10 Eylül 2010 Cuma

Forvet Arkasında İki 10 Numara

Bu da sistem üzerine son kafa patlatması olsun, bundan sonra Rijkaard'ın nasıl bir sistem uygulayacağını hep birlikte göreceğiz. Beşiktaş'ın Ricardinho ve Delgado'yu aynı anda kadroda tuttuğu günler geldi aklıma. Sürekli yapılan tartışma bu iki futbolcunun yan yana oynayamayacağı yönündeydi. Zaten Türkiye'de modadır bu tartışma, zamanında da Şifo Mehmet ve Sergen yan yana oynayamaz dediler, sonra Sergen Galatasaray'a geldi ve Hagi ile oynayamaz dediler derken Alex & Tümer oynayamaza kadar gitti bu iş. Sonuç olarak baktığımızda bu tartışmaları çıkaralanlar haklı gibi göründü ama olayı çok farklı boyutlara getirdiler. O zamanlar Ricardinho & Delgado mevzusunda ortaya atılan bir fikir de gözden çıkarılan Ailton'un santrafor oynaması ve arkasında da bu ikilinin serbest oyuncu olarak berebar oynamasıydı. Görünüştü güzel, uygulanmaya değer bir sistemdi ama bunu bir türlü izlemeyemedik. Sonraki süreçte de Ricardinho'dan ön libero yapma çalışmaları derken bugün bu iki futbolcu da Beşiktaş formasını giymiyorlar. Sanırım buna benzer bir tartışma da bu aralar Galatasaray için yapılabilir ama şu anki kadro derinliği ve teknik adam bu durumdan fayda sağlayabilecek durumda.

Misimovic, Elano, Arda Turan ve Kewell şu an serbest oyuncu rolünde oynayabilecek futbolcular. Bu tip yönlü isimlerle her türlü hücum sistemini kurmak mümkün. Geçenlerde Mehmet Demirkol da bu çift 10 numaralı sistemden bahsetti. Yani 4-3-2-1 gibi bir yapılanmadan. Bu sayede de Baros'un arkasında Misimovic ve Elano'yu kullanmak mümkün olacaktı. Görünüş olarak güzel, hatta Arda'nın da iki haftalık yokluğunda uygulamaya değer ama Pino, Serdar Özkan gibi kanat adamlarının bu sistemde yeri olmaz. Ayrıca Arda'yı üçlü orta sahanın sol iç bölgesine çeksen istediğin verimi alamazsın, sağ iç tarafta ise oynatabileceğin bir futbolcu yok. Geçtiğimiz sezon Elano orta sahada oynadığında gösteremediği katkı ortada. Bir de Cana'nın tek defansif orta saha olarak neler yapabileceğini kestiremiyorum. Zamanında Saidou ile bir sezonu geçirdik {üstelik rekor puanla şampiyonluk geldi ama Avrupa'ya erken vedayı unutmayalım} o tip futbolcular işin hamallığını üstlenir. Aurelio ile de Fenerbahçe bunu başarmıştı. Cana ise çok agresif ve sert bir futbolcu olmasına rağmen tek başına uzun vadede neler yapar bilemiyorum. Çünkü Aurelio, Saidou gibi tek tip bir futbolcu değil, birçok meziyetleri var ve o bölgede çok fazla boşluklar doğar.

Galatasaray'ın Uefa Kupası'na giden süreçte de bu tip bir sistemi uyguladığını hatırlıyorum. O zamanlar 4-3-1-2 gibi oynuyordur ve orta sahamızda Suat Kaya, Emre Belözoğlu, Okan Buruk ve Ergün Penbe {hatta Ümit Davala} gibi savaşan futbolcular vardı. Suat Kaya bile işin hücum kısmında, pas organizasyonunda müthiş faydalıydı. Böyle bir orta saha da olunca ve kanatları hücumcu bir takımda iyi işler yaptı. Sistemde Hagi 10 numara olsa da, Arif Erdem daha çok sarkık forvet gibi olduğundan o da forvet arkası oynuyordu ve Hakan Şükür ileride tek santrafordu. Bu açıdan bakınca takım 4-3-2-1 gibi bir sisteme dönüşüyordu. Ama görüldüğü gibi orta sahada mücadele eden, oyunun iki yönünü oynayan futbolcular şart. Bizim bir Selçuk İnan, Colman, Emre Belözoğlu, Nuri Şahin gibi futbolcularımız yok. Orta sahaya da beklenen transfer gelmediğinden eldeki en önemli sistem yine 4-2-3-1 gibi olacak.

4-2-3-1'de de Arda Turan, Misimovic, Elano veya Kewell oynadığında zaten üçlü 10 numara gibi bir durum oluşuyor ama kanat adamları ne kadar serbest kalacak bilmiyorum. Sonuçta Elano bu sistemde Milli Takım'daki Hamit Altıntop gibi bir görev alır. Kanatta dikine inmez, içeri kat eder ve pozisyonların içerisinde böyle yer alır. Arda ise biraz daha serbest oyuncu gibi hareket eder ama Elano'nun aksine repertuarı geniş, tekniği çok yüksek olduğundan büyük fayda sağlar. Kewell veya Pino oynadığında da zaten ideal kanat adamları olduklarından herhangi bir sorun oluşmaz. Yine de bu 4-3-2-1'i es geçmemek lazım, mutlaka bir yerlere kaydetmek gerekir. Hatta buna uygun orta saha transferleriyle bu sistemin 4-2-3-1 veya 4-3-3'den daha çok iş göreceğini bile düşünüyorum. Baros'un arkasında Misimovic ve Elano ya da Arda çok kötü olmaz. Üstelik kanatlarımızda hücum seven isimlerden oluşuyor. Alın size Insua transferinin bir faydası daha. Bu yüzden açık oyuncuları aramaya pek gerekte kalmayabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir