14 Ocak 2011 Cuma

Sinan Şamil Sam ve Türkiye'de Profesyonel Boks

Bokstan da kopmadık. Son zamanlarda kickboks'tu, amerikan güreşiydi derken televizyonlar bizlere bunları dayatıyor ama dövüş sporlarının atası boks'tur. Özellikle de profesyonel boks. Sinan Şamil Sam da, Türkiye adına yaşatabileceği bütün gururu bizlerin önüne sunan bir boksör. WBC de Kıtalararası şampiyonu olmuş, Dünya Ağır Siklet unvanı adına yarı finalde ringe çıkmış bir boksörden bahsediyoruz. Sanırım da uzun süre böyle bir boksörü Dünya sahnesine sunamayacağız. Orta veya hafif sikletlerde önemli boksörlerimiz var ama bu işin güzel yanı ağır siklettir, ağır siklette ringe çıkmanın ağırlığı farklıdır.

Sinan Şamil Sam ise hızla çıktığı noktadan hızla inerken birçok sağlık sorunuyla uğraştı. Bu sporun da illet noktası bu aslında, ne kadar zayıf noktanız varsa ilerleyen zamanlarda hepsini tetikler. 36 yaşındaki ve şu sıralar kariyerinin en zirve dönemini yaşaması gereken bu boksörümüz, karaciğer yetmezliği nedeniyle uzun zamandır yoğun bakımdaydı ama şimdilerde sağlık durumu iyi. Boks hayatı bitmiş olabilir ama tecrübesini aktarabileceği ortamlarda mutlaka kendisine yaratılacaktır.

Çok ilginç bir fiziği vardı aslında. Bizim alışık olduğumuz ağır siklet boksörleri, genelde 1.90'ın üzerinde ve inanılmaz kaslı sporculardır. Sinan Şamil'in ise uzun boyuna karşılık, hantal gibi görünen bir vücudu vardı. Dışarıdan baktığınızda kilolu, sporu bırakalı uzun süre olmuş bir isim gibi görünebilir, kaslı bir yapısı da olmayabilir ama onu da farklı kılan nokta boydu. Çok iyi bir antrenöre sahipti ve bu vücut yapısından harika bir boksör yarattı. Düz guardlı, fazla hızlı olmayan, çok atak olmayan ama oldukça dayanıklı bir boksördü. 6. , 7. raunda doğru harekete geçer ve genelde de nakavtlar bu raundlarda geliyordu. Kafadan hızlı başlamak Lenox Lewis gibi boksörlerin işiydi, Sinan Şamil ise daha soğukkanlı, biraz daha tekniğe dayalı bir boksördü. WBC'de de yarı finalde ringe çıktığında o maçı kazansa, Lenox Lewis'in rakibi olacaktı ve Türk boksu da bir daha ulaşamayacağı bir noktada olacaktı.

Bakalım arkadan böyle boksörler yetişecek mi? Türkiye'de bildiğiniz gibi bu işler zor. Profesyonel bir boks federasyonu yok ve mecburen profesyonel boksa başlamak isteyenler genelde Almanya'ya gidiyorlar. Kağıt üzerinde de Almanya için yarışıyor görünüp, Türkiye'yi temsil ediyorlar. Hatta Türkiye'de de maç yapmak için 99 takla attıkları oluyor, çünkü buralarda bu organizasyonu yaratmak oldukça zor.

Sinan Şamil'in de ayrıca 2000 Sdney'de Olimpiyat şampiyonu olduğunu ekleyelim. Amatör boksta da önemli bir kariyere sahip ama erken yaşlarda profesyonel boksa geçen bir isim. Çünkü para orada, Türkiye'de boks yapılarak para kazanılmaz, ün ise hiç gelmez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir