15 Ekim 2010 Cuma

Galatasaray'ın Altyapı Hamleleri

Galatasaray ilklerin kulübüdür derler. Beylerbeyi takımını da satın alıp, kendi altyapısı misali alt liglerde kullanması da sanırım bir ilk olabilir. Aslında Bundesliga ve La Liga da bunun örnekleri var. Çoğu takımın B takımları, amatör takımları var ama mesela Barcelona B şeklinde alt liglerde yer alıyorlar. Bu sayede de genç futbolcularına tecrübe kazanmaları adına güzel bir fırsat doğuyor. Galatasaray da Beylerbeyi'ni satın alarak bunu hedeflemişti ama takımın üst liglere çıkmak adına mücadele vermesi de Galatasaray'ın gençlerine daha fazla şans bulmaları adına engel oldu. Aslında bir ara takım iyi durumdaydı ama yapı sağlam kurulmadığından bu proje başarısız oldu. Üstelik 6.5 yıl gibi bir süre bunun üstünde durulmasına rağmen Beylerbeyi'nden gelipte Galatasaray forması giymeye başlayan bir tane futbolcumuz olduğunu hatırlamıyorum. Sonunda da Beylerbeyi takımı elden çıkartıldı ama 6.5 milyon dolarlık bir zarar var. Beylerbeyi'ni satın almak yanlış hamle diyemem, sonuçta bir altyapı hamlesi olmuştu ama sistemin doğru şekilde oturturularak bu işin gerçekleşmemesi ise doğru olmadı.

Şimdi ise A2 gibi bir fırsat var ama Galatasaray'ın da bunu doğru kullandığını düşünmüyorum. A2'nin yeni statüsü size bir rezerv takım, yani genç futbolcuları kullanmanın yanında yaş kuralını da kaldırarak takımımızda şans bulamayan veya sakatlık dönüşünde hazır olmayan futbolcuları da kullanma imkanı tanıyor ama Galatasaray'ın bu avantajı kullandığını hala görmedim. Çağlar Birinci örneğini zaten vermiştim, bu adam sezon başındaki hazırlık maçları dahil henüz bir dakika bile forma şansı bulamadı ve iki haftadır takımlar çalışıyor. Oysa geçtiğimiz hafta sonunda oynanan A2 maçında forma giyebilirdi ve maç eksikliğini kapatmak adına iyi bir 90 dakika çıkarırdı. Ya da bunun gibi birçok futbolcumuz var ama bunu değerlendirmek yerine, paf takımı gibi kullanıyoruz. Musa Çağıran bile sadece Fenerbahçe ile oynanan A2 maçında sonradan oyuna girmiş, bunun dışında forma yüzü görmüşlüğü yok. Sonra ise forma şansı bulamayan isimlerin gelişmelerini bekliyoruz. Üstelik Avrupa'da da olmadığımız düşünülürse Beşiktaş gibi rotasyon yapma imkanı da yok, zaten haftada bir maç yapıyoruz. Bazı futbolcular A2 liginde forma giymeyi hakaret mi sayıyor bilmiyorum ama böyle bir imkan, birçok da sakatlık dönüşü maç eksiğini kapatmaya ihtiyaç duyan futbolcumuz varken harekete geçmek lazım.

1 yorum:

 1. İşin özü Berk Neziroğluları Çağlar Birinci'ye vermezdi zaten formayı. Sol Bek olara Berk harika oynadı pazartesi oynanan Kartal maçında.
  Geçenlerde maç sonrasında yazdığım yazıda Berk'ten bahsetmiştim.

  Bunun dışında katılıyorum tabi, rezerv liginde oynaması gerek futbolcuların sakatlık dönüşü.

  Galatasaray'ın bir B takımı olacaktır zaman içinde.Böyle bi umudum var açıkçası.

  Misal aldığımız kombinelerle bir hafta A takımı bir hafta B takımını izlesek Aslantepe'de harika olurdu.

  Galatasaray B takımı diye daha evvel bir yazı yazmıştım.İlginenler olursa buraya linki vereyim

  http://captainlogbook.blogspot.com/2010/06/galatasaray-b-takm.html

  B takımı konusunda daha önce bir yazı yazmıştım. İlgilenen olursa

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir