13 Ocak 2011 Perşembe

Simon Zenke

Bu sene yatırım yılı ve bütün amaç Samsunspor'u ait olduğu noktaya taşımak. İnanın, eğer bu yıl da Süper Lig'e çıkamazsak bir 10 yıl daha bunu gerçekleştirebileceğimizi düşünmüyorum. Takım olarak oldukça iyiyiz, takımın havası yerinde, geçen yıldan sağlanan bir istikrar var ve en önemlisi taraftar Süper Lig heyecanını yaşamaya başlamış durumda. Samsunspor'un zaten büyük bir taraftar kitlesi var ve şartlar ne olursa olsun takımlarının da yanındalar ama taraftarlara bu büyük heyecanı yaşatmanın da getirdiği çok ayrı durumlar oluyor.

Bir de taraftarların benimsediği futbolcular vardır, bazıları yılların getirdiği büyük tecrübedirler {Kenan Yelek gibi} bazıları ise kaliteleriyle büyük heyecan katarlar. Galatasaray'ın Arda'sı, Beşiktaş'ın Quaresma'sı, Fenerbahçe'nin Alex'i gibi. Samsunspor'un da uzun zamandır böyle bir ihtiyacı vardı, takımını sürükleyecek kaliteli bir hücumcuya. İşte Simon Zenke bu noktada o ihtiyacı karşılamaya yönelik bir futbolcu ve Samsunspor'un şu geldiği noktada da katkısının çok büyük olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle şunu söyleyelim, Zenke'yi kafalarda ''bu adam santrafordur'' deyip attığı gol oranına bağlı beğenmiyorsak yanlış yoldayız demektir. Sürekli Emenike benzetmesi yapıyorum ama elbette kendisi Emenike falan değil, o potansiyele ulaşması da zor. Ama şu da var, ikisi aynı tarz futbolcular değil. Birisi bildiğin santrafor, diğeri ise daha forvetimsi. Zenke'nin oyun tarzı Necati Ateş'e çok benziyor. Onun gibi fiziği güçlü, pek süratli sayılmayan ama iki ayağını da çok iyi kullanabilen bir futbolcu.

Samsunspor'un bu sezon santrafor sıkıntısı vardı ve beklenen transferi de hala göremediğimiz için o sıkıntı da devam edecek gibi görünüyor. Cenk İşler'den beklenilen alınamadı, Savaş'ın bazı sorunları vardı falan derken bütün yük Zenke'ye kaldı. Oysa Zenke'yi 4-2-3-1'in tek santraforu olarak oynatmak futboldan beklediğiniz verimi tam olarak alamamakla eşdeğer. Çünkü böyle bir durumda Zenke'nin eksik yönlerini ortaya çıkarmış olursunuz. Gol vuruşu anlamında sıkıntı yaşayan bir futbolcu Zenke, olmadık goller kaçırdığını çok gördüm. İnanılmaz hareketler yapıp bir anda pozisyonunu kendi yakalıyor ama iş gol noktasına geldiğinde çok garip tercihler var. Hem kaleye vuruşları hem de uygun pozisyonda pas tercihleri konusunda. Ama yaşıyla orantılı bu özelliğini geliştireceğini düşünüyorum, 22 yaşında hala genç bir futbolcu. En önemlisi de Uğur Meleke tabiriyle ''kodlanmaya açık bir isim''.

Bu gol vuruşu sıkıntısına da rağmen Rizespor maçını ve attığı golü aklımıza getirdiğimizde ''hadi canım'' cümlesini kurduğuzu da görür gibiyim. Aslında sıkıntının temelinde çabuk düşünmek yatıyor, anında karar vermek çok önemli. Bir anda pas mı atayım, çalım mı atayım düşüncesine girmek olmadık bir sonucu beraberinde getiriyor. Oysa çabuk düşünmek ve o an düşündüğünü hemen uygulamak önemli ve Zenke de bu potansiyele sahip.

Ayrıca ilk yarının geneline baktığımızda Zenke'nin en verimli olduğu dönemin, Samsunspor'un 4-4-2 oynadığı zamana denk geldiğini görüyoruz. Yani Savaş'ın formda olduğu ve Zenke'nin ikili forvetin sarkık oynayan ismi olduğunda. Böyle bir tabloda Zenke'nin futbol zekası, oyun görüşü ortaya çıkıyor ve takımın beyni oluyor. Süper bir pasör futbolcu diyemem, can yakan paslarını pek göremeyiz ama oyun içerisinde sürekli var ve önündeki forvetle de harika bir etkileşim halinde. Fizik gücünü maç içerisinde iyi kullanmasını da biliyor, bu açıdan oyundan düştüğünü de pek görmedim.

Bu sezon Samsunspor, Süper Lig'e çıkacak olursa Zenke'yi takımda tutmak adına büyük çaba sarfedecek ve bunu da bir şekilde başarır. İşte o zaman Zenke'nin Emenike misali gerçek potansiyeli ortaya çıkacaktır, kendini bizlere daha net ifade edecektir. Ama bi Emenike olmaz, onun gibi üç büyüklere göz kırpan bir futbolcu olacağını düşünmüyorum. Buna rağmen Anadolu takımlarının da vazgeçilmez ismi olur, bayağı da ses getirir. Umarım ilerleyen dönem Zenke ve Samsunspor açısından çok iyi geçer.

Bu arada fiziğinin de bir futbolcuyu andırmadığını bende biliyorum ama Ailton'u düşünün. Oyun tarzı da Ailton'a benziyor aslında.

1 yorum:

  1. Gaziantep belediye maçını izlemiştim. Zenke takımın Xavi'si gibi her yere ara pas atıyordu 2 asist 1 de golü vardı maçta yanılmıyorsam

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir