31 Aralık 2010 Cuma

Türkiye Seviyor Samsunspor'u / Emrah Hamurcu Röportajı

Samsunspor sonunda beklediği konuma ulaşmaya başlıyor desek yeridir. Bu sezon Süper Lig'e duyulan özlemi daha iyi hissetmek mümkün. Takıma da biraz yatırım yapılınca zaten potansiyelin nasıl ortaya çıktığını görüyoruz. Ligin ilk yarısına da genel olarak baktığımızda iyi bir Samsunspor profilinin olduğunu gördük, umarım da Süper Lig'e yani ailt olduğumuz topraklara adımımızı atmış olacağız. Futbolekstra.net sahibi, radyo programcısı, Goal.com yazarı ve Misli.com'un da editörü olan Emrah Hamurcu'yla da Samsunspor'un da ilk yarıdaki performansı, bugünü ve yarını üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum...

Samsun şehri kültürel anlamda da futbol anlamında da Türkiye'nin iyi ekollerinden birisi aslında. Yıllarca çok önemli futbolcular çıkarmış, 20 Ocak 1989'daki kaza olmasa belki de bugün Bursaspor'un yaptıklarını o dönem yapmaya aday olmuş ama son yıllarda da yatırım anlamında, destek anlamında aradığını bulamamış bir takım. Bu sezon ise biraz destek görünce, biraz yatırım yapınca neler olabileceğini görüyoruz. Bank Asya'da bile düşmeme mücadelesi veren bu ekip, şimdilerde Süper Lig'in en büyük adaylarından birisi. Senin genel anlamda ve sezonun da ilk yarısını göz önüne aldığında Samsunspor'la ilgili düşüncelerin nelerdir?


Emrah Hamurcu: 20 Ocak 1989… Hem bir şehrin hem de komple bir takımın geleceğini olumsuz yönde etkilemişti. O talihsiz kazadan sonra Samsunspor’un kırmızı-beyaz renklerinin yanına eklenen ‘siyah’ renk Türk futboluna ‘kara’ nokta olarak eklenmişti. Senin de söylediğin gibi o kaza yaşanmasaydı Samsun şehri bambaşka duyguları yaşabilirdi. Yasa bulanmak yerine ‘yaşa’ sesleri yükselebilirdi.

4 büyükler dışında 1. Lig’de en çok lider olarak kalan takımdır Samsunspor. Tam 23 hafta o koltuktan kalkmayarak bu anlamda önemli bir iş yapmıştır. Bir diğer önemli iş de kazanın hüznü, karalığı, yası atlatılmadan havaya kaldırılan Balkan Kupası’dır.

Samsunspor denince akla bu zamana kadar Tanju Çolak, Serkan Aykut, Cenk İşler, Celil Sağır gibi yetiştirdiği golcüler gelir akla. Kimilerinin çok sevdiği kimisinin ise hiç sevmediği bir başkan olan İsmail Uyanık gelir akla. Katkısı büyüktür Samsunspor’a ancak dediğim gibi kimisi için soyadıyla müsemmadır. İlhan Mansız ve Tümer Metin ikilisi gelir. Benim bir de aklıma toprağı bol olasıca insan Teoman Taş, nam-ı diğer Timofte gelir. Lakabını Samsunspor’a gelmiş en iyi yabancılardan biri olan ve 7 sene kırmızı-beyaz formayı terleten Rumen oyuncu Daniel Timofte’den almış bir Samsunspor sevdalısı gelir aklıma. Daniel Timofte’de de gelir. Kral penaltıcı 90 Dünya Kupası’nda Romanya Milli Takımı ile İrlanda’ya karşı penaltı kaçırmış ve ülkesinin kupaya veda etmesine neden olmuş olan Timofte. Solak oluşu ile de severdim ben onu. Solaklar penaltı atamaz diyenlere inat attığı penaltılarını severdim. Futbolu bıraktıktan sonra açtığı barın ismini Penalty koymasını sevmiştim.

Türkiye seviyor Samsunspor’u, Samsun’u… 19 Mayıs Stadı’nı özlemiştir artık Süper Lig takımları. Amblemindeki gibi Atatürk’ün Samsun’a ayak basışı ile atını şaha kaldırması gibi Samsunspor’un da şaha kalkması bekliyoruz. 5 yıllık bir aranın ardından Samsunspor yeniden 1. Lig’e bekleniyor.

Samsunspor'un yaptığı en önemli işlerden birisinin Hüseyin Kalpar ısrarı olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz sezonun ortasından bu yana takımın başında olan Hüseyin Kalpar'la yakalanan istikrarın da başarıda önemli bir payı var. Hüseyin Kalpar için neler söylemek istersin ve bu başarıdaki en önemli etkenlerden birinin de istikrar olduğunu söylesem senin görüşün ne olur?


Emrah Hamurcu: Başarının en temel noktalarından biri aslında istikrar. Özellikle de teknik direktör istikrarı. Teknik direktör değişikliğinden sonra sahasında yeni hocasıyla ilk maçına çıkan takımlar genellikle o maçı kazanırlar deplasmandan da en az 1 puanla dönerler. Ancak sonrasında sistem tam manasıyla oturtulmadığı için takım düşüşe geçebilir. Samsunspor’da ise Hüseyin Kalpar takımın başında çıktığı ilk iç saha maçında Gaziantep Belediyespor’a kaybetmişti. Hatta 5 maçlık periyotta sadece Erciyesspor’u yenebilmişti Samsunspor. Ancak o galibiyetin ayrı bir anlamı, önemi vardı.

Samsunspor, Erciyes’i deplasmanda 5-1 yenmiş, kontra atak futbolunun denemeleri yapılmış, Turgut Doğan Şahin üzerine çalışılmış ve Turgut da 3 gol atarak farklı galibiyete katkıda bulunmuştu. Bu galibiyetle birlikte Hüseyin Kalpar’ın üzerinde durduğu nokta deplasmanda maç kazanma hadisesi ve bir sistemi oturtma meselesiydi. Bunu yapmaya çalışırken öyle dönemler geldi Samsunspor üst üste 5 maç kazandı ya da arka arkaya 4 maç kaybetti. Ama şimdi belki de çok önemli bir şey kazanacak Kırmızı-Beyazlılar. Bu anlamda da Hüseyin Kalpar’ın katkısı ve hakkı çok büyük.

İlk yarıyı genel olarak göz önüne aldığında, en beğendiğin, bu benim için hayal kırıklığı oldu dediğin ve beklentilerim dahilinde bir performans gösterdi dediğin {iyi veya kötü anlamda} Samsunsporlu futbolcular kimler oldu?


Emrah Hamurcu: Samsunspor’da ilk yarı itibariyle en beğendiğim isimler tabi ki ilk etapta kaleci Ahmet Şahin. Bank Asya 1. Lig’de tecrübeli bir kaleci çok önemlidir. Bu ligde ağabeylik görevini de bu tip isimler üstlenebilir. Ahmet Şahin’in arkasında yine bu lig tecrübesi olan Kılıçaslan Kopuz’un bulunması da önemliydi. Bir diğer isim ise takımın en golcüsü Simon Zenke. Attığı kadarından fazlasını kaçırsa da rakip savunmayı yıpratan bir fiziğe sahip olması Samsun’un etkili kanatlara sahip olmasını sağlayan bir başka noktaydı.

Hayal kırıklığı ise Sercan Temizyürek oldu. 2 sezon önceki performansı ile dikkatimi çeken Sercan beklediğim patlamayı bir türlü yapamadı ve takım ile de yolları ayrılacak. Yine Sezer Sezgin de bu ligde iş yapabilecek sol beklerden biriydi o da beklentilerin uzağında kaldı. Cenk İşler ise ne saha içinde ne de dışında beklentileri karşılayamadığı için vedaya hazırlanıyor.

Cenk İşler, Savaş Esen, Sercan Temizyürek, Jonathan Quartey, Sezer Sezgin, Anıl Taşdemir ve Can Özgür Arslantaş ile yollar ayrıldı ve Samsunspor'u da ligin devre arasında önemli transferler yapacağı açıklandı. Öncelikli sorum Cenk İşler'in sence neden başarısız olduğu ve Savaş Esen sorunu üzerine olacak. Devamında ise Samsunspor'un ligin devre arasında sana göre hangi mevkilere, hangi niteliklerde futbolcu transfer etmesi gerekiyor?


Emrah Hamurcu: Yolların ayrıldığı isimlere baktığımızda kimisi forma şansı bulamamış ve önü açılmak istenen isimler, kimisi ise takım içersinde sıkıntılara yol açan isimler. Savaş Esen kazanılan Erciyesspor maçından sonra Hüseyin Kalpar’a hakaret etmesinden dolayı kadro dışı bırakılmış ve bileti zaten 1 ay önce kesilmişti. Takıma bu sezon başında katılmış ve 9 numaralı formayı kapmıştı. Diyarbakır maçında da çok güzel goller atmıştı Savaş ancak Hüseyin Kalpar’ın taviz vermediği noktalara takıldı gitti.

Cenk İşler’in başarısız olmasının en büyük sebeplerinden biri öncelikle kendi formsuzluğu ardından da Samsunspor’un bu sezon geçtiğimiz yılki kadar kontra atak futbolu oynamaması. Cenk geçen yıl bu takımda olsaydı, Doğan Şahin ve Oktay Delibalta ile birlikte oldukça iş yapabilirdi. Tabi Hüseyin Kalpar’ın takımda fazla düşünmemesinden dolayı bir takım sorunlar çıktı Cenk ile ilgili. Hüseyin Hoca’nın ayrılmak istediğini açıklamasının ardından kendisi ile yapılan ikna çalışmalarında Cenk İşler’den vazgeçiş de bir maddeydi bence.

Hem Cenk’in hem de Savaş’ın gönderilmesinden sonra Samsunspor’un mutlaka bir forvet transferi yapması gerekiyor. Şu anda tipik santrafor anlamında bir tek Zenke kalmış durumda. Adı geçenlerden biri olan Gökhan Güleç iş yapabilir. Bunun dışında Jonathan’ın gönderilmesi ile oluşacak yabancı oyuncu boşluğu yine bir yabancı stoperle doldurulmalı. Bir de forvet arkası transferi yapılmalı.

Simon Zenke'ye değinmeden olmaz. Bu sezon Bank Asya'nın en göze batan isimlerinden ve önemli de bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Zenke'nin bugünü ve yarını için neler söylemiek istersin?

Emrah Hamurcu: Samsunspor’un transferdeki en iyi hamlelerinden biri Zenke. Fransa 2. Ligi takımlarından RC Strasbourg’dan alınmıştı. Hem Nijerya doğumlu oluşu hem de fiziği ile Emenike’ye benzetiliyor zaman zaman. Ancak şimdilerde adı hem 3 büyükler hem de Avrupa takımları ile anılan Emenike kadar devamlılığı ve bitiriciliği olan bir golcü değil. Ligin ilk haftasında Altay deplasmanında takımının galibiyet golünü atarken Agbetu’nun getirdiği topu boş kaleye zar zor gönderebilmişti. Ama yer tutuşu, fiziği ile ön plana çıkıyor. Hüseyin Kalpar da kendisini çok iyi kullanıyor. Bank Asya’da iş yapabilir ancak Süper Lig ayarında olduğunu düşünmüyorum.

Samsunspor'u ilk haftalarda sana sorduğumda, ilk etapta istikrarsız skorlar alabilir ama devamında önemli bir çıkış yakalar demiştin ve öyle de oldu. Peki Samsunspor'u şimdi sana sorduğumda, ligin ikinci yarısı için neler söylemek istersin? Süper Lig şansımız nedir ve en önemli rakipler kimler olur sana göre?

Emrah Hamurcu: Bunu dememdeki en büyük etkenlerden biri Samsunspor’un geçtiğimiz yıl oturmaya başlayan sisteminde giden oyunculardan dolayı bir değişikliğin oluşması. Kontra atak futbolunun iki kilit ismi hem Turgut Doğan Şahin’in hem de Oktay Delibalta’nın Ankara takımlarının yollarını tutması Hüseyin Kalpar’ın hesabında yoktu fazla. Tabi bu durum Samsun’un mali hesaplarına oldukça yarar sağladı. Bu iki ismin gitmesinden sonra Hüseyin Kalpar yeni isimlerle daha farklı bir sistem oluşturmak zorundaydı. Bu da tabi biraz zaman alacaktı ve de öyle oldu. Aslında hala Hüseyin Kalpar’ın Samsunspor’u istediği çıkışı yakalayamadı. Ne Hüseyin Hoca’nın kafasındakiler oturdu ne de benim beklentilerimi tam olarak karşıladı. Farkındasındır ki neredeyse her cümlemde Hüseyin Kalpar ismini geçiriyorum. Eğer Samsunspor yeniden Süper Lig’e dönerse Samsun kentinin sokakları, meydanları onun ismini geçirmeli. Diyarbakırspor’daki kadar maddi sorunlar yaşanmasa da Samsun’un da var sıkıntıları. Onlar içersinde ilk yarının bu konumda bitirilmesi de başarıdan sayılmalı.

İkinci yarı için ise üst üste oynanacak Boluspor ve Adanaspor maçları Samsun için çok önemli. Ligin son karşılaşması olan Karadeniz Derbisi, Rizespor maçı final niteliği taşıyabilir. Samsunspor’u ilk 6 için oldukça şanslı görüyorum. İlk 2 durumu için ise bahsettiğim maçların önemi çok büyük. Rize ile oynanacak maç 2.’lik 3.’lük maçı bile olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir