6 Ağustos 2010 Cuma

Kimin Kadrosu? {Hiddink'in Mi, Oğuz Çetin'in Mi}

Hiddink'e bir alışma dönemi vermiştik ve bu süre zarfında birçok farklı futbolcu Milli Takım'a çağrılıp, Hiddink'in gözlemlemesi sağlanacaktı. ABD kampının bu açıdan yararlı olduğunu düşünüyordum ama şu an açıklanan Milli Takım kadrosuna baktığımda, hala Fatih Terim mi Milli Takım'ın başında sorusu aklıma geliyor. Bu süreçte en zor görev Oğuz Çetin'in olacak. Çünkü Milli Takım adına bir değişim bekleniyor ve Hiddink bu yüzden göreve getirildi. Bu süreçte de Oğuz Çetin'in Hiddink'in yoluna ışık tutması beklenirken, o Fatih Terim izlerini devam ettiriyor. Şu ana kadar da herhangi bir değişim görebilmiş değiliz. Düşünülen ekol yaratma, değişim, güzel futbol kavramlarından da uzaklaştığımızı söylemek gerekiyor. Çünkü kendi takımlarında yedek oynayan futbolcular, son senelerini kayıp geçiren isimler hala kadroda. Büyük beklentiler olan, şu hazırlık döneminde ve ön eleme maçlarında harikalar yaratan isimler ise kadronun dışında. Hazırlık döneminde yıldızını parlatıp, kadroya alınan tek ismin Hakan Arıkan olduğunu görüyoruz. Bunun dışında Gökhan Zan, İbrahim Kaş, Mehmet Aurelio, Selçuk Şahin, Kazım Kazım gibi futbolcuları kadroda görmek garip. Bazı oyuncular kulüp takımlarında oynamaz ama üstüne gidersin, bunu anlarım {İsmail Köybaşı gibi} ama Gökhan Zan, Selçuk Şahin gibi isimlerin bundan sonra Milli Takım'a ne verebilecekleri merak konusu.

En büyük merak konusu ise bu kadroyu Oğuz Çetin'in mi, yoksa Hiddink'in mi kurduğu. Eğer Hiddink bu futbolcularla yola devam edecekse durum gerçekten vahim. Türkiye adına hiçbirşey değişmez, aynı tas aynı hamam devam ederiz. Yok Oğuz Çetin bu kadroyu kurduysa, Hiddink bu ülkeyi ne zaman tanıyacak, kendi kadrosunu ne zaman kuracak merak ediyorum. Eylül ayında eleme maçları başlıyor ve zaman gerçekten çok kısa. Ben ABD kampının devamı niteliğinde ve hazırlık kampında yıldızını patlatmış futbolcuları Romanya karşısında izlemek isterdim. Örneğin Necip Uysal'ı dün izledik. Türkiye gerçek anlamda süper bir orta saha futbolcusu kazanıyor ama bu futbolcunun yerinde Selçuk Şahin var. Sonra Valencia'ya transfer olup, Türk futbolu adına zirve yapan Mehmet Topal yok, iki sezonu kayıp Aurelio var. Volkan Şen gibi bir futbolcu yok, piyasada olmayan bir Kazım Kazım var. Bu liste böyle uzat gideri. Umarım Hiddink'in de futbolcuları gördüğü son maç olur ve artık kendi kadrosunu kurmaya başlar, değişimi de izleriz. İnanın bu futbolcularla gelecek bir başarısızlığı bu ülke kaldıramaz, altından da kimse kalkamaz. Bizim artık ilerleyen yılları hedefleyen, pozitif futbol oynayan ve daha önemlisi eleme gruplarında ecel terleri dökmeyen bir yapıya ulaşmamız gerekiyor.

Aday kadroya şu oyuncular çağırıldı;

Kaleciler:
Volkan Demirel, Hakan Arıkan, Onur Recep Kıvrak

Savunma:
Gökhan Gönül, Sabri Sarıoğlu, Gökhan Zan, Servet Çetin, İbrahim Kaş, Hakan Balta, İsmail Köybaşı

Orta saha:
Mehmet Aurelio, Selçuk Şahin, Emre Belözoğlu, Nuri Şahin, Kazım Kazım, Hamit Altıntop, Arda Turan, Ozan İpek

Forvet:
Mevlüt Erdinç, Halil Altıntop, Tuncay Şanlı, Sercan Yıldırım, Nihat Kahveci

3 yorum:

  1. ibrahim kaş, selçuk şahin, aurelio. bu adamları hiddink'in çağırdığına hayatta inanmam. hala oğuz adam seçiyor takıma. ne zaman ki bu adamlar çağırılmaz o zaman derim ki işte hiddink'in milli takımı..

    YanıtlaSil
  2. Kesinlikle yerinde bir sitem olmuş. Eğer bu şekilde kadro kurmaya devam ederlerse 2012'de bizim için rüya olmaya devam eder. Hiddink'in biran önce ağırlığını koyması lazım.

    YanıtlaSil
  3. koca bir hayel kırıklığı bu kadro...değişmiyor işte zihniyet.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir