31 Ekim 2010 Pazar

Sadece Forvet Arkası Oynar Diyedursunlar

''Her geçen gün daha iyiye gidiyorum. Yeni bir ülke, yeni oyuncular alışmak için zamana ihtiyaç var. Son iki haftadır sol tarafta oynadım. Alışık olduğum bir pozisyon değil ama elimden geleni yapmaya çalıştım."

Misimovic sadece forvetin arkasında oynayabilir gibisinden eleştiriler gele dursun Misimovic'in son iki maçtır sol tarafta gösterdiği performansı oldukça beğeniyorum. Rijkaard'la Hagi'nin sistemini bir noktada ayırmak zorundayız. Rijkaard'ın 4-3-3'ü veya 4-2-3-1'in de kanat oyuncularının hızlı ve dikine oynaması gerekiyordu. Hagi'nin son iki maçtır denediği 4-3-2-1'de kanat oyuncuları takımın beyni görevinde. Elano sağ tarafta, Misimovic ise sol tarafta bunu iyi uyguladılar. Kontrollü, defansa da yardım eden, topu aldıklarında dikine oynamak yerine oyunu daha geniş açıdan görmeye çalışan yapıdaydılar ve bu da sistemin temel parçalarından birisi. Böylece Pino da ekstra bir performansa ulaşmış oldu ve önümüzdeki dönemde Baros'un da takıma katılmasıyla beraber kanat rotasyonu bakımından bu tarz isimleri kullanmanın önemi daha fazla ortaya çıkacak.

Antalyaspor karşısında ise durum biraz daha farklıydı. Eldeki alternatif yetersizliğinden Elano yerine Sabri oynamak zorunda kaldı ve Elano'dan beklediğiniz katkıyı Sabri'den alamazsınız. Sabri bildiğiniz kanat oyuncusudur ve bu özelliklerini sahaya yansıttı. Bu durumda da Misimovic üzerinde oluşan yük oranı daha fazla arttı ama o bu yüzü iyi taşıdı. Fazlasıyla sorumluluk aldı ve hücumların genelinde de onun organizasyonlarının payını görüyoruz. Sol tarafa daha yakın gibi olmasına rağmen de sanki bir oyun kurucu gibi katkı verdi. Yani sol tarafa yapışık olmak yerine saha içerisinde çok fazla dolaştı ama bunun kötü yanı da Hakan Balta'nın hücum katkısının sıfır olmasıyla sonuçlandı. Emre Çolak'ın oyuna girmesinden sonra ise 4-2-3-1'e dönüldü ve Misimovic bu sefer tam anlamıyla bir oyun kurucu gibi oynadı. Emre Çolak ise sol taraftan fazla ayrılmayınca ve Insua'nın da oyuna girmesiyle sol kanattan iyi ataklar izledik. Ama ikinci yarının bir bölümünden sonra oluşan atakların hepsinde Misimovic'in adını duyduk. Dediği gibi ilerleyen haftalar onu daha iyi noktaya taşıyacak ama Arda'nın dönüşünün ardından Misimovic hangi bölgede kullanılacak bilmiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir