8 Ekim 2010 Cuma

Maç Öncesi: Almanya - Türkiye

Bir tarafta Mesut Özil, diğer tarafta Nuri Şahin. İki ucu keskin bir maç. Almanya'nın gruptaki en büyük rakibimiz olmasının yanında aradaki farklı bağlılıklar bu maçı çok özel kılıyor. Gurbetçi meselesinden tutun, futbolcuların Milli Takım seçimlerine, Löw'ün Türkiye topraklarında aradığını bulamayıp Alman Milli Takım'ı antrenörlüğüne kadar giden sürecine ve Euro 2008'deki unutulmaz yarı final maçına kadar farklılıklar çok fazla. Bu yüzden Türkiye'nin Almanya ile oynadığı maçlar bir Milli maçta öte durumda. Özellikle de Mesut Özil konusunu sıklıkla gündeme getirdiğimiz şu günlerde. Hala bu konuyu tartışmak bile yersiz ama Mesut yükselişini devam ettirdiği sürece biz bu konuyu gündeme getirmeye devam ederiz. Çünkü yeteneğiyle tartışılmaz bir isim ve böyle bir futbolcunun Türkiye adına oynaması bizler adına büyük artılar getirirdi. Ama Almanlarda aynı soruyu Nuri Şahin için soruyorlar, Nuri de yükselişini devam ettirdiği sürece Almanya'nın önemli gündemlerinden birisi olmayı devam ettirecek. Burada önemli nokta ise, Mesut Özil'in Almanya'da forma garantisi var, biz ise Nuri Şahin ilk 11 başlar mı diye düşünceler içersindeyiz.

Arda Turan'ın yokluğu elbette büyük bir handikap. Maç içerisinde skoru değiştirebilecek kudreti olan bir futbolcumuzu kaybetmiş durumdayız ama rotasyon bu anlamda geniş. Arda'nın yerine oynayacak futbolcu adayları ise Tuncay Şanlı ve Hamit Altıntop gibi görünüyor. Hamit'in kariyerine sol açık olarak başladığını ve son zamanlarda da Bayern'de sol açık gibi oynadığını söylemek lazım. Ayrıca o mevkide yıllarca oynamış bir Tuncay Şanlı var. Bu yüzden Arda'nın yokluğu bir şekilde çözüme kavuşturulur. Burada sorulması gereken soru, nasıl bir orta saha hattı kurulacağına yönelik. Maça 4-4-2 başlarsak farklı, 4-2-3-1 gibi başlarsak farklı bir kurgu bizleri bekliyor olacak ve şimdiden bunu kestirmek güç. Büyük ihtimalle Hiddink, rakibi kendi yarı sahasında bekleyen bir takım yerine biraz dana önde kurulu, orta sahada mücadeleyi ön plana alacak bir takım yaratacaktır. Bu yüzden şimdiden söyleyelim, bu takımın en banko ismi Aurelio'dur. Onun yanında kullanacağı ismin de Emre Belözoğlu olduğunu zaten biliyoruz ama merak ettiğim konu bu futbolcuların yanında Nuri Şahin'i de kullanacak mıdır? Arda'nın yokluğu Milli Takım'ı sistem değişikliğine yöneltebilir ve maçın da Almanya ile olmasından yola çıkarak Nuri Şahin'i, hatta forvet hattında Halil Altıntop'u bile görme şansımız yüksek.

Almanya'nın ise büyük sorunu Schweinsteiger'in olmayacak olması. Bugün Almanya'ya kimi kaybetmek istemezsiniz diye bir soru soracak olsak cevapları Schweinsteiger olacaktı. Onun yokluğunda ise Khedira'ya düşen rol biraz daha artacak ama Khedira'nın yanında kimin oynayacağı sorusu da merak uyandıran bir durum. Kross'un ismi de konuşuluyor, Müller'in de o bölgeye çekilmesi ve Marin'in sağ kanatta oynaması da gündemde. Bu yüzden Almanya'yı da kestirmek güç ama belli başlı felsefelerini biliyoruz. Mesut Özil'in organizasyonları üzerine kurulu olan bir takım, sistemleri ne olursa olsun değişmiyor ve mücadele gücü olduğu kadar hücumda da çok etkililer. Onlar adına ise en büyük handikap bugünlerde Bayern Münih'in yaşadığı düşüş ama kadronun bu takım üzerine kurulu olması. Yani bazı futbolcuların formsuz olduğunu söyleyelim, Almanya ile en oynanması gereken zamanda bu maçı oynayacağız.

Maçın Berlin'de olması da bizim avantajımız. Seyirci üstünlüğünü ele alabiliriz ve orası bizim için deplasman olmaktan çıkacak. Türkiye'nin yapması gereken şey sabırlı oynamak, kontrolü elden bırakmamak, asla panik olmamak ve Klose, Podolski gibi fırsatçı futbolculara izin vermemek. Servet Çetin ve Ömer Erdoğan'ın mücadele üzerine kurulu olan oyun stilleri bizim bu maçta büyük avantajımız. Savunmamıza ters gelen bir hücum hattı yok karşımızda ama kalite olarak oldukça üstünler. Yazıyı Hiddink'in Arda'dan dolaylı maç görüşü ile bitirelim. Kadro için önemli bir mesaj vermiş.

''Arda'nın ne demek olduğunu herkes biliyor. Bu durumu kabul etmek zorundayız. Bu nedenle büyük risklere girmedik. Güvenle bakıyorum. Kim oynarsa oynasın istediğimiz performansı gösterecektir. Takıma güvenim tamdır. Nuri'nin kadroda oynayıp, oynamayacağını göreceksiniz. Genç oyunculara gereken performansına göre şans tanımak gerekir.''

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir