24 Aralık 2010 Cuma

Issız ve Başarısız Adam, Rafael Benitez

Mourinho'yu bir takımın başına getirmek iyi bir çözüm. Sonuçta başarı garantili bir hoca, şu ana kadar kariyerine baktığımızda bunu görüyoruz. Siz ne istiyorsanız, size onu elbette getirir. Inter de Mourinho'yu takımın başına getirirken yegane düşüncesi Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuydu. Bu uğurda da Moratti, büyük paralar dökmüş, alınamaz denilen adamları almış, transfer ve teknik adam çılgınlığı konusunda icraatları arşa çıkmış.

Dallas Mavericks'in NBA şampiyonu olduğunu düşünün ve akıllara Mark Cuban'ı getirin. Nasıl çıldırırdı di mi? İşte Moratti de Inter, Şampiyonlar Ligi'ni aldığında böyle delirmişti. Bu yüzden bir ömür boyu da Mourinho'ya minnettar kalacağından eminim.

Ama Mourinho'nun Inter'den ayrılmasının suçu da Moratti de. Sonuçta bu ligi o hale getirdi, Juventus'un da küme düşürülmesinden sonra ligi iyice süpürdü, herkesi aldı falan derken bir anda içi boşalmaya yüz tutmuş, mücadeleden uzak bir İtalya Ligi doğdu. Doğal olarak Mourinho da bu ortamda fazla barınmaz, parasını alır ve köşesine çekilir. Nitekim de öyle oldu ve Jose'nin Real Madrid günleri başlamış oldu. Moratti ise bu şokla ne yaptığını bilmeyerek, takımın başına Benitez'i getirdi. Yani bugünleri biraz da kendi hazırladı.

Mourinho'nun ardından başarıyı sürdürmez istiyorsanız onun izinden gitmeye mecbursunuz. Chelsea böyle yapmıştı ve korunan iskelette beraber hala ayakta. Inter de aslında kadrosunu koruyarak bunu yapmış gibi göründü ama Benitez'in kendi farkını yaratma çabası, Mourinho'nun mirasını yemem arkadaş felsefesi falan derken bugün Milan'ın 13 puan gerisinde olan bir Inter söz konusu.

Benitez'e sorulması gereken soru şu, senin felsefen nedir ki, Mourinho'nun felsefesini benimsemiyorsun?

Zaten adını duyan 100 km yakınına yaklaşmıyor, iyice istenmeyen adam konumuna düşmüşsün. O ilk Liverpool günleri ya da Valencia günleri akıllara gelmiyor. Herkes Inter'in bu başarısızlığını ve büyük transferler yaptığı dönemdeki Liverpool kariyerini konuşacak. Benitez böylece yeniden doğma şansını bir kenara attığı gibi, iyice yerin dibine doğru yol alıyor.

Peki Inter ne yapar dersek, onu da Moratti düşünsün derim...

7 yorum:

 1. http://noatsamisa.blogspot.com/2010/11/taxi-for-benitez.html burada Rafa'nın felsefesinin ne olduğu anlatılıyor.. Yararlı olur. Rafa dünyada ki en iyi 3-5 TD den biridir. Adını duyan 100 km kaçıyor demişsin linkteki foto 2 gün önce Liverpool'da çekilmiş. http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1652674149428&set=o.137131919640494 .. Temelsiz bir yazı olmuş kanımca

  YanıtlaSil
 2. Benitezi Türkiye'de görebiliriz yorumunu çıkardım yazından

  YanıtlaSil
 3. O vizyonda bir takım var mı?

  YanıtlaSil
 4. Valencia ile La Liga ve UEFA Kupası
  Liverpool ile Şampiyonlar Ligi Kupası

  ------
  bu adam harbi başarısız :)

  YanıtlaSil
 5. Son 2-3 yıldan bahsettim farkındaysan...

  YanıtlaSil
 6. kovulmadan açıklama yapmış ya beni kovarlar yada 4-5 kaliteli adamla takımı takviye ederler diye.adama gülerler yahu bu takıma mı takviye istiyorsun son şampiyonlar ligi şampiyonuna diye.rafa evet liverpoolda ilk döneminde çok iyiydi ama kendini yedi sebebi bilinmez ama resmen kendini yedi...

  YanıtlaSil
 7. Bu blog'un yazarı ve aynı zamanda adaşım da olan arkadaşım; Mourinho sevgin bu sayfaları okuyan herkesin malumu, ama Mourinho'yu övmek için kariyerinde en büyük kupalara sahip bir hocayı yok saymak ne kadar mantıklı sence? Senin bu mantığına göre mesela Rijkaard çok kötü bir hoca, ama bunun böyle olmadığını sende biliyorsun.Bazen takımla hoca uyuşamaz ve kolay yoldan hoca kovulur.Bu onun vizyonsuz olduğunu göstermez bana göre.. Dünyada Mourinho'dan başkası yalan felsefesi de çok sağlıklı değil bence.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir