10 Kasım 2019 Pazar

Ahmet Çalık'ın mücadeleci bir yapısı var ve basit oynadığında etkisini görmüş olduk


Tahmin edemediğim performanslardan biri de Ahmet Çalık. Sezon öncesi "kim gider" diye sorsanız ilk söyleyeceğim birkaç isimden biriydi. Sözleşme durumu, aldığı maaş gibi etmenleri düşününce de x Anadolu takımına takas olabilir diye bekliyordum. Ağustos ayında öyle bir transfer durumu oldu ki Ahmet Çalık'tan vazgeçemedik. Stoper kalmadı çünkü, 4. isim olarak kadroda tutmak durumunda kaldın.

Kötü gidilen dönemde, "Luyindama / Marcao" ikilisinin rekabetsiz kaldığını söylemiştim. Bu rekabetsizlik de düşüşü beraberinde getirmişti. Ahmet Çalık'ı son 2 maça kadar hesap etmiyordum işte. Ligde oynadığı son 2 maçta hatasızdı diyebilirim. 4'lü savunmada da iyiydi, 3'lü savunmada da. Özellikle de Gaziantep FK maçının gizli kahramanlarından.

3'lü savunmada bazı isimlerin arkasını doldurabiliyoruz, bu sayede de performanslar büyüyor. Luyindama / Marcao ikilisini büyüten isim de Ahmet Çalık'tı. Bu ikilinin ortasını o kadar iyi süpürdü ki rakibe pozisyon vermedik, böylesine hızlı bir takım karşısında merkezi de kanatları da iyi tuttuk. Ahmet Çalık'ın mücadeleci bir yapısı var ve basit oynadığında etkisini görmüş olduk.

Gazişehir FK karşısındaki istatistikleri şu şekildeydi;

Topla buluşma: 53 
Pas: 39 
Pas isabet oranı: %94 
Uzaklaştırma: 10 
Kazandığı ikili mücadele: 6/6 
Hava topu kazanma: 2

Mücadele kaybetmemesi kıymetli, yıkılmadı. Pas tarafında da Luyindama ve Marcao gibi isimlerle oynayınca çok fazla öne çıkması gerekmedi. Topu onlara bıraktığında görevini yapmış oluyor. Basit oyun onun artısıydı, fazlasını beklemediğinizde zaten iyi bir rotasyon oyuncusu. Kendisi adına doğru rolü de bulduk gibi.

12 yorum:

 1. Gayet iyi gidiyor. Kendini daha da geliştirebilir henüz 25 yaşında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bir rotasyon futbolcusuna dönüşmesi dahi kariyeri açısından önemli artı olur.

   Sil
 2. Yeni bir Emre Aşık olsa keşke bizim için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kariyeri adına en büyük adım olur, anlatmak istediğim buydu :)

   Sil
 3. bu formasyon kullanmasını iyi bilene çok iyi bi sistem aslında. hem hücumda hem savunmada 1 kişi fazla olabilirsin. tabi oynamasıni bilirsen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Mevcut bazı isimlerin handikaplarını bu şekilde giderebilirsin.

   Sil
 4. Yeterki değer verilsin. Bu futbolcular boş değil, hak eden formayı alsın.

  YanıtlaSil
 5. bence karakteri de düzgün bir isim. çok çalışsın fiziği hep sağlam olsun yeter.

  YanıtlaSil
 6. Rotasyonda Ahmet yok gözüyle bakıyorduk ama şu an Donk'un önüne geçmiş durumda Ahmet ve hiç beklemediğimiz bir performansla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömer Bayram da böyleydi, sürpriz kazanımlar..

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir