21 Ocak 2011 Cuma

Rotasyonu Büyütmek Bir Yana, Kaliteyi de Arttırmak

Kazım transferine çok da olumsuz bakmamamın bir sebebi rotasyonu genişletmek anlamında fena bir transfer olmamasıydı. En azından Serdar Özkan'a göre daha başarı garantili, geçmişinde daha da parıltılı. Ama takımın daha kapsamlı bir yerli operasyonuna ihtiyacı var. Gerek kalite gerekse rotasyon genişliği anlamında sıkıntılar büyük. Bu yüzden rotasyona önem verildiği kadar kalite için de hamleler gerekliydi. Hem de sezon sonunu beklemeden. Büyük operasyonun sezon sonunda olacağını söylesekte, Galatasaray şu sıralarda da hedefsiz değil. En olmadı Türkiye Kupası var ve yeni stadyum derken Avrupa Kupaları şart oğlu şart.

Yekta Kurtuluş da kalite anlamında çok isabetli bir transfer oldu. Kendisi alınabilecek en iyi yerli futbolculardan biri ve repertuarı inanılmaz geniş olan bir isim. Orta sahanın hayal edebileceğiniz her mevkide kendisini kullanmak mümkün olacaktır. Galatasaray'ın da 4-3-3 ve 4-2-3-1 oynadığını düşünürsek gerek orta saha üçlüsünün sağında veya solunda, forvet arkasında, hücum kanatlarının sağında ve solunda oynayabilir. Bu anlamda tam bir joker. Ayrıca çok da iyi kullandığı sağ ayağının altını çizelim, çok iyi bir pasör olmasının da yanında şut özelliği de çok iyi durumda.

Galatasaray'ın olası orta saha transferini konuşuyoruz ve mutlaka da bir ön libero alınma isteği var. Bu da Cana - Culio - xxx üçlemesini beraberinde getirebilir. Ama Yekta'nın da orta sahada oynaması mümkün olduğundan acaba ön libero transferi raha mı kalktı sorusu da doğuyor. Cana - Yekta ve Culio orta sahası da hiç fena değil. Culio ve Yekta oyunun iki yönünü oynayabilen isimler ve iki futbolcunun da pasör özelliklerinin yüksek olması hücumda beklenen verimi verir. Bu düzenin doğru çalışması için ise Cana'nın stoper değil de kendi bölgesinde oynaması gerekiyor.

Sonuç olarak doğru zamanlama ve doğru transfer. 25 yaşında, çok yetenekli ve repertuarı da inanılmaz geniş bir yerli futbolcuyu kadromuza katmış olduk. Umarım bu yerli harekatı devam edecektir ve sıra Sezer Öztürk, Yiğit İncedemir gibi isimlere gelmiştir.

2 yorum:

  1. Yekta alinabilecek yerli oyuncularin belkide en iyisi.Galatasaraya faylali olacagini düsünuyorum.ayhan ve mustafa sarpin yer aldigi bir orta sahadan kurtulma sansi dogdu.
    sizin transfer beklentilerinizden bir taneside Yiğit İncedemir ama ben Yiğit ABARTILDIGI KADAR iyi oldugunu dusunmuyorum.Bizden giden Mehmet Güven bile Yiğitden katkat üstün.

    YanıtlaSil
  2. Yiğit İncedemir bize güzel gözüküyorda Manisa da şuan bizim beğenmeyip yolladığımız Mehmet Güven'in odan çok büyük bir farkı yok.Yiğit Manisa da iyi gözüküyor olabilir ama Galatasaray da aynı performans ile vasat oyuncu sınıfına girer.Ben gelişeme daha açık daha yetenekli olan Sezer Öztürk alınmasından yanayım.Volkan şen ve bir gurbetçi oyuncu konuşuluyor bekleyip görücez ama ben pek ümitli değilim çünkü şu ana kadar bonservis ödenip alınan 2 Türk oyuncu var(Çağlar,Yekta) Adnan Polat döneminde.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir