10 Eylül 2010 Cuma

Yarı Finalistler Belli Oldu


Dünya Basketbol Şampiyonası' nda dün oynanan karşılaşmalarla beraber çeyrek final maçları tamamlabdı ve yarı final eşleşmeleri belli oldu. Milli takımımız İspanya' yı eleyen Sırbistan ile eşleşirken; Amerika, sürpriz sayılacak bir sonuçla Arjantin' i saf dışı bırakan Litvanya ile eşleşti. Şimdi kısaca çeyrek final maçlarına ve yarı final tahminlerimize değinelim.

Sırbistan-İspanya maçı ile başlarsak, her ne kadar turnuvaya iyi bir giriş yapamasa da, İspanyollar birçok kişinin favorisiydi. Benim düşüncem de tam bir turnuva takımı olan İspanyolların finali göreceği yönündeydi. Ancak genç Sırp takımı harika basketbol oynadı. Belki maçı böyle son ana bile bırakmayabilirlerdi ancak tecrübesizlikleri ile sekiz sayılık farkın kapanmasına neden oldular ve son 25 saniyeye eşitlikle girildi. Bu noktada topu eline alan Teodosic, ülkesi adına unutulmaz bir üçlüğe imza attı ve Sırbistan' ı yarı finalde Türkiye' nin rakibi yaptı. Türkiye-Sırbistan eşleşmesini yarın maçtan önce daha detaylı konuşuruz.


Amerika-Rusya eşleşmesinde de mutlak favori Amerika idi. Aslında Amerika' nın çok daha rahat kazanacağını düşüyordum maçı. Çünkü, Rusya' nın, Amerika' nın kısalarına cevap vermesi imkansızdı. Uzunlarda belki turnuva genelinde daha etkiliydiler ancak Amerika' nın en önemli silahına cevap verecek oyuncunuz olmazsa Amerika sizi sahadan siler. Tam olarak silemedi ama yine de kazanmayı başardı Amerika.

Bana göre sürpriz sonuç Litvanya-Arjantin maçından çıktı. Brezilya karşısında çok güzel bir basketbolla adını çeyrek finale yazdırın Arjantin, bench derinliği olmamasının sıkıntısını fazlasıyla çekti. Brezilya maçında aşırı efor sarf ettiler ve oyuncuların yaşının belli bir seviyede olması, yeterli kadro derinliğinin olmaması gibi etkenlerle çeyrek final maçına Litvanya' dan daha yıpranmış bir durumda çıktılar. Gerçi Litvanya' nın bu performansına en dinç halinle bile çıksan sonuç değişir miydi o da ayrı bir soru işareti. Turnuva öncesi Litvanya ile ilgili genel görüş grupta bile zorlanacakları yönündeydi ama adamlar henüz maç kaybetmedi. Basketbol ekolünün olması bu demekmiş sanırım.

Bu sonuçların ardından yarı finalde Litvanya-Amerika maçını seyredeceğiz. Tabiki Amerika çıktığı her maçta kağıt üstünde favoridir ama Litvanya da gününde olursa ne kadar tehlikeli olabileceğini gösterdi bizlere. Bu eşleşmede en sevindiğim nokta Simas Jasaitis' i yarı final maçında sahada görecek olmak. Çok zor biliyorum ama keşke finalde milli takımımıza rakip olarak da sahada görebilsek onu...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir