5 Eylül 2010 Pazar

Arda Turan'ın Milli Takım & Galatasaray Dengesi

Bazı futbolcular Milli Takım'da farklı, kulüp takımında farklı performans sergilerler. Bunun en güzel örneği de Podolski'dir. Milli Takım'da harikalar yaratır, takımın olmazsa olmaz futbolcusudur ama iş kulüp düzeyine geldiğinden değişir. Köln'de iyi bir çıkış yakalayıp, Bayern Münih'e gitmesine rağmen orada tutunamamıştı ve Köln'e geri döndü. Bu Dünya Kupası'nda da çok iyi durumda olmasına rağmen transfer gerçekleştiremedi. Köln'den bahsetmeme gerek yok, normal şartlarda Podolski oraya bir boy büyük ama kulüp takımlarında gösterdiği istikrarsızlık onu çok büyük bir isim malesef yapamıyor. Potansiyeli olmasına rağmen bir Mesut Özil, Müller olamıyor.

Arda Turan'da son zamanlarda sanki bu yola sapıyor gibi. Podolski örneğinde olduğu gibi bariz olmasada Galatasaray ile Milli Takım arasında bir farklılık yaşıyor. Sanki Milli Takım'da sorumluluğunun az olması ve Emre Belözoğlu gibi isimlerle daha fazla uyum sağlaması sayesinde kendini daha net ifade ediyor ve sadece kendi işine bakıyor. Galatasaray'da ise beklentiler doğal olarak büyük, özellikle de şimdilerde yaşadığımız kötü dönemde. Her konuya kadar eleştiriliyor, ondan sorumluluk alması ve takımı toparlaması bekleniyor, takımı taşıyıp skora etki etmesi bekleniyor derken Arda'dan istediğimizi alamıyoruz. O da Milli Takım'da farkını ortaya koyarak bu konu hakkında bizleri düşünmeye yöneltiyor.

Milli Takım, Kazakistan karşısında 4-2-3-1 oynadı ve Arda hücumun sol tarafındaydı. Tıpkı Skibbe zamanında oynanan 4-2-3-1'de olduğu gibi. Gerçi futbolcu karakterleri ile bu iki takımı karşılaştırdığımızda farklı sonuçlar doğuyor ama Skibbe zamanındaki Arda'nın sorumluluğu biraz daha azdı ve kafası rahat şekilde kaliteli takımın kalite unsurlarından birisiydi. Dünya Kupası'nda Almanya'daki Müller örneğinde olduğu gibi. Şimdilerde ise Arda'nın sorumluluk olayının da artması ile beraber işler biraz daha değişiyor. Bu yüzden Galatasaray'ın 4-2-3-1'e dönmesinden öte sorumluluğu biraz daha kaydırması gerekiyordu. Misimoviç transferi bu açıdan güzel, eğer taraftar onu Lincoln gibi görmeyi başarabilirse Arda'nın üzerindeki beklentiler biraz daha aşağı inecek ve daha rahat bir Arda izlemiş olacağız.

Ayrıca Milli Takım'da Arda'yı yönlendirebilecek birçok futbolcu var. Emre Belözoğlu, Tuncay ve Nihat Kahveci gibi isimler bunların başlıcası. Arda, Milli Takım'da da kaptan olsa bile bu futbolcular ona en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Galatasaray'da ise bu tarzda bir futbolcu kalmadı, en son Emre Aşık vardı ama onun da futbolu bırakmasıyla Arda tamamen yalnız kaldı. Tabii işler kötü gidince de performans olarak biraz daha aşağı inen Arda'yı izledik. Ama Eskişehirspor karşısında gösterdiği çıkış önemliydi, bunun devamını da Kazakistan karşısında izledik. Umarım bu çıkışa geçen performansı devam eder ve Milli Takım & Galatasaray dengesini en doğru şekilde kurmayı başarır.

1 yorum:

  1. Arda Turan,Galatasaray`da oynerken de futbolu ve yetenegiyle sonuca direkt olarak etki ediyor..Bunu en son oynanan Gaziantep macinda da yasadik..Arda`nin Galatasaray`da yasadigi sorun kendisinden kaynaklanmayan,yonetim bazli bir sorundur..Kaptan ozellikleri olmayan boyle bir futbolcuya cok genc yasta bu onurlu ama bir o kadar da yipratici gorevi vermek daha sonrada takim kotu gittiginde arenada aslanlarin onune ilk onu yem atmak Arda Turan`in tercihi olmasa gerek..!
    Galatasaray,Arda Turan`i gercek anlamda uzun yillar lider roluyle yararlanmak istedigi bir futbol figuru olarak gorseydi,transfer politikasinida ona gore sekillendirir ve once sol beke ardindan orta sahanin ortasina Arda Turan`in yukunu hafifletecek kalitede oyuncular alirdi ancak yapmadi..!
    Arda Turan`in Galatasaray`daki geleceginin fazla uzun omurlu oldugunu soylemek pek dogru olmaz cunku uzun zamandir bu futbolcunun degeri ve transferiyle kulube kazandirilacak olan para ciddi anlamda yonetimin kafasini karistiriyor ancak takimin cok kotu gitmesi transferi cok zorlastiriyor..En sonunda zorla Arda Turan`in da aklina ayrilmayi soktular bu yoneticiler ve menejeri..Hazin bir transfer hikayesi yakinda gerceklesecek gibi ancak Galatasaray,Arda Turan`siz da cok basarili olur..Bunu gecmiste defalarca yasadi...

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir