12 Kasım 2010 Cuma

Hagi'nin Elinde Emre Çolak'ın Olası Gelişimi Üzerine

Emre Çolak'ın son maçta yaptığı müthiş asist ve oynadığı iyi futboldan ötürü kendisini gözlere çıkaracak değilim. Hala beklenen etkiden, potansiyelden uzak, geliştirmesi gereken çok fazla yönü var ama gelişim göstermeye başladığının da altını çizelim. Hagi geldiği günden bu yana kendisine güveniyor ve sonradan da olsa her maç kendisine şans verdi, vermeye de devam edecek. İdman sonrasında da Emre Çolak'la özel çalışmalar yaptığını biliyorum, eskiden Emre Belözoğlu örneğinde olduğu gibi. Hagi, genç futbolcuyu sever ve ona büyük değer verir. Rijkaard'dan farkı ise Hagi işe tam olarak profesyonel gibi bakmaz, daha duygusaldır, kendini olayın içine kaptırır ve özellikle de ülkemiz insanları açısından bu çok önemli. Birinin seninle özel olarak ilgilenmesi ve bu ismin de çocukluk idollerinden birinin olması paha biçilemez bir durum olmalı.

Biraz taktik, teknik gibi konuları konuşacak olursak ise öncelikle şunu söylemek lazım. Emre Çolak iyi bir orta saha futbolcusu olmaktan öte hücum içerisinde kendisine repetuar yapabilir. Bu fizikle, bu mücadele gücüyle orta sahanın kalbinde kendine yer edinmesi zor. İlk piyasaya çıktığı anlarda bu tip hayallerim olmasına rağmen zaman içerisinde bunun olmayacağını gördük. Yani 4-3-3 sistemi Emre Çolak için ideal olmayacak ama sezon başı hazırlık kampında da dediğim gibi 4-2-3-1 gibi bir sistemde Emre Çolak kendisine ekmek bulur. Rijkaard kendisini bu sezonun ilk lig maçı olan Sivasspor karşısında 4-3-3'ün sağında oynatmıştı ve aldığı verim sıfırdı. Hagi geldikten sonra ise 4-3-2-1'in kanatlarında Emre Çolak'ı izlemeye başladık ama fizik olarak yine oldukça sırıtıyordu, Denizlispor karşısında ise 4-2-3-1'in sol tarafında Kewell'ın yerine oyuna girdiğinde daha diri bir Emre Çolak vardı.

Tabii bunda Denizlispor'un kalitesi ve yenik durumda olmasından ötürü açık bir futbol oynamaya başlamasının da etkisi olabilir ama sol tarafta Emre Çolak, çalışınca iyi işler olabileceğinin ilk sinyallerini vermeye başladı. Fizik olarak diriydi, ikili mücadeleden kaçmadı, ceza alanı dışından yatarak vole vurmak gibi fantazilere kalkmadı ve iyi bir iş çıkardı. Özellikle de yaptığı asiste topu soldan alıp, rakiple mücadeleye girdikten sonra sıfıra inmesi ve çok düzgün orta çıkarması onun zaten yeteneğinin göstergesidir. Önemli olan bu yeteneğe fizik güç eklemekten geçiyor. Bunu da ancak ekstra çalışmalarla aşabilir. En önemli şansı ise kendisine güvenen bir Hagi'yi bulmasıdır ve işin taktik boyutuna indiğimizde serbest futbolcu olarak oynayabildiği gibi, kanatlarda da iyi bir silah olabileceğini göstermesi.

4 yorum:

 1. 19 yaşına gelmiş bir oyuncunun artık fiziksel gelişim konusunda bazı fundamental yeterliliklere sahip olması gerekiyor.17 yaşında genç yetenek diye piyasaya çıkan bir oyuncu için 2 yıldır bu çalışmalar yapılmadıysa,altyapıda sorun vardır.

  Gareth Bale,Messi,Pedro gibi oyuncuların 17 yaşındaki vücut yapıları ve 19 yaşındaki vücut yapıları arasındaki farkı fotoğraflarda bile görmek çok kolay.Emre Çolak ise 17'sinde neyse şimdi de o.

  YanıtlaSil
 2. Şu fundamental dediğiniz şey nedir anlamıyorum.Kendinizi böyle kelimelerlemi tatmin etmeye çalışıyorsunuz.Karşılığı bulunan yabancı kelimeleri kullanmakla kendinizi ne kadar komik duruma düşürdüğünüzün farkına varın artık.Bilmediklerinizi google amcaya sorunda size yardımcı olsun.Bu kelimenin Türkçe karşılığını sizin üretmenizi bekleyemeyeceğim.

  www.eksisozluk.com/show.asp?t=fundamental

  http://www.turkcebilgi.com/fundamental/sozluk

  fundamental; 1. anlamı s, i esaslı, asli, önemli, mühim; birinci, temele ait, kaideye ait; muz esası bassoda bulunan; i esas, temel; müz en pes nota fundamental rights temel haklar fundamentally z esasen, esas itibariyle ,esas,temel/esaslı.
  2. anlamı esas. temel. ana. belli başlı. en gerekli. önemli. kural. temel ilke.

  Yeterli olur sanırım..

  YanıtlaSil
 3. göklere çıkarmayacağım demişsin ama, yaptığı asistte mücadele falan yoktu rakibin ayağı kaydı,yaptığı orta da pino'nun baya bi gerisine düştü.

  YanıtlaSil
 4. Göklere çıkarmayalım derken bir iyi oyunla hemen futbolcuyu kral ilan etmeyelim dedim. Golü de abartmadan ama gol müthiş, asist de süper. Altını çizerim.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir