9 Ekim 2010 Cumartesi

Arda Turan'sız Asla

Arda Turan'ın ameliyat olacağı açıklandı ve 6 hafta süreyle sahalardan uzak kalacak. Tabii bir de bunun rehabilitasyon süreci falan derken tam olarak hazır olması 8-9 haftayı bulacaktır. Bir de öyle bir durum içinde ki, aldığı nefese bile dikkat etmek zorunda. Bu yüzden gerek Galatasaray'ın gerekse Türkiye'nin Arda Turan alternatifleri yaratması gerekiyor. Arda'sız Galatasaray'da gözlemlediğim, hücumda top tutamayan ve ekstra birçok yönden mahrum kalan bir yapı. Sol tarafta Kewell dahil kimse Arda'nın yerini dolduramıyor. Bu da Misimovic'ten beklenen etkiye kadar bütün sistemi bozmuş durumda. Kısa vadede de Galatasaray'ın böyle bir alternatif yaratması zor, belki yeni bir sistem deneyebilir diyeceğim ama dediğim gibi kısa vadede bu oldukça zor. Bu yüzden Galatasaray için elleri açıp dua etme zamanı geldi. Kim sakatladı, neden sakatlandı gibi konuları konuşmak için ise artık çok geç, olanlar oldu.

Galatasaray için durum ortada ama aynı sorunu Türkiye'nin de yaşadığını söyleyelim. Arda Turan'ın Milli Takım üzerinde de bu kadar fazla etkisi olduğunu Almanya karşısında fazlasıyla gördük. Böylesine zorlu maçlarda oyunun yönünü, skoru değiştirebilecek kudrette futbolculara fazlasıyla ihtiyaç duyarsanız. Eğer iyi de bir sisteminiz yoksa, makine düzeni işlemiyorsa Arda Turan gibi futbolcular sizin can simitiniz olur. Belçika karşısında da kötü oynayan bir Türkiye vardı ama Arda'nın oyuna ağırlığını koyduğu anlardan sonra kazanmasını bildik. Almanya karşısında ise Halil Altıntop'un yakaladığı bire bir dışında pozisyonumuz yok. Bunun da sebebi orta sahada pas organizasyonu yapsın, hücum kursun dediğimiz adamları iyice savunmamıza gömmek ve Tuncay Şanlı gibi bir futbolcuyu 4-2-3-1'in merkezine yerleştirmek. Yani Almanya'nın Mesut Özil'e verdiği görevi biz Tuncay'a veriyoruz. Mesut Özil ile Tuncay'ı yan yana koyduğumuzda aradaki farkları ise düşünmeye bile gerek yok.

Ayrıca Almanya'da Mesut'a yardım eden Podolski ve Müller gibi kanat oyuncuları var. Hadi göbekten gelemiyoruz çünkü orta sahamız savunmaya gömülmüş ve Tuncay'dan alakasız bir beklenti içerisindeyiz {sistem olarak} ama kanatları da kullandığımız söylenemez. Özer Hurmacı zaten takımında bile oynamıyor, geçtiğimiz sezonda da kanatta gösterdiği kötü performans yüzünden sürekli eleştiri alan bir futbolcuydu. Hamit Altıntop desen yalnız kalmış, sol taraftan Sabri gelemiyor ve Hamit'in topu ayağına aldığında seri adam geçme, kreatif işler içerisine girme gibi özellikleri yok ve bu durumda Arda Turan'ın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Galatasaray'da olduğu gibi de Milli Takım'ın da Arda'ya alternatif bulamadığını söyleyelim. Belki iyi bir Volkan Şen bu maçta fark yaratabilirdi ama kendisi kadroya bile alınmadı. Böylesine isimlerden de yararlanamazsan, hücumda topta tutamazsın, organize de olamazsın, rakip savunma da hayatının en rahat maçını oynar. Bu yüzden Arda Turan'ın sakatlığını konuşmak yerine, onsuz süreçte neler yapılabilir, hangi alternatifler kullanılır bunu konuşmak lazım.

1 yorum:

  1. bence galatasarayımızın yapacagı tek şey şu an m.batdal ve baroşlu çift forvetli bi sistem ancak topu ileride boyle tutabiliriz gibime geliyor

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir