1 Ağustos 2010 Pazar

Yao Ming & Rik Smits

Yao Ming, bütün Asya'nın en çok tanınan ve sevilen sporcusu. 2.29 boyunun olması, çok ekstra özelliklerinin olması onu Dünya'nın en iyi pivotları arasına sokuyor. Daha önceden de böyle uzunlar gördük ama Yao Ming, Bradley veya Muresan tipli bir uzun değil. Ama çok sık sakatlanıyor ve Yao'yu NBA'de az ama öz izler olduk. Gerçi Rockets bu duruma pek üzülmüyor, çünkü Çin pazarı Yao sayesinde elleri altında ama onun gibi değerli bir pivotun olmaması da güç kaybına yol açar. Yao da geçtiğimiz günlerde sakatlığı tam olarak düzelmezse basketbolu bırakabileceğini açıkladı. Dediği gibi gerçekten yapacak birşeyi kalmıyor, bu sakatlık olayları onu istediği noktaya bir türlü getiremedi.

Ama Yao'dan doğru benim aklım Rik Smits'e gitti. Benim basketbolu sevmemde, Pacers taraftarı olmamda büyük katkısı olmuştur. Reggie Miller, Dale Davis, Mark Jackson gibi oyuncularla Pacers harika bir dönem geçirmişti {şampiyon olamasada} ve Rik Smits'de bu takımın en önemli parçalarından birisiydi diyebilirim. 2.24'lük boyuyla çok ekstra bir uzundu tanımını yapabilirim. Özellikle de yüksek postda şut tekniği, pas sezgisi onu çok değerli kılıyordu. Ayrıca Yao Ming gibi de sık sakatlanan bir isim olmamasının yanında ona göre fizik olarak daha güçlüydü diyebilirim. Nate Robinson'un blok yapabildiği bir Yao Ming'den bahsediyoruz. Sanırım Rik Smits'in Yao'ya göre en büyük şanssızlığı Çin yerine Hollanda doğumlu olmuş olmasıdır. Bana sorarsanız Yao Ming'den çok daha değerli bir isim olmasına rağmen asla onun gibi anılmadı, anılmayacak, ayrıca onun kadar da All-Star olamayacak.

1 yorum:

  1. o zamanki Pacers, bugünlerdeki Pacers'la bir maç yapsa döve döve yener sanırım:-))).. Gerçekten de çok sağlam bir takımdı,majestelerini az rahatsız etmemişlerdi:-)))...

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir