9 Eylül 2010 Perşembe

Galatasaray'da Yabancı Kombinasyonları #1

13 Eylül 1993'de Metin Oktay'ı bir trafik kazasında kaybetmiştik. Bu yüzden 13 Eylül'de oynanacak Gaziantepspor karşılaşmasının önemi çok büyük, bu maçta anma töreni düzenlenecek ama en güzel hediye elbette alınacak galibiyet. İşin bir diğer önemli noktası da Misimovic ve Insua'nın büyük ihtimalle ilk 11 başlayacak olmasıdır. Geçen sezon başında ve devre arasında transfer edilen isimleri düşündüğümde Rijkaard bu futbolculara direk formayı vermiyordu. 1-2 hafta geçtikten sonra takıma uyum bekleniyor ve kadroda yerlerini alıyorlardı. Şimdi ise durum çok değişik. Artık kaybetmeye tahammül olmadığından bütün kozların kullanılması gerekiyor. Rijkaard da bunun farkında olduğu için bir an önce kadroyu şekillendirmek zorunda. Bu arada Milli maçların Salı günü oynanması ve Galatasaray maçının pazartesi olması ise özellikle Misimovic'in uyumu açısından büyük önem kazandırıyor. Çünkü takımla idman yapmak için önünde beş gün var ve bu da hazır olmak adına yeterli bir süre. Aynı şekilde Insua ise zaten bir süredir takımla idmanlar yapıyor, hatta A2 ile oynanan hazırlık maçında da forma giydi ve iyi izlenimler verdi. Bizler de bu iki transferin görücüye çıkacağı bu maçı merak ediyoruz.

Bizleri düşündüren nokta ise yabancı tercihlerinin ne yönde olacağı. Kadroda şu anda Misimovic, Insua, Cana, Neill, Elano, Baros, Kewell ve Pino bulunuyor. Pino'nun bu maçta oynamayacağını düşünerek onu çıkardığımızda elimizde yedi yabancı var ve bu isimlerden biri yedek kalmak durumunda. Bu isim de büyük ihtimalle Kewell veya Elano ikilisinden birisi olacak. Kewell oynarsa sağ tarafta Arda, Elano oynarsa da sol tarafta Arda yer alıyor. Aslında gördüğümüz gibi Arda Turan'ın da bu kombinasyonda önemi büyük. Bu kontenjan sorununu Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın da yaşadığını görüyoruz. Özellikle Beşiktaş'ın bu konuda sıkıntıları var ama Niang ve Yobo derken Fenerbahçe de Andre Santos'u kulübeye çekmeyi göze almış durumda. Yani çoğu takımda aynı sıkıntı yaşanıyor ama yabancı futbolcuların kalitesini de düşünerek ortaya tatlı bir telaş çıkıyor diyebilirim. Burada önemli olan kimseyi küstürmeden, rotasyonu en doğru şekilde kullanmak.

Rijkaard a da bu konuda büyük işler düşecek. Şu an takımda sadece Cana, Neill ve Baros'un alternatiflerinin olmadığını görüyorum. Misimovic olmadığında bile o bölgede oynatabileceğimiz isimler var ama saydığım üçlü olmadığında sıkıntılar yaşanabilir. Bu da aslında transferde önemli isimler getirmemize rağmen eksik iş yaptığımızın göstergesi. Insua'nın gelmesi Hakan Balta'yı stopere kaydırıp, Neill'i rahatlatabilir ama Neill haricinde savunmada lider özellikli bir futbolcu yok. Baros'dan ise zaten bahsetmeye gerek yok, geçtiğimiz sezon neler olduğunu gördük ve tek korkum geçen sezonun tekrarlanmaması. Gaziantepspor karşısında da çıkan kadroyu gördükten sonra bu yabancı kombinasyonlarını grafikli bir şekilde değerlendiririz. Şimdiden konuşmaz erken gibi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir