8 Ocak 2011 Cumartesi

Hoşgeldin Culio / Galatasaray 3-0 Hannover 96

Hagi'nin futbol tarzının iki temel anahtarı, mücadele ve agresif yapı. Galatasaray'ın yeni futbol inşası bu temeller üzerine kuruluyor. İlk yarı karşısında da bu iki özellik sahaya hakimdi, en son resmi maçımız olan Gaziantepspor karşısında olduğu gibi mücadele gücü üst düzeyde olan ama hücum konusunda organizasyon sıkıntısı yaşayan bir Galatasaray vardı. Ayhan, Barış Özbek ve Hakan Balta'dan oluşan orta sahanın oyunun defansif yönünde aktif olduğunu gördük, sanki Arda'nın dönüşü temel prensiplerden bazılarının akıllardan çıkmasına yol açtı. Nitekim gol de Arda'nın bireysel çabasından oluşturduğu penaltıdan geldi. Bunun dışında ilk yarıda konuşulacak fazla bir konu yok, bu tip hazırlık maçlarında temel nokta da zaten yeni transferleri izlemektir.

Culio ve Kazım, şu ana kadar gerçekleşen transferler. Özellikle de Culio'nun neler yapacağını daha çok merak ediyorduk, çünkü Kazım'a göre daha kapalı kutu bir futbolcu. 64. dakikda bu isimlerin oyuna girmesi de zaten oyun adına milat noktası oldu. İlk yarıda görülen organizasyon sıkıntısı Culio'nun orta sahaya geçmesiyle birlikte son buldu. İlk oyuna girdiği dakikalar biraz gergin bir görüntü vermesine rağmen maçın devamında kendisini buldu ve bir dakika içerisinde oluşturduğu iki hücumda gol ve direkten dönen de bir pozisyon geldi. Bu tip futbolculara ihtiyaç büyük, oyunun iki yönünü oynayabilen orta saha futbolcusunu görmek Galatasaray adına çok büyük bir artı. Culio'nun bu maçta daha çok ofansif yönünü izledik ama ilerleyen zamanlarda da bu takımın vazgeçilmezlerinden biri olacağını düşünüyorum. Bugün gösterdiği etki, gelecek adına çok önemli bir ışık.

Kazım'ın işi ise biraz daha zor, yükü daha ağır. Onun kendine gelmesi belirli bir süre alacak ama golle başlamış olması da iyi bir durum. Bu maçta santrafor olarak oyuna girdi ama gol haricinde çok fazla etkili olduğunu söyleyemem. Ne zaman Culio ve Insua'nın sol taraftan etkili olmaya başladığı anlar geldi ve işte o zaman Kazım'ın yeteneklerinden kesitler görmeye başladık. Attığı golde boşa kaçışı gözden kaçmamalı, ayrıca da çok temiz bir vuruş yaptı. Bir diğer artıyı da Pino'ya göndermek gerekiyor, onun da 15 dakika içerisinde oyuna getirdiği hareketlilik bir anda farkı da beraberinde getirdi.

Culio ve Kazım yeni transferler, Insua ve Arda ise takım içerisinde gerçekleşen transferler oldu. Yabancı kontenjanı olmasa Insua'nın da yeri hazır diyeceğim ama onun kontenjana takılacağını düşünüyorum. Bir de bu isimlere Baros'u ekleyeceğiz, Kewell ve Neill'in de Asya Kupası'nda olduklarını belirtmekte fayda var. 2011 için güzel bir başlangıç, futbol anlamında iyi bir mesajdı. Umarım bu iskeletin üzerine iyi transferlerle takviyeler gelir ve ligin ikinci devresinde en azından gelebileceğimiz en iyi noktaya gelmeyi başarırız.

Sabri'nin müthiş golüne de buradan dikiz yapalım:
GALATASARAY: 3 - HANNOVER 96: 0

Stat:
Alanya

Hakemler:
Kuddusi Müftüoğlu, Serdar Akçer, Yeliz Topaloğlu

Galatasaray:
Ufuk (Dk. 46 Aykut), Serkan (Dk. 46 Sabri), Cana (Dk. 87 Cumhur), Servet (Dk. 80 Semih), Insua (Dk. 87 Mert), Aydın (Dk. 73 Pino), Barış (Dk. 64 Culio), Ayhan (Dk. 64 Mustafa), Hakan (Dk. 69 Ahmet), Arda (Dk. 64 Kazım), Bilal (Dk. 64 Emre)

Hannover 96:
Fromlowitz, Cherundolo (Dk. 46 Chamed), Haggui (Dk. 62 Avevor), Pogatetz (Dk. 46 Eggimann), Schulz (Dk. 80 Burmeister), Schmiedebach, Pinto (Dk. 46 Lala), Stindl (Dk. 46 Stoppelkamp), Rausch (Dk. 56 Djakpa), Abdellaoue (Dk. 62 Forssell), Schlaudraff (Dk. 30 Zieler)

Goller:
Dk. 19 Hakan (Penaltıdan), Dk. 63 Sabri, Dk. 86 Kazım (Galatasaray)

Kırmızı Kart:
Dk. 29 Fromlowitz (Hannover 96)

Sarı Kartlar:
Dk. 45 Cherundolo (Hannover 96), Dk. 66 Insua (Galatasaray)

1 yorum:

  1. Kimse bir maçını dahi izlemeden çok eleştirdi Culio belki isim yapmış bir yıldız değil ama mutlaka faydalı olacak birisi Beşiktaşın devre arasında yaptığı Ernst transferine benziyor geldiği zaman Beşiktaşlılar tıpkı bizim gibi tepkiler vermişlerdi şimdi takımın vazgeçilmezi oldu bence Culio da bizim takımın vaz geçilmezi olacaktır Allah Culio floryadaki yeniçerilerden korusun

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir