26 Ocak 2011 Çarşamba

Cana'nın Stoper Oynaması Neill'i Orta Sahaya Taşır

Cana'nın söylemlerinden çıkan sonuç bu. Hagi'nin yeni sezonda kendisini stoper olarak oynatacağını söyledi ve bu durumda da Sivasspor maçında yazdığım gibi, Neill'in orta sahaya çekilme durumu ortaya çıkıyor. Hatta bir sonuç daha çıkaracak olursak, beklenen orta saha transferi de sezon bitene kadar askıya alınır.

Neill, repertuarı son derece geniş bir futbolcu. Zamanında piyasasını daha çok sağ bek olarak forma giydiğinde yapmıştı ama yıllar onu stopere çekti. Şimdiki sıkıntıların da Neill'i orta sahaya doğru çektiğini söylemek lazım. Yüksek top tekniği ve mücadeleci yapısı sayesinde de orta saha olarak çok iyi iş çıkarabilir. Hatta kafamıza yer etmiş olan Ayhan, Mustafa Sarp ve Barış üçlemesinin üzerine de her yol paris diyebiliyoruz. Hakan Balta'nın da son haftalarda çok formsuz olmasına rağmen bu sezon en iyi dönemini orta saha olarak oynadığında yaşadığını ekleyelim. Bu açıdan da bakarsak Neill en azından kısa vadede Galatasaray'ın orta sahadaki ihtiyacını kapatır.

Neill'in transfer edilme nedenini düşünürsek, defanstan iyi top çıkarabilme olayı olduğunu görürüz. Yeni Popescu arayışları bizi Neill'e götürmüştü. Neill'in de Cana'ya oranla top tekniğinin çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz, işte bu açıdan Cana'nın stoper oynaması sıkıntı yaratabilir. Cana'nın da top tekniği çok üst düzey sayılmaz ama farklı özellikleri de savunmaya getirir. Bir kere yaşının daha genç olması daha mücadeleci, daha hareketli olmasını beraberinde getiriyor. Ayrıca Neill'in çizgi savunma konusundaki sıkıntılarını da atlamayalım, Cana bu konuda daha hareketli olduğu için avantajlı. Ama top tekniği işin içerisine girdiğinde de Servet ve Cana ikilisi sıkıntı yaratacaktır.

Hagi'nin devşirmeleri meşhurdur aslında. İlk geldiği dönemde de bu tip denemelerini görmüş ve başarılı da olduğunu söyleyebiliriz. Yine belli arayışlar içerisinde, şu yeniden yapılanmaya doğru yönlendiğimiz dönemde ne kazansak iyidir mantığı geçerli, hatta olası sürprizler de kafalarda kurulan bütün planları değiştirebilir. Bu yüzden Hakan Balta orta saha oynar, Cana stopere çekilir, Neill orta sahaya geçer ya da bunun gibi başka değişimler de izleyebiliriz.

Neill - Culio - Yekta orta sahasının da top tekniğinin daha yüksek olduğunu ve bu üç futbolcunun da oyunun iki yönünü oynayabildiğini belirtelim. Orta sahada Ayhan Akman'ın görevini Neill çok daha rahat uygulayacaktır. Yekta ve Culio'nun gelmesi Ayhan'ı orta saha üçlüsünün ortasında yani işin ön libero bölümünde oynamasını sağlamıştı. Bu da topla daha az buluşması ve pas hatalarının azalmasını sağlıyor. Ayrıca Ayhan Akman'ın seri bir futbolcu olmaması ve o bölgede de zaten aşırı seri bir futbolcuya ihtiyaç duymamak Neill için önemli. Bu yüzden Cana yerine Neill'in o bölgede olması da oldukça mantıklı.

3 yorum:

  1. konuyla alakası yok ama hazır takım şekillendirirken bende bir kaleci mevzusuna değineyim dedim. az çok hatırlanacağı gibi bundan 2-3 sene öncesine kadar genç ve potansiyeli olan türk kaleciler konuşuluyordu. anadolu takımlarında öne çıkan isimler ufuk, cenk ve onurdu. normal olarak bu kadar söylemden sonra üçüde kendilerini büyük takımlarda buldular. yıllar önceki mantıkta herkes bu üç kalecinin oldukça potansiyelli olduğunu söylüyordu ve o mantıkta aralarında öne çıkan bir isim yoktu. aradan yıllar geçti ve bu potansiyelli kaleciler çeşitli pozisyonlara geldiler. içlerinden onur bariz bir şekilde öne çıktı. bunda onurun öne çıkmasının nedenini onurun daha yetenekli olduğuna bağlayanların çıkacağını zannetmiyorum. burda onurun öne çıkmasının nedenini şartlara bağlayanlar bence fazlaca olacak. takımının mevcut iddiasız durumu, camia ve taraftarın futbolcu üzerinde yaptığı baskı, hocanın futbolcu deneyebilme toleransı ve benzeri bir çok faktör, onurun diğerlerinden önde olmasını sağladı. bu kalecilerin bu üç takıma dağılışı bugünkü gibi değilde farklı bir kombinasyonda olsaydı, aynı yorumları muhtemelen farklı isimler kullanarak yapacaktım. sonucu anladınız muhtemelen ama gene söyleyeyim dedim. kalecimizin, onurdan yetenek açısından hiçbir eksiği yok, ayrıca kalecimize gösterilen tepki de (ki son beş maçını izleyebildim hiç yanlışı yoktu) oldukça aşırı ve gereksiz. kalecimize yapılan tüm bu haksız tutumlar eksikmiş gibi, 33 yaşında ve 1 senedir kale görmemiş birinin getirilmesi, kalecimizin mental olarak çökmesini sağlar. yazıktır, ayıptır, günahtır. kaybedilen sezonda, anılı ve hatta aydını kazanmaya çalışırken onur ayarındaki kalecimizi bitirmek çok da mantıklımı? söz yüce meclisin sayın blog sahibi :)

    YanıtlaSil
  2. ön liberoya nasıl seri bir futbolcu lazım değil ya. gayet de lazım ve cana ile neill'in yer değiştirmemesi gerek. ikisi de yerine oynasın..

    YanıtlaSil
  3. servetten vazgecip de, cana neil ikilisini stoper oynatsa en iyisi olur bence, tabi bu durumda orta sahaya bir on libero gerekir ki yekta culio ikilisi beraber oynasin,ama boyle olursa da ilerdeki degisken 3lunun durumuna gore yabanci kontenjaninda sikinri cekebiliriz.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir