrudur bunları eğer böyle bir transfer varsa konuşuruz. Şimdiden söyleyebileceğim Baptista'nın orta sahada göstereceği performansın fazlasını zaten Arda gösteriyor. Bu yüzden böyle bir transfere hiç gerek yok. Ayrıca olay santrafor sayısını arttırmaksa daha genç ve ilerisi için ümit veren bir futbolcu almak daha mantıklı olacaktır. Belki de Baptista da gelir, yeni bir genç santrafor da gelir bilemem ama her açıdan yanlış bir transfer gerçekleştirmiş oluruz. Baptista dediğimiz adam büyük bir futbolcu olabilir, en kötü zamanlarında bile Milli Takım'ın vazgeçilmezi de olabilir ama 2005 yılından bu yana da büyük düşüşte olduğunu söylemek gerekiyor. Umarım Adnan Polat'ın İtalya'daki temasları Ledesma için olmuştur ve bu transfer gerçekleşir. Bir de işin o boyutu var. Orta saha transferi gerçekleşmedikçe benim korkum zamanında Inamoto'ya kaldığımız gibi, Polak ve Grella gibi isimlere kalmak. Transferin son günleri ya bu adamlar ya da transfer yok gibi bir duruma düşmemek lazım.

2 yorum:

  1. Onu bunu bilmem. Polak ve Grella Inamoto ile aynı cümlede kullanıldıklarını duysa o satırların yazarının sağlığı tehlikeye girer...

    YanıtlaSil
  2. Şunu diyeyim. O zamanların Inamoto'su, şimdinin Polak ve Grella'sı. Elbette Polak ve Grella çok daha kaliteli futbolcular ama o zamanki kadromuzla şimdiki de bir değil :)

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir