15 Ekim 2010 Cuma

Evliya ''Tuncay'' Çelebi

Yabancı liglerde oynayan futbolcu sayımız oldukça az. Malesef ülkemizde uygulanan yabancı kontenjanı yerli futbolcuların değerini olduğundan daha da yükselttiğinden yurt dışına gidebilme cesaretini gösterebilen pek fazla futbolcumuz olmuyor. Bu yüzden de şansını yurt dışında deneyen ve orada kalmak adına ısrar eden futbolcularımıza karşı büyük bir saygım var. Şu yabancı kontenjanı dediğimiz olay olmasa, ülkemizde forma şansı bulmakta zorlanan yerli futbolcular ülke ayırt etmeden transferlerini gerçekleştirecekler ve bugün ülke futbolu adına en çok konuşulan konu olan ekol kavramı adına da en büyük adım atılacak.

Şu an için ise yurt dışında olup, kendi takımlarında şans bulamayan futbolcularımız Milli Takım adına büyük bir sorun. Bunun en yakın örneği de Tuncay Şanlı gibi görünüyor. Malesef Stoke City'de şans bulamıyor ve devre arasında takımdan ayrılmayı kafasına koymuş durumda. Oysa 5 milyon sterlin gibi bir bonservise Stoke City'e gelmişti ama takımın sistemine uymadığı için şans bulamadığı söyleniyor. Buna rağmen Tuncay Şanlı, Milli Takım adına önemli bir koz olduğu için sürekli takıma çağrılıyor ama takımında süre alamaması performansını da olumsuz etkilemiş. O hırslı, mücadeleci, sürekli savaşan, yüksek tempolu Tuncay'dan eser kalmamış gibi ve bu durum Milli Takım'daki geleceği adına en büyük handikap.

Middlesbrough'a transfer olurken, Premier Lig'de oynamanın büyük avantaj olacağını ve büyük takımlara sıçramasının daha kolay olacağını düşünüyordu. Transfer olduğu zamanlarda da Tuncay'ın bu ülkenin en değerli isimlerinden biri olduğunu söyleyelim. Şimdinin Arda Turan'ı gibi paha biçilemez bir görüntüdeydi ama Premier Lig'de fena işler yapmamasına rağmen o ligin gezgin futbolcularından birisi oldu ve sürekli orta sınıf takımlarda oynadı. Şimdi ise Stoke'den ayrılacak ve büyük ihtimalle yine Premier Lig'in küme düşmemeye aday takımlarından birisine gidecek. Oysa Türkiye'ye gelse üç büyüklerin vazgeçilmesi yine olur, üstüne de akıl almaz para kazanır ama onun ısrarla Avrupa da kalmak istemesini takdir ediyorum. Umarım aradığı şansı yakalar ve tekrar eski Milli Takım günlerini bizlere yaşatır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir