29 Eylül 2010 Çarşamba

Misimovic'in Alternatifi Emre Çolak?

4-2-3-1 sisteminde odak noktanın oyunu organize edecek, iyi bir 10 numara olduğunu söylemiştik. Aslında bu forvet arkasında bir futbolcu bulundurduğun bütün sistemler için geçerli. Günümüzde bunun pek örneği kalmadı, hatta 10 numara dediğimiz futbolcular da artık oyunun iki yönünü oynuyorlar. Anlayacağınız futbol gelişiyor ve yerinde saymaya gelmez. Günümüzün 20-21 yaşındaki adamı günümüzden öte geleceği düşünerek kendisine ekstra özellikler katmak zorumda. Çünkü 5 sene sonra futbol nasıl bir yön alacak bilemiyoruz. Konumuza dönersek, dün Misimovic'in 4-2-3-1 sistemindeki öneminden bahsetmiştim. Galatasaray, bu sistemi oynamak adına 1.5 senedir konuştuğu orta saha transferinden de vazgeçerek Misimovic'i transfer etti, üstelik hiçbir koşuldan kaçınmayarak, transferin de son gününe kadar bekleyerek. Bu da futbolcunun bizim açımızdan ne kadar önemli olduğunun göstergesi. Ama bir futbolcuya dayalı, alternatif yaratmadan yola devam edemeyeceğimizin de farkında olmalıyız. Geçtiğimiz sezon Baros'la bunun acı faturasını yaşadık. Bu yüzden iyi alternatifler bulundurmak, kadroyu geniş tutmak önemli.

Hazırlık kampında Rijkaard, 4-3-3 ve 4-2-3-1 sistemlerini denedi. Zaten sürekli de bir sisteme bağlı kalmayacaklarını söylüyordu. Hazırlık maçlarına baktığımızda ise 4-2-3-1 oynadığımız anlarda Emre Çolak'ı oyun kurucu pozisyonunda izledik. Emre Çolak, teknik ve potansiyelli bir futbolcu. Hala işlenmesi gereken önemli bir değer. Zaten Rijkaard'dan da en büyük beklentimiz buydu, Barcelona da olduğu gibi altyapıdan önemli değerleri takıma kazandırması. Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında Emre Çolak'ı denediğimiz anlar oldu ve futbolcuyu da gelişmesi adına kiralık göndermeyip, kadroda tutmayı tercih ettik. Bu da futbolcuya olan güvenin göstergesi ama hala futbolcu da gelişim göremiyorum. Fizik olarak çok düşük ve Arda Turan'ın zamanında verdiği ışık henüz kendisinde yok. Bu fizikle de 4-3-3 gibi bir sistemde orta sahada tutunması imkansız, şu aşamada savunmayla işi olmayan bir oyun kurucu olacağım sinyalini veriyor. Eğer kendini geliştirmezse de gelebileceği konum en fazla Aydın Yılmaz gibi olacaktır.

Buna rağmen futbolcunun da oynaya oynaya gelişebileceğini söylemek lazım. A2 ligi bunun için önemli bir fırsat ama üst düzey mücadele adına Emre Çolak'ın kiralık gönderilmesi sanki önemli bir hamle olacaktı. Ama madem kadroda, 4-2-3-1 sisteminde Misimovic'in alternatifi olarak kendisi düşünülebilir. Normalde Elano'dan bu beklenebilirdi ama o yüz ifadesi, mutsuzluk ve çok lüks futbolcu olması bize bir yarar sağlamayacak. Emre Çolak'ın ise bu haliyle ancak 4-2-3-1 sisteminde fayda sağlayabileceğini düşünüyorum, hazırlık maçlarında da iyi iş yapmıştı. Savunma ile pek alakası olmadı, sadece kendini hücuma verdi ama seri pasları ve tekniğiyle iyi sinyaller vermişti. Umutmayalım, sağ bek yedeğimiz yok diyorken bir anda Serkan Kurtuluş çıka geldi ve şimdilerde Sabri'yi bile zorlar diyoruz. Emre Çolak'ın böyle bir ihtimali henüz yok ama Misimovic'in olmadığı anlarda da Emre Çolak sürprizi hiç de fena olmazdı. Aynı şekilde Baros olmadığında Kewell'dan veya Arda'dan santrafor yaratmak yerine A2'den takıma katkı sağlanabilir. Sonuçta böyle durumlarda bu futbolculara şans verilmeyecekse ne zaman verilecek.

2 yorum:

  1. Rijkaard veya neskens a2 baya iyi takip ediyorlar hem kafa olarak hemde kalite olarak iyi bir forvet bulamadıklarından kullanmadıklarını düşünüyorum yoksa şuanda emre çolakın misimovic olmadığında orda onun yarısı kadar bile oynıcaklarına inandıklarında kesin oynatıcaklardır ki GS-FB A2 maçında açıkçası A2nin emre için pekte bir seviye merkezi olmadığı görüldü

    YanıtlaSil
  2. Aslında Emre Çolak'ın problemi tamamen mental bu sebeble bu sorunu devam ettiği sürece Çolak'ı hep ümit veren ama patlamayan bir futbolcu olarak anmaya devam edicez.
    Geçen sene A2 liginde oynadıgı bjk maçında rakibi sert faul yaptı diye tekme tokat rakibe dalıp 6 maç ceza aldı döndüğünde ders cıkarmıştır dedik daha ilk maçta yine kontrolsuz hareketlerinden dolayı yine kırmızı kart gördü. Diğer bir nokta ise penaltı kazanılan bir maçta kendisi penaltı atışını kullanmıyor diye takıma küstü penaltıyı atan futbolcuda konsantrasyon olamadıgından penaltıyı kaçırdı.Butun takımı etkiledi yaptıgı davranış.inişli çıkışlı davranışları var pohpohlanmalı ki iyi oynasın izlenimi veriyor.

    Rijkaard olsam ne kadar yetenekli de olsa sahada her an canlı bomba gibi dolaşan bu adama guvenmezdim.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir