21 Ocak 2011 Cuma

İki Senedir Beklenen Santrafor Hamlesi

Önce şununla başlayalım. Sanki sabah akşam Romanyalı futbolcu transfer ediliyormuş gibi bir izlenim doğdu. Bir zamanlar Rumen ekolünün ekmeğini çok yediğimiz doğru ama Tamas, Bratu ve Petre gibi isimlerden bu yana da o coğrafyaya pek uğramadık. Bu yüzden de Hagi geldi ve yeniden eski kimliğe bürünüldü tarzında söylemler yanlış. Ama Romanya havzasına da temasın olduğunu söyleyelim. Culio Arjantin'li, Zapata ise Kolombiya'lı olsa da Romanya Ligi'nden gelen isimler. Yine de bu ekolün uzun süreli olacağını düşünmüyorum. Hagi'nin istediği mücadele eden, savaşan futbolcular. Çünkü bu takımın zaten beş yıldızlı futbolcuları var.

Galatasaray'ın bir diğer hedefi de gençleşmek aslında. Yeniden yapılanma anlamında da hamleler yapılması gerekiyor. Yekta'nın transferi bu açıdan da mühimdi, 24 yaşında olan bir futbolcuydu çünkü. Stancu da aynı şekilde henüz 23 yaşında ve geleceği parlak olan bir isim. Zaten bonservis ücreti olarakta 6 milyon avro'nun gözden çıkarılmış olması bunun kanıtı. Yönetim yeniden büyük paralar harcamaya başladı ve bunu da zaten yapmak zorundalar. Bu büyük yapılanmanın tutarı gerçekten çok büyük olacak.

Baros'suz zamanlardan başlayalım. Yani Galatasaray'ın kısır geçen günlerinden. Baros çok farklı bir kalite, onun takıma kattığı değeri tartışmaya bile gerek yok. Son 1.5 sezondur kesitler halinde takıma dönüşü ve 2 maçta gösterdiği performans zaten ortada. Sonrasında ise yine Baros'suzluk ve onu aradığımız zamanlar.

Rijkaard'ın hatasıydı bu aslında. Sadece iki santraforla geçen sezon yola çıktı ve bu sezonda da aynı şekilde yola devam etti. Belki Baros'a çok güveniyordu, bilmiyorum ama iddialı bir takımın sadece iki santraforu olması da çok ilginç. Üstelik bu isimlerden biri Mehmet Batdal. Eğer Hagi takımın başına gelmeseydi bizler Pino'yla tanışamayacaktık bile. O da olmasaydı durum çok daha vahimdi aslında ama Pino elinden geldiğince takımı ayakta tutmaya çalıştı.

Bu yüzden de santrafor transferi olmazsa olmazdı, hatta bahsedilen orta saha transferlerinden bile mühim noktadaydı. Çok geç kalındı ama Stancu'yu transfer ederekte bu ihtiyaç giderilmiş oldu diyebilirim. 23 yaşında bir futbolcu ve her sene de üzerine daha fazla koyarak oynuyor. Steaua Bükreş formasıyla çıktığı 72 maçta 32 gol attığını görüyoruz. Ama bu sezon oynadığı 18 maçta da 13 golü var. Yani gol ortalaması giderek artıyor.

Stancu da aslında Baros tarzında bir futbolcu. Çok fazla öne çıkan bir yönünü söylemek güç ama birçok özelliği barındıran bir santrafor. Yeteri kadar süratli de, hava toplarında da var, gol sezgisi de oldukça iyi, iki ayağını da kullanabilen ve şut özelliği de olan bir isim. Bu yüzden de mesela Cisse gibi bir futbolcuya 10 milyon avro vermektense, 23 yaşındaki Stancu'ya 6 milyon avro vermek daha makul gibi duruyor.

Ayrıca Stancu'nun gelişi çift santrafora dönmenin de müjdesi olabilir. Hagi'nin Baros döndükten sonra da bu futbolcuyu kullanacağını düşünüyorum, kulübeye çekmeyecektir. Baros da Stancu da aslında tek santrafordan ziyade tamamlayıcı rolde daha etkililer ve bu iki futbolcu da birbirini iyi tamamlayabilir. Özellikleri de birbirine çok benziyor. Yine de bekleyip görmek en faydalısı, şu kötü yapı içerisinde yapılan bu hamleler ne ölçüde katkı verir bilinmez.

5 yorum:

 1. Türkiyede ki problem başta yazdığın şey 2-3 kötü transferden sonra kim gelse o ligden o ülkeden hemen o kötü transfer anılıyor hemen o oyuncuya benzetiliyor en güzel örnek buna formica adamın carussca ile alakası dahi yok ken sırf arjantinli diye eleştirdiler.

  YanıtlaSil
 2. Stancu nun o attığı maç sayısı lig maçlarında dır, Romanya kupası ve Avrupa Kupalarında Steaua formasıyla çıktığı 91 resmi maçta 42 gol 12 asisti bulunmaktadır.

  YanıtlaSil
 3. adnan polatın çok hatası var bence de kalkmalı o koltuktan ama o inince onun yerine geçmek için can atanlara bakıyorum da yapılan pis ayak oyunlarına bakıyorum da ama diyorum

  adnan polat gerçekten çok kötü bi başkan sportif olarak hemde çok.GS nin gelenek ve göreneklerine de uymayan bi başkan öyle gözükmeye çalışsa da

  ama

  mali olarak yaptıkları ortada.5 yıl önce aman eksik kalsın diye kulübün kapısının önünden geçmeyenler bugün koltuk sevdalısı olup çıktılar neredeydi bu abiler 5 yıl önce.polat elini o taşın altına sokarken neredeydiler.kulübün o zaman ki mali tablosunu hatırlayacak herkes fenerlilerin bir numaralı alay konusuydu bu var mı bugün böyle bi şey?yok...

  açılış tam bi rezaletti.adnan polat yaptığı konuşmayla,sonraki tavrı ve ertesi gün verdiği demeçlerle GS ye yakışmayan şeyler yaptı.ama neden tek başınaydı diye neden kimse soramıyor.adnan polat muhalifleri ağır abiler neden sus pus kesildi hepsi birer karton aslana döndüler.sadece adnan polata muhalif oldukları için mi?akpden tısttıkları için mi?onların tırstığı şeyden neden adnan polat tırsamasın hadi o tısttı hani siz büyük GS önderleriydiniz neden ağırlığını koyamadınız hayri kozak dışında herkes el pençe divan kesildi o kadar hakaret karşısında.bu tablo mu adnan polatın yakışmadığını söylediğimiz büyük GS başkanlığı için aday çıkartacak insan topluluğu ama eksik kalsın,istemez asıl rezillik budur benim gözümde.

  GS ye sanki sadaka veriyorlarmış tarzı konuşmalar yapanlara karşı kimse neden gık demedi hani çok büyük ve etkiliydi bu camia.hadi başkan pisliğin teki yakışmıyor oraya onun dışında da birileri neden konuşamadı çok mu mahçuptuk ok o zaman adnan polata neden saldırılıyor GS nin haklarını savunamadı diye eğer savunulması gereken bi hak varsa bu sorumluluk sadece polatın üzerinde mi?

  o yüzden bende başarısız buluyorum bu tablo olmasa kalksın derdim ama o gidince yerine geleceklerin hali ortada.futbol takımı da bugünkünden kötü durumda olamayacağı için olağan seçim zamanına kadar polat kalmalı.ne yapmış olursa olsun o makamı kimse tehtid edemez hele aynı yola baş koyduğu arkadaşları bu kesinlikle katılıyorum ihanettir,işte GS yi adnan polattan sonra bekleyen tablo da belki de budur.ne kadar GS kültürüne uzak şeyler yapmış olursa olsun polat ondan sonraki tablo bellidir.fırsatçı çakallar...

  YanıtlaSil
 4. Rijkaard'ın iki forvetle devam etmesinin hata olduğunu yazmışsınız. Ancak Rijkaard'ın futbol anlayışında hedef santrfor yahut pivot santrfor tarzı oyunculara çok da yer yok. Rijkaard kanat forvetleri de merkez forvet olarak kullanabileceğini düşündüğü için böyle bir karar aldı. O da bütün GS taraftarları gibi sorunun ortasahada olduğunu biliyordu fakat yönetim maalesef bunu göz önüne almadı.

  YanıtlaSil
 5. stancu ile baros pek birbirine benzemez aslında. stancu daha çok mutu'yu benzer.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir