19 Şubat 2020 Çarşamba

Arda Turan'ın Galatasaray'daki pek de konuşmadığımız gol / asist rakamları


Sizi bilmem de şu listede dikkatimi çeken futbolcu Arda Turan oldu. Galatasaray formasıyla çıktığı 191 maçta 44 gol 76 asist yapmış. Bu rakamlara da Türkiye ve Avrupa Kupası maçları dahil. O dönem çok sayıda Avrupa Ligi maçları oynanıyordu. Grup seviyesinde de Arda Turan'ın ön plana çıktığı birçok maç var. Yine de şu rakamları hangi ara yaptığını bilmiyorum. Kaşla göz arasında bir yükseliş oldu diyebilirim. Özellikle de 44 gole bir an inanamadım.

Şu rakamları bugün düşününce de Arda Turan'ın o dönem için hakkını yeterince vermemişiz diyorum. Atletico Madrid'e transferi ve yükselişi de sürpriz değilmiş. Galatasaray'dan ayrıldığı gün resmen dip yaptırmıştık. Kaptanlık, liderlik gibi sorumluluklar altında bu genç futbolcuyu ezdik. Galatasaray'da forma giydiği son sezon da sakatlıklar kurbanı, doğru düzgün maç dahi oynamadı. Bu dip haliyle dahi 13 milyon avro kazanıldı.

O günün 13 milyon avro'sunu bugüne kıyasladığımızda mutlaka yüksek bir rakam. Yine o günün şartlarında elimizi oldukça rahatlatmıştık. Buna rağmen çok daha fazlasını kazanmak mümkündü diyorum. Skibbe ve Rijkaard'ın ilk sezonundaki görüntü devam etse rakamın üzerine koyardık. Takım olarak da dip yapmıştık. Arda Turan da o dip takım içinde pek görünemedi ve başarısızlığın odağı olmuştu.

Gerçi Fatih Hoca'nın elinde 2011 - 2012 şampiyonluğunu görmüş olsa yine rakamı yukarı çekebilirdik. O dönem takım onun üzerine yapılıyordu ama Ağustos ortası lig ertelendi derken oluşan boşlukta Atletico Madrid'e gitmek istedi. Kendisi için hayırlı da olmuş olabilir. Simeone göreve geldikten sonra gelişimine devam ederek Barcelona'ya çılgın bir rakama gitti. Sonrası da yok, o gün sonrası Arda Turan'ı ben de eleştiriyor ve istemememin nedenini oluşturuyorum.

Ama bu rakamların hakkını vermek lazımmış. Blogun ilk dönemleri takımın kötü olduğu günlere denk geliyor. Bugün düşündüğüm gibi de o gün düşünemiyordum. Sezonlara da vurayım rakamları, o zaman daha net anlaşılır. Toplam rakamları veriyorum tabii, Avrupa ve Türkiye Kupası da dahil. 

2006 - 2007; 33 maçta 7 gol 12 asist
2007 - 2008; 44 maçta 8 gol 21 asist (14 asist Süper Lig'de)
2008 - 2009; 46 maçta 12 gol 14 asist (8 gol 9 asist Süper Lig'de)
2009 - 2010; 47 maçta 11 gol 26 asist (14 asist Süper Lig'de)
2010 - 2011; 19 maçta 6 gol 3 asist

Rakamlar ortada. Lincoln'ü konuşuruz mesela, onun da oynadığı dönemde böyle rakamları vardı. Hakkını da verdik ama Arda Turan'ı pek konuşmamışız. Rijkaard döneminde orta sahanın merkezi ve en ileri uçta da oynamışlığı var. Keşke şu kariyeri daha iyi yönlendirseydik. Kaptanlık ve liderlik gibi olguları çok erken verdik. Sonrasında da kötü gidişatın merkezine getirerek, bir anlamda günah keçisi ilan ettik.

2 yorum:

  1. Sürekli başka şeylerle gündeme geldiği için iyi futbolcu olduğu unutuluyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Özellikle de şu performansı. Ben de unutmuşum.

      Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir