31 Ekim 2010 Pazar

Hagi'nin En Büyük Sınavı

Antalyaspor maçında Arda Turan, Baros, Kewell, Elano gibi çok önemli futbolcuları kullanamadık. Hatta bir ara tribünde oturan futbolculara baktığımda bu isimlerin toplam değerinin, belki de sahada olan futbolculardan daha fazla olduğunu farkettim. Bir bakıma varlık içerisinde yokluk çekme durumu diyebilirim. Takımın en ana üç silahı dediğimiz isimlerden yoksunuz, bir de buna geçen haftanın en kilit futbolcusunun da yokluğu eklenince zor şartlarda Antalyaspor karşısına çıkıyorsun. Yedek kulübende de yeterli alternatif olmadığından zor durumda kalma potansiyelin oldukça yüksek ama Hagi'nin de bu kriz dönemini çok iyi atlattığını söylemek lazım. Şimdiden 4-3-2-1 gibisinden iyi bir sisteme sahip olduk, bu dönemde farklı opsiyonları yaşadık ama eksik olan isimlerin dönmesinin ardından bu sistemde devam etmek oldukça güç. Bir de buna geniş ve kaliteli kadronun beraberinde getirdiği kadro kurma zorluğu geliyor. Mesela Misimovic'in şu anda oynadığı bölgeye Arda'yı koyduğumuzda Misimovic nerede oynayacak. Ya da Baros döndüğünde son haftalarda harikalar yaratan Pino'nun akibeti ne olacak? Bu sınavların, şimdiki sınavlardan çok daha zor olduğunu düşünüyorum.

Hagi'nin takımın başına gelmesinin ardından benim görüşüm takımın 4-4-2'ye dönüşü üzerine oldu. Baros ve Kewell'ın forvet olarak oynamasını, Arda'nın solda Elano'nun ise sağda oynamasını ve orta sahanın göbeğinde de defansif olarak Cana'nın tek bırakılarak yanında da Misimovic'in kullanılmasını bekliyordum. Şimdi ise durum biraz daha değişti. Pino'nun şu formunun ardından çift santrafora dönüş adına olan inancım daha da arttı ama Baros ve Pino'nun beraber kullanılma ihtimalinin fazla olduğunu da düşünürsek Kewell artık iyi bir alternatif konumundadır. Pino'nun forvet olarak şu performansını da gördükten sonra Baros'la inanılmaz işler başaracağını, her iki futbolcunun da birbirini tamamlamasından yola çıkarak beklenen performansın da üzerinde işler yapacağını düşünüyorum.

Orta saha konusunda ise kafamda soru işaretleri var. Elano ve Misimovic'in kanatlarda iyi işler yaptığını görüyoruz. Özellikle Elano'nun şu durumundan sonra o bölgeden kesilme ihtimali çok zor. Arda'nın dönüşüyle beraber ise mutlaka kadrodaki yerini alacağı belli. Bu durumda da Misimovic'in nerede oynayacağı soru işareti. Cana, Mustafa Sarp ve Barış Özbek'li orta sahada bile defansif olarak sıkıntı yaşıyorken, Cana'yı tek bırakmak takımın savunma yükünü oldukça düşürür. Misimovic ve Elano'nun da savunma katkıları var ama mücadele anlamında çok iyi işler yapamayabilirler. Bizi o bölgede taşıyabilecek savaşan isimlere ihtiyaç var. Bu yüzden de Cana ile beraber Ayhan, Mustafa Sarp veya Barış Özbek üçlüsünden mutlaka birini göreceğiz. Durum böyle olunca da Misimovic'e kadroda yer kalmıyor gibi.

4-4-2'nin aksine 4-3-3 veya 4-2-3-1'le de devam etmek ihtimaller arasında. 4-3-3 sisteminde de Cana, Elano ve Misimovic'li bir orta sahanın kurulmasını beklemiyorum. Mutlaka Elano veya Misimovic'ten birisi orta sahadaki yerini alır {İspanya Milli Takım'ının orta saha üçlüsünde Xavi rolü gibi} ama hücüm üçlüsünde de Pino veya Elano'dan birini tercih etmek gerekiyor. Eğer 4-3-2-1 veya 4-2-3-1 oynamayacaksak Pino'yu kullanmak daha isabetli. Ama olası bir 4-2-3-1 sisteminde de Pino alternatifler arasında yer alır, Baros tek forvet oynar. Cana ve x'in önünde ise Arda, Misimovic ve Elano'yu izleriz.

Görüldüğü gibi işin içerisinden çıkmak oldukça zor. Alternatif açısından da geniş olan bir hücum hattımız var ve böylesine bir rotasyonda birçok sistemi denemek mümkün. Ama hangi isimlerin alternatif durumuna düşeceği, kimlerin nerede oynayacağını ise en iyi Hagi biliyor. Böylesine iyi bir hücum hattını en mükemmel şekilde kullanmak gerek. Aslında ligde durumumuz biraz iyi olsa ve Avrupa Kupaları'nda da devam ediyor olsaydık elimizde rotasyon kozu da olacaktı ama şimdi en iyi kadroyla çıkma zorunluluğumuz var.

1 yorum:

  1. Güzel bir yazı olmuş. Fakat ben Arda, Kewell, Baros, Elano ve Pino'dan hepsinin de herhangi bir maçta aynı anda hazır olma ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyorum. Yani bu yazdığınız durum teoride Hagi'ye ne kadar zorluk yaratacak olsa da son iki senelik duruma baktığımızda pratikte pek olası gözükmüyor. Umarım gerçekleşir de o günleri de görürüz...

    Serdar

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir