24 Aralık 2010 Cuma

Samsunspor'a Duyurulur; Alın Cafercan Aksu'yu

Benim Cafercan Aksu hakkındaki görüşüm sabit. Bu adamı malesef tek maçla Hagi yedi. Hagi'nin çoğu kararını, doğru işlerini övsemde Cafercan konusunda da büyük yanlış yaptığını o zaman da söylüyordum, şimdi de söylerim.

Bir maçla genç futbolcuyu yemek mümkün. Onu kral da ilan edebilirsin, yerin dibine de sokabilirsin. Hagi, şampiyonluğun kilit maçı olan Gençlerbirliği karşısında Cafercan'ı oyuna sokarak çok yanlış bir iş yapmıştı. Üstelik Hakan Şükür'ün yerine Cafercan'ı oyuna sokarak. Bu hem Hagi'nin kredisini oldukça azalttı, hem de Cafercan'ı taraftarın önüne attı. Genç futbolcuyu oynatmak güzel, kazanmaya çalışmak güzel ama böylesine zorluk derecesi yüksek bir ortamda, sezon boyunca neredeyse hiç şans vermediğin genç ismi bir anda sahaya sokarsan o da ne yaptığını bilemez.

Nitekim, bu Cafercan açısından büyük bir şok oldu ve kendini de toparlayamadı. Bu da onun suçu aslında, biraz daha karakter olarak sağlam kalmalıydı, yıkılmadım mesajını vermeliydi ama bir zamanların en yetenekli gençlerinden biri bugün Konya Şekerspor formasını giyiyor. Bunun gibi örnek çok olduğundan fazla göze batmıyor ama Cafercan deyince de akıllara mazi gelmiyor değil.

Konya Şekerspor, geçtiğimiz sezonda da Beşiktaş'la eşleşmişti ama bu sezon olduğu kadar göze batmamıştı. Geçtiğimiz maçta ise oynadıkları futbol oldukça iyiydi, bizi ilgilendiren noktası ise Cafercan'ın mental olarak yükselişi oldu. Kendini geliştirmiş, futbol repertuarına yeni parçalar katmış. Biz onu tipik santrafor olarak bırakmıştık ama o tekniğinin üzerine de koyarak iyi bir 10 numara olmuş diyebilirim. Beşiktaş karşısında da oynadığı futbolu beğendim ve bu çocuğun mutlaka buralara doğru bir hamle yapacağını düşünüyorum.

Dört büyükler falan elbette olmaz ama bugün çoğu Anadolu takımında iyi bir alternatif olabilir. Bunu bir maça bakarakta söylemiyorum, sezon istatistikleri ve anlatınlar bunu söylüyor. 23 yaşına gelmesine rağmen, 15-16 yaşındaki futbol iştahını kazandığını görmek güzel. Neredeyse tek başına takım olmuş, bu da ona özgüven katar.

Anadolu takımlarına duyurulur, hatta Bank Asya ekiplerine, özellikle de Samsunspor'a. Alın Cafercan'ı pişman olmayız.

4 yorum:

 1. Madem Cafercan 4 büyüklerde oynayamaz diyorsun, öyleyse Hagi'nin haksız olmadığını da kabul etmiş olmuyor musun?
  Hem "Dört büyükler falan elbette olmaz" deyip, hem de Hagi harcadı demek çelişki değil mi? Demek GS'de oynayacak kapasitesi yokmuş!

  YanıtlaSil
 2. Şu aşamada 4 büyüklerde oynayamaz. Cafercan ilk piyasaya çıktığı zamanlarda müthiş potansiyeldi, malesef Hagi tek maçta yedi Cafercan'ı.

  YanıtlaSil
 3. benim hatırladığım kadarıyla o gençlerbirliği maçında hakan şükür yerine oyuna giren cafercan değil de özgürcandı sanki hatta hakan şükür kaptanlık bandını yere atmıştı.

  bir de basket takımının liderlik maçıyla ilgili bir yazı gelecek mi teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Cafercan Aksu'ydu giren isim ve basketbol yazarımız olsa bir tane gelebilirdi ama beni aşan bir durum malesef...

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir