31 Ekim 2023 Salı

En verimli sol bek?


Galatasaray'da sol bek istikrarsızlığı gündem olunca, Peşindeyiz Galatasaray hesabı da, son dönemde Galatasaray'a transfer olmuş en verimli sol bek hangisiydi diye sormuş. Daha önce de sık sık yazdım, benim bu soruda cevabım daima Riera. Gerçi o da sonradan sol beke devşirdiğimiz bir isim. Arda Turan'ın ayrılığı sonrası, yıldız kanat kontenjanından transfer etmiştik ama o pozisyonda beklediğimiz katkıyı alamamıştık. 2. sezonunda ise sol bekte Hakan Balta'dan yeterli katkı gelmemeye başlayınca, Riera sol beke geçmiş ve Şampiyonlar Ligi seviyesinde iyi performans vermişti. Teknik ve oyun aklı çok yüksekti. Ben de bu tarz beklere bayılırım, haliyle de yanıtım Riera olur. Nagatomo diyenlere de saygım var. O da dengeli bir bekti. Savunma özelliği daha iyi olup, ön plana çıksa da, hücum içinde de net katkı verdi ve kazanılan 2 şampiyonlukta payı vardır. Ters ayaklı bekleri çok tutmasam da, Nagatomo'nun yeri ayrı. Telles, bu listedeki belki de en yetenekli ve potansiyel sahibi sol bek. Galatasaray'da potansiyelini karşılayamadı ama kötü sezonlar da geçirmedi. Inter'e niye kiraladık anlamadım bile. Porto'da geldiği nokta ortada, Brezilya Milli Takım'ına kadar yükseldi. Saracchi'den umutluydum, müthiş bir kiralık anlaşması yapıldı. Lakin gelin görün ki sakatlıktan bir türlü kafasını kaldıramadı. Ne zaman iyi performans verse, peşi sakatlık oldu ve istikrardan uzaktı. Sağlıklı kalsa, uzun yıllarımıza damga vurabilirdi.

9 yorum:

 1. hepsi de birbirinden iyi isimler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Potansiyel olarak evet ama sana ne verdikleri tartışılır :)

   Sil
 2. Hakan Ünsal seviyesine asla ulaşamadık. Hatta Ergün Penbe seviyesine bile. Yukarıda sayılanların hiçbiri o seviyede değil. Ha tabi şimdi olsa hepsine OK deriz. Fenerbahçe Osayi gibi bir bekten dahi verim alabiliyorsa biz neden Angelino'yu oynatamıyoruz ona bakmak lazım. Nasıl ki kanatta önde oynayan oyuncunun veriminde bekin arkasını süpürmesi katkı yapması etkense tersi de geçerli. Kerem Aktürkoğlu bekini oyuna sokan ve oynatan bir oyuncu değil. Pasör değil. Pas yeteneği zayıf. Bunun da etkisi olabilir. Yine Fener'den örnek verirsek Tadic ve İrfan kendi bekleri ile al ver yapıp onların yaptığı koşuları ödüllendiriyorlar. biz de böyle kanat/ bek uyumu veya çalışması veya seti göremiyoruz. Bu da etken olabilir.
  Buna mukabil Angelinho'nun da bireysel olarak hazır olmaması, mental fiziksel yeterliliğinin iyi seviyede olmadığı da aşikar. Hepsi bir bütün aslında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Ünsal lig tarihinde izlediğim en iyi sol bekti. Yerli yabancı fark etmeden. Olay Angelino'yu oynatamamak değil. Orta kesemiyor, sorun bu. En önemli özelliği idi. Bunun oynatmakla, oynatmamakla hiç alakası yok bence.

   Sil
 3. Genç ve dinamik bir solbek lazım 25 yaş altı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum. Tarzı da Boey gibi olmalı.

   Sil
  2. Monacoda çok fazla şans bulamayan ismael jakops var uygun profil olabilirmi

   Sil
 4. Solbek olarak Hakan Ünsal ve Abdullah Ercan bu ligin en iyi solbekleriydi.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir