29 Aralık 2010 Çarşamba

Kaptanlık Mevzu Bahisi

Kaptanlık ve 10 numara namına büyük umutlarım vardı. Blogu ilk açtığım günlerde benim bir hayalim var diyerek, Arda Turan'ın takım kaptanlığına getirilmesini ve 10 numaranın da ona verilmesini istiyordum.

10 numara ona verilmeliydi çünkü, 10 numara Galatasaray için çok özeldir ve o formayı sırtına giyen isim o numaranın hakkını vermelidir. Metin Oktay'ın, Hagi'nin numarasıdır 10. Bu yüzden de Arda'ya yakışır diyordum ama o günden bugünlere gelen süreçte Arda Turan ismi 10 numaranın altında ezildi gibi, ya da ezdirdiler.

Kaptanlık da ona verilmeliydi çünkü, Arda Turan bu sorumluluğu kaldırabilecek güçteydi. Ona genç yaşta verilecek bu sorumluluk, Arda Turan'ın futbol anlamında zihinsel gelişimi açısından da büyük önem taşıyordu. Şimdi gelinen süreçte ise Arda'nın kaptanlığı tartışılıyor ve şu takımda Neill, Cana ve Kewell gibi lider özellikli futbolcular olmasa takım Ayhan Akman'ın mı eline kalacak düşüncesi bizleri korkutuyor.

Durum da böyle olunca kaptanlık mevzusunu yeniden açmak istedim ve anket olarak sizlere sordum. Yüzde 28'lik kesim Harry Kewell'ı takımda kaptan olarak görmek istiyor. Yüzde 24 ise Lorik Cana'dan yana oyunu kullanmış ve Cana'nın oy oranının da son birkaç günde inanılmaz arttığını söylemek lazım. Yüzde 17'lik kesimde ise Ayhan Akman kaptan olmasın da düşüncesi hakim, düşünün artık gelinen noktayı. Yüzde 14'lük dilimlerde ise Lucas Neill ve Arda Turan aynı oranda ama oy sayısına baktığımızda Arda Turan'ın en az oy aldığını görmek, taraftarların da Arda Turan'ın bu işi pek iyi götüremediğini düşünüyor.

Benim Arda hakkındaki düşüncem artık sabit, çünkü bu yönetim zihniyetinin elinde büyük hedef koyan bir futbolcunun gelişimi çok ama çok güç. Mehmet Topal'ın da kısa bir süre içerisinde Valencia'da gösterdiği gelişimi gördükten sonra Arda hakkındaki beklentilerim daha da büyüdü ve bunu gerçekleşmesi adına Arda'nın artık başka denizlere yol alma vakti geldi. İstediği noktaya da mutlaka gelecektir. Ama herşeye rağmen Arda Turan'ın Aslantepe'ye ilk adımını atacak olan kaptan olması da onun gibi iyi bir Galatasaraylı adına büyük bir gurur, hatta bizim adımıza da. Herşeye rağmen.

Kötü bir dönem geçiriyoruz ve birlik, beraberlik duygusuna en çok ihtiyaç duyduğumuz zaman dilimindeyiz. Şu aşamada Kewell, Cana veya Neill farketmez, bu isimlerin önemi çok büyük. Kaptan olup olmamaları da aslında pek mühim değil, takımın içerisindeki liderlik vasıfları ve takım arkadaşlarını yönlendirme kabiliyetleri şu sıkıntılı günlerden çıkış adına görülen ışıktır. Bu futbolculara sahip olduğumuz için önce derin bir oh çekelim.

Benim kaptan adayım ise Lorik Cana'dır. Hatta Cana hangi takıma giderse gitsin o kaptanlık mutlaka ona gelir. Bazı isimler doğuştan lider doğar, doğuştan kaptan doğar. Cana'nın da böyle bir isim olduğunu düşünüyorum ve Konyaspor maçından sonra da bu düşüncemi sabitledim. Anıl Dilaver'e attığı golden sonra yaklaşımı, maç sonu çıkan kavgamsı olayda arkadaşlarını korumak istemesi, saha içerisinde yönlendirmeleri falan derken Cana'yı takip etmek benim için ayrı bir keyif, çok büyük bir tutku.

Galatasaray'da da durum değişmez ve Marsilya, Sunderland'da da olduğu gibi takım kaptanlığı bir şekilde Cana ile buluşur. Bu kader asla değişmez...

2 yorum:

 1. Öncelikle G.Saray da kaptanlık Arda nın hakkımıydı o tartışılmalı.Arda kısa pantolonla dolaşırken bu takımın son şampiyonluğundaki en büyük pay sahibi iki kaptanından Server abisi Kartal,Göztepe,Denizli de(F.Bahçe ve Sivas ı saymadım), Ayhan abisi G.Antep te futbol oynuyordu(Beşiktaş dan alındı).Başkan A.Polat Arda yı takıma kaptan yapıp kadroyu onun etrafında kuracağım dediği gün G.Saray da çöküşün başlangıcıydı aslında.Başkan ın bu kararına profesyonellik gereği Servet,Ayhan,Sabri tabiki karşı gelemezlerdi.Düne kadar tekmeye kafa uzatan iki kaptanı bugün takımda en çok tartışılan iki futbolcu konumuna hangi koşullar getirdi sorgulanması gerekir.Arkadaşları arasında taklit komedi şaklabanlık yeteneği ile ön plana çıkmış bir genç yeteneği G.Saray a kaptan yaparsanız işte olacağı budur.Antremanda takım arkadaşıyla kanlı şekilde kavga ederken hiç bir eski futbolcunun olaya mudahale etmemesi Arda nın kaptanlığının ve takımdaki arkadaşlığın en basit göstergesidir.Arda bir başka denizde yol alsın... Alsında talibi nerde.Yere göğe sığdıramadığımız Arda yı her transfer döneminde medyaya göre en büyük klüpler ister.Ancak Türkiye liginde 7.sezonunu oynarken hala ciddi tek bir talibinin olmaması şaşırtıcı değilmi.? G.Saray a şu an için bir kaptan düşünülecekse kadroda oldukları sürece seversiniz sevmezsiniz Servet ve Ayhan bunu hak eden en doğru iki isimdir.Onların olmadığı kadroda uluslararası tecrübe, olgunluk ile Lucas Neill tercih edilmeli.Şayet uzun vadeli yararlanılabilecekse diğer isimde tabiki Lorik Cana olmalıdır.

  YanıtlaSil
 2. Harry Harry Kewell Harry Harry Kewell tek KAPTAN olacak adamdır.

  1.'ye yer ayrımaman üzdü.Cana'daki alkış kırmızı kart gördü diye , Haha.Adam alkışlandı kırmızı kart gördü , kırmızı kart gördü yine alkışlandı.Takımını sahiplenmesiymiş ben gereksiz bir hareketten başka hiç bir şey göremiyorum.Daha da körükledi ite kaka.

  Arda'nın devam edeceğini düşünüyorum onu da desteklerim hala ama.

  1.Harry Kewell
  2.Lucas Neiil başka adam yok bu adamlar varken bu takımda.
  I love You Harry Kewell! Gönlümüzün kaptanısın reelde olsa da olmasa da Aslantepe'ye senin için geleceğim.Sen de olmasan futbolda izleyemeyeceğiz.

  Ondan sona bu güzel taraftarlık heyecanını hissettirebilecek biri gelmeyecektir eminim.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir