5 Ocak 2011 Çarşamba

İlk Yarıda Galatasaray / Ömer Behram {jesusalmeyda.blogspot.com}

Galatasaray karmaşık, Galatasaray enkazımsı bir durumda, Galatasaray şuur noktasında tıkanma yaşamaya başladığı anlarda. Rijkaard'dı, Hagi'ydi, Misimovic'di derken iş Kazım Kazım'a kadar dayandı. Belli ki çok ilginç bir transfer dönemi daha bizleri bekliyor, ama bu sefer büyük yıldızlardan, büyük heyecanlardan çok uzak bir şekilde. Biz de Galatasaray'ın bu yaşadığı süreci ve ligin ilk yarısındaki ruh halini sevgili Ömer Behram ile konuştuk...

Rijkaard'ın gelişinin ardından söylenen yegane kelime sabırdı. Sabretmek gerektiği ve gelecek için Galatasaray adına güzel şeylerin olacağı felsefesini yaşadık ama bir noktada bu sabrın bittiğini gördük. Adnan Polat, hocanın arkasındayız açıklamasının ardından yolları ayırdı. Senin bu sezona girerken Rijkaardlı Galatasaray adına düşüncelerin nelerdi ve hocanın gönderilmesini nasıl karşıladın?

Ömer Behram: Hocanın gönderilmesini küçüklüğümüzde görmeye alıştığım "sabır" ile en haşır neşir kulüp yönetimi olan Galatasaray'ın her ne kadar son 6-7 yılda bu kavramdan uzaklaşsa da yaptığı çok büyük hatalardan biri olarak görüyorum. Lakin yönetim anlayışını Adnan Polat'ın açıklamalarından anlayabiliriz ve buradan anladığımız şey maalesef futboldan anlamayan bir futbol aklının kulübe hakim olduğu durumudur. Sadece teknik direktör transferiyle Avrupa standartlarından futbol oynayacağını zanneden bir anlayış ile Rijkaard'ın başarılı olması mümkün değildi. Sene başındaki transfer hamlelerini görünce mevcut şartlarda Rijkaard'ın başarılı olamayacağını düşünüyordum lakin sonuçlar ne olursa olsun böyle bir kovulmayı tahayyül etmiyordum.

Peki Rijkaard'ın ardından Hagi'nin göreve gelmesi doğru bir hamle miydi ve şu ana kadar geçen sürece de baktığımızda nasıl bir Hagi portresi karşımıza çıktı?


Ömer Behram: Dışarıdan bakılınca camiaya yakın, Türk futbol dünyasının genlerini bilen bir adam Hagi. Lakin yönetim önce Terim'e gitti o olmayınca Hagi'ye yöneldi. Skibbe-B Korkmaz-Rijkaard-Hagi... Oyun anlayışı olarak birbirleri ile alakasız 4 teknik adam art arda geldi takımın başına bu bile antrenör seçimlerinin çok ciddi bir temele oturmadığını gösteriyor. Hagi'nin performansına bakarsak evet şu ana kadar pek başarılı bir çizgide değil. Keza eleştirilecek çok yönü de var. Lakin önceki Galatasaray hocalığı döneminde de Hagi yine bir enkazın üzerine takımı devralmıştı ve yine devraldığı yarım sezonda pek bir etki yaratamamıştı. Hagi gelecek sezona kendi istediği futbolcularla başlayabilirse bir "takım" yaratabilir. Ama gelecek sezona Hagi başlayabilir mi? Yönetim Aslantepe'de alınacak bir kaç artık ehemmiyeti düşük derbi için bile biletini kesebilir Hagi'nin.

İlk yarıyı genel olarak göz önüne aldığında, en beğendiğin, bu benim için hayal kırıklığı oldu dediğin ve beklentilerim dahilinde bir performans gösterdi dediğin {iyi veya kötü anlamda} Galatasaraylı futbolcular kimler oldu?

Ömer Behram: Cana ve Neill mücadeleleriyle ön plana çıktılar. Lakin iyi oyun olarak illa birini göstereceksek beni bazen izlerken kanser etmesine rağmen ilk devrede "kötülerin iyisi" olarak Ayhan Akman derim. Servet-Hakan Balta- Mustafa Sarp 3'lüsü her manada sahada izlerken performansları ve tavırlarıyla düş kırıklığı yaşatan isimler oldu. Tabi bir de ne gelişi ne gidişi anlaşılamayan Misimovic var. Bundesliga'nın son 3-4 yılına damga vurmuş bir ismi kullanamadı Galatasaray.

Transferin en gözde takımlarından birisi olacağımız kesin gibi. Adnan Polat'ın 4 futbolcu alacağız açıklamalarına rağmen ben daha fazla futbolcunun takıma katılmasını bekliyorum. Sence Galatasaray'ın hangi mevkilere, ne tip futbolcu profiline ihtiyacı var? Bugün transferde yetkili kişi sen olsaydın, bu devre arası dönem için nasıl bir transfer stratejisi izlerdin?


Ömer Behram: Son 3 sezondur yapılan transferlere ve buna karşın Galatasaray'ın başarısızlığına bakarsak sorun yabancı gönderip yerine başka yabancı almakla çözülmüyor. Galatasaray'ın yerli futbolcu havuzunun derinleşip zenginleşmesi lazım. Bu yüzden her ne kadar Türk futbolculara piyasa koşulları gereği yüksek bonservis verilmesine karşıysam da Galaatsaray'ın kaliteli yerli kontenjanını genişletmesi lazım. Serdar Kesimal- Hasan Ali Kaldırım- Sercan Yıldırım- Mehmet Ekici- Ömer Toprak- Yekta- Yiğit İncedemir gibi yerli futbolculardan gücün yetebildiği kadarını kulübe kazandırmak isterdim.

Yeniden yapılanma olayına da değinelim. Devre arasından başlamak üzere büyük bir kadro revizyonu olacağı görünen köy gibi ama bunun nasıl gerçekleşeceği ve Hagi'nin bu işin altından kalkıp kalkamayacağı soru işareti. Bu revizyonla ilgili sen neler söylemek istersin, Galatasaray nasıl bir değişim içerisine girmeli?

Ömer Behram: Devre arasında alabileceğiniz isimler hem sınırlı hem de daha maliyetli olacaktır. O yüzden devre arasında çokça isim gelecek olsa da asıl hamle sene sonu olur diye düşünüyorum. Hagi yeni bir iskeleti takım haline getirebilecek bir isim. Gerets'in şampiyon takımın 2 yıl önceki enkazdan puan rekoru kıracak takım haline getiren de Hagi'ydi. Lakin Hagi görevinde kalabilir mi orası meçhul. Kalırsa özellikle yerli futbolcu profilinin bir nebze olsun dğeişeceğini ve yerli kalitesinde artışın yaşanacağını umuyorum.

Kazım Kazım transferini konuşuyoruz. Yeni gündem artık bu ve üzerinde de çok fazla konuşulacak konu var. Sen nasıl karşıladın Kazım transferini ve Kazım'ın geleceğini nasıl görüyorsun?

Ömer Behram: Kazım iş ahlakı ve çizdiği futbolcu profili olarak benim Galatasaray'a yakıştırdığım bir isim değil maalesef. Yetenekli ama canı istediği vakit oynayan, vurdum duymaz, verimsiz bir isim. ama GS kadrosunda hali hazırda yer işgal eden "karakter" abidesi futbolculara bakınca Kazım'ın trasnferi o kadar büyük yara açmadı ben de. Nihayetinde Galatasaray'a karşı özel bir garezi bir zararı olan bir futbolcu değil Kazım. ama Misimovic ve Keita'nın disiplinsiz diye biletinin kesildiği yerde Kazım'ın takıma eklenmesi kulüpteki futbol aklının karışıklığına en net delildir. Yönetim her ne kadar oldukça kötü bir çizgi çiziyorsa da bu dönemki transfer hamlelerinin Hagi'nin isteklerine göre yapıldığını düşünüyorum ki bir Galatasaray'lı olarak Hagi'nin tercihlerine saygı duymakla birlikte her kararı bende hayal kırıklığı yaratıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir